Skocz do zawartości

Jakie drukarki 3d z bardzo dobrą jakością wydruku i dużym polem roboczym polecacie?


Piotr562

Pomocna odpowiedź

Cześć

Jestem nowy na tym forum🙂. Zdecydowałem się założyć konto ponieważ potrzebuje porady. Ostatnio rozpocząłem poszukiwania drukarki 3d. Jednak nie mogę znaleźć tego co byłoby w stanie spełnić moje oczekiwania. Głównie zależy mi na dużej przestrzeni roboczej (tym jej więcej tym lepiej) jednak minimum to 350x350 mm. Zamknięta obudowa, ponieważ będę drukował często z ABS, oraz na bardzo dobrej jakości wydruku i wysokiej precyzji. Bardzo dobrze by również było (ale nie jest to konieczne) gdyby drukarka oferowała podwójną dyszę drukującą, lub możliwość druku dwukolorowego (podobnie jak w drukarkach bambu lab) żeby można było drukować podpory z filamentu rozpuszczalnego w wodzie. Widziałem ten filament i to rozwiązanie bodajże w drukarkach firmy zortax. Bazując na recenzjach w internecie drukarka Bambu lab X1 ma bardzo dobrą jakość wydruku, ale małe pole robocze bo tylko 250 x 250 mm. Creality K1 max jest duża, ale podobno z jakością i precyzją różnie bywa. Szczególnie w teście pierwszej warstwy wypada słabo. Zauważyłem, że albo drukarka jest mała i precyzyjna, albo duża ale jakość już sporo gorsza. Dlatego podejrzewam, że nie znajdę czegoś co spełni moje oczekiwania w 100%. Nie wiem też jakie firmy produkują dobre drukarki 3d więc liczę na Wasze podpowiedzi. Mój budżet to ok. 7000 zł ale możecie proponować droższe modele. Być może rozważę możliwość dozbierania pieniędzy i kupienia czegoś droższego. 

Link do komentarza
Share on other sites

@Piotr562 witam na forum 🙂

Dnia 30.06.2024 o 00:29, Piotr562 napisał:

Zauważyłem, że albo drukarka jest mała i precyzyjna, albo duża ale jakość już sporo gorsza. Dlatego podejrzewam, że nie znajdę czegoś co spełni moje oczekiwania w 100%.

To bardzo dobre podsumowanie rynku drukarek 3D 🙂 Duże pole robocze jest problematyczne z wielu względów. Powiedz coś więcej na temat swoich planów - co dokładnie chcesz drukować? Coś hobbystycznego, czy bardziej "przemysłowo"? Czy ten ABS to konieczność? Miałeś już jakieś praktyczne doświadczenie z drukiem 3D?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

 

@Treker Czyli tak jak myślałem. Małe pole robocze to mniejsza powierzchnia, którą łatwiej jest ustabilizować. Tym większe pole robocze tym większe prawdopodobieństwo, że zacznie ono pracować i wyginać się pod naciskiem i naprężeniami. Pewnie istnieją duże drukarki 3d (chociażby przemysłowe) z bardzo dobrą jakością wydruków, ale na pewno ich cena jest na tyle wysoka, że przeciętnego obywatela nie będzie na nią stać lub tak duży wydatek będzie nieadekwatny do preferowanych zastosowań.

 

Co do moich planów co będę głównie drukować. Na pewno nie będą to figurki czy jakieś ozdoby chociaż mogą się sporadycznie jakieś trafić. Głównie chce drukować części do różnych projektów które będę realizować w przyszłości, czyli jakieś obudowy np. do zgrzewarki ogniw zrobionej z transformatora mikrofalówki itp. Chciałbym też wydrukować ssawkę do odkurzacza na mokro do dywanów, bo moja poprzednia ssawka gdzieś zaginęła w akcji 😉. Mam w planach wydrukować też nieduży funkcjonalny model turbiny wodnej do generowania prądu, i wiele innych. Mógłbym rozpisywać się godzinami 🙂.

 

Zależy mi na tym, aby te wydruki były precyzyjne i ładne. Bez jakiś rozwarstwień między warstwami filamentu. ABS dlatego, że jest wytrzymałym materiałem.

 

Na chwilę obecną będą to wydruki hobbystyczne, jednak mam zamiar w naprawdę niedalekiej przyszłości drukować bardziej przemysłowo, z kategorii obudów do akumulatorów. Jednak na ten moment nie chce jeszcze zdradzać pomysłu, ale gdy wypali to podzielę się z nim na forum. Jeżeli będziecie chcieli.

 

Praktycznego doświadczenia z drukiem 3D nie mam oprócz wydrukowania jednej figurki z gotowego projektu na szkolnej drukarce 3d. Więc to dopiero moje początki, ale mam już zrobionych kilka projektów, które czekają na drukarkę. 

 

@H1M4W4R1 To jest dla mnie bardzo cenna informacja. Nie znałem firmy RatRig zapoznam się szczegółowo w wolnej chwili z ich drukarkami.

 

Wiem, że drukarka BambuLab ma pole robocze 256x256 mm. Napisałem, że 250x250 mm, ponieważ gdzieś (chyba na stronie producenta) wyczytałem, że mimo wszytko maksymalne wydruki powinny mieć 250x250 mm. Te 6 mm to taki bufor, którego nie powinno się wykorzystywać drukując np. model 255x255 mm. Drukarki Voron widziałem, nawet mam na oku taką: Voron Trident 300. Ma co prawda trochę mniejsze pole robocze niż oczekuję, ale byłbym w stanie to przeboleć. Zastanawia mnie tylko jak z jakością wydruków z tych drukarek oraz sama opinia o firmie Voron. 

