Skocz do zawartości

[Zlecę] [WARSZAWA] Kontrola Dostępu Wjazdu na Posesje (brama, radio, ALPR)


Pomocna odpowiedź

Napisano

Cześć

koordynuję zlecenie dla WM budynku mieszkalnego w Warszawie.
Poszukujemy wykonawcy kompleksowego systemu kontroli dostępu wjazdu na teren