Skocz do zawartości

Czym jest zlutowanie zworki?


jugan1

Pomocna odpowiedź

Witam,

Niekiedy przeglądając oferty sklepów z częściami elektronicznymi widzę w opisie, że aby coś uzyskać należy zlutować zworki. Czy ktoś mógłby pokazać kilka zdjęć / obrazków ( mogą być narysowane w paincie ), gdzie mamy zlutowane i niezlutowane zworki, abym zauważył różnicę?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wyciągnąłem jeszcze zestaw STM32 z kursu STM32L4 i zlutowałem na szybko jedną zworkę:

  • SB53 - zworka połączona rezystorem 0
  • SB58 - zworka pusta
  • SB59 - zworka zalutowana (niezbyt ładnie, ale jest)

zworki.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Czym jest zlutowanie zworki?

Na to pytanie odpowiem na końcu a teraz zadam inne. W jakim celu robi się taki "myk" z zastosowaniem zworki. Otóż z doświadczenia wiemy, że dość często podczas montażu popełniamy błędy i aby nie było konieczności sprawdzanie milimetr po milimetrze całego układu to dzieli się go na kilka części oddzielonych od siebie. Sprawdzamy więc kolejno stopnie, zaczynając od wyjścia. Dla odbiornika radiowego będzie to np. głośnik, wzmacniacz m.cz. detektor, wzmacniacz p.cz, heterodyna i obwody wejściowe). Po sprawdzeniu danego stopnia łączymy zworką punkty do tego przeznaczone i tworzy nam się łańcuszek sprawdzonych i działających stopni. W ten sposób dochodzimy do początku układu i mamy gotowe, działające urządzenie. We wzmacniaczach np. też potrzeba sprawdzić najpierw końcówkę mocy, potem wzmacniacz napięciowy i kolejno wstępne stopnia - equalizer i ew. przedwzmacniacz_ Konieczność ta wynikła z powodów praktycznych. Jeśli takich punktów w układzie by nie było to zachodziłaby konieczność (przy pomyłkach montażowych) przecinania ścieżek a to nie byłoby profesjonalne. Inny powód stosowania zworek to konieczność skrzyżowania ścieżek. Obecnie nie ma takich przypadków bo są PCB dwustronne i wielowarstwowe ale jak się dobrze zastanowić to zworki (w nieco innej formie) tam też występują. Są one w postaci tulejek łączących obie warstwy.                                   Odpowiadając na tytułowe pytanie - zworki to połączenie poszczególnych stopni układu w całość i są one odcinkami przewodów łączących coś z czymś. Czasem mogą one pełnić nieco inną rolę, jak np. służyć do pomiaru prądów, podawaniu sygnału (np. przy strojeniu obwodów rezonansowych) i wszędzie tam gdzie zachodziłaby potrzeba przecięcia ścieżki aby wykonać jakąś potrzebną inną czynność. Dawniej zworki nazywano "mostkami" a ich połączenia - "mostkowaniem".

Edytowano przez Preskaler
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.