 

Tak całkowicie szczerze, to mocno za mną chodzi, i nie daje mi spokoju drukarka BambuLab X1 Carbon Combo. Zastanawiam się tylko czym różnią się drukarki Bambu X1E od takiej P1S. Jakiś dużych różnic nie zauważyłem. Coraz częściej myślę czy nie optymalniej będzie kupić Bambu Lab do precyzyjnych projektów, a później kupić sobie jakąś drugą drukarkę z bardzo dużym polem roboczym np. 500x500 mm.

Przepraszam za tak długi wpis 🙂.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

7 minut temu, Piotr562 napisał:

Ma co prawda trochę mniejsze pole robocze niż oczekuję, ale byłbym w stanie to przeboleć. Zastanawia mnie tylko jak z jakością wydruków z tych drukarek oraz sama opinia o firmie Voron. 

Voron to nie firma. Voron to nazwa projektu 😉 (jest sprzedawany przez różne firmy, czasem jest to lepsza jakość czasem gorsza).

Cytat

Tak całkowicie szczerze, to mocno za mną chodzi, i nie daje mi spokoju drukarka BambuLab X1 Carbon Combo. Zastanawiam się tylko czym różnią się drukarki Bambu X1E od takiej P1S. Jakiś dużych różnic nie zauważyłem. Coraz częściej myślę czy nie optymalniej będzie kupić Bambu Lab do precyzyjnych projektów, a później kupić sobie jakąś drugą drukarkę z bardzo dużym polem roboczym np. 500x500 mm.

Osobiście używam X1C i polecam (tylko kup spory zapas filamentu, bo szybko znika).

X1E jest przystosowana do zastosowań inżynieryjnych, a P1S to drukarka domowa. Na start X1C jest bardzo dobrym rozwiązaniem i praktycznie każdy projekt na tym zrobisz, a jak stół będzie za mały to parę sztuczek inżynieryjnych i problem się rozwiąże (np. model złożony z 4 części zamiast z jednej).

X1E ma też aktywne grzanie komory 😉 

https://bambulab.com/en/x1e

Btw. nie wiem czy już ogarnęli problem z rurką teflonową, ale warto na starcie wydrukować wspornik do niej, bo inaczej się wygina i filament z AMS się zacina przez co sprzęt wyrzuca błąd przy zmianie materiału.

10 minut temu, Piotr562 napisał:

Przepraszam za tak długi wpis 🙂.

To forum elektroniczne, ten wpis w porównaniu do dokumentacji, które czytamy jest jak jedno zdanie 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Piotr562 jeśli zwiększysz budżet to jeszcze Prusa XL będzie dobrym wyborem: https://www.prusa3d.com/pl/produkt/original-prusa-xl-2/

Prusa to dobra drukarka, która ma jeszcze takie zalety, że na pewno oprogramowanie będzie rozwijane jeszcze przez długi czas, ciągle pojawiają się bardzo ciekawe nowe funkcje i usprawnienia, a jak za kilka lat pojawi się nowa wersja to jest duża szansa, że producent przygotuje jakiś zestaw do samodzielnej przebudowy drukarki.

13 godzin temu, Piotr562 napisał:

Coraz częściej myślę czy nie optymalniej będzie kupić Bambu Lab do precyzyjnych projektów, a później kupić sobie jakąś drugą drukarkę z bardzo dużym polem roboczym np. 500x500 mm.

Tak, to też bardzo dobre rozwiązanie. Szczególnie, że często na początku wiele osób myśli, że będzie drukowało wielkie obiekty, a później w praktyce najczęściej powstają jednak jakieś mniejsze części. Ewentualne większe można zawsze podzielić na 2 osobne wydruki, które zostaną jakoś połączone - kwestia odpowiedniego projektu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 2.07.2024 o 21:49, H1M4W4R1 napisał:

Voron to nie firma. Voron to nazwa projektu 😉 (jest sprzedawany przez różne firmy, czasem jest to lepsza jakość czasem gorsza).

A to nie wiedziałem. Cały czas myślałem, że to firma patrząc na stronę projektu. Bardzo dużo osób poleca drukarki BambuLab więc prawdopodobnie zakupię https://center3dprint.com/pl/drukarki-3d-fdm/drukarka-3d-bambu-lab-x1-carbon-combo?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw1qO0BhDwARIsANfnkv8j2XL_B9fhXGz2jvRqOvf9nBxmwUCNOhD6pqIE-n1mi8kheDKOpqgaAu8kEALw_wcB

Dnia 2.07.2024 o 21:49, H1M4W4R1 napisał:

To forum elektroniczne, ten wpis w porównaniu do dokumentacji, które czytamy jest jak jedno zdanie 😉

Spotkałem się z ludźmi na innych forach którzy strasznie narzekali na dłuższe wpisy. Pisali, że nikomu nie chce się tak długich czytać i wtedy pomocy nie otrzymam 🙃

Prusa XL też jest bardzo dobrą drukarką, jednak jej cena na chwilę obecną mnie przerasta. A chciałbym jednak mieć drukarkę na już. Nie mogę się doczekać, ale nie chcę też ulegać presji i emocją ze swojej strony, żeby nie kupić czegoś z czego później będę niezadowolony.

Gdy będę potrzebował wydrukować coś większego, i ta potrzeba będzie się pojawiać w miarę często to wtedy kupię drugą drukarkę 3D. Tym bardziej, że tak jak Piszecie można zrobić duży projekt tak aby później można było go złożyć z kilku części. W ten sposób projektuje właśnie adapter do oczyszczacza powietrza. Orginalne filtry nie są już produkowane, a zamienników brak. Jakaś strona sprzedaje filtry które pasują do mojego oczyszczacza, ale życzą sobie 600 zł za filtr 420x400 mm. W adapter będę wkładał mniejszy filtr który jest bez problemu dostępny w sprzedaży.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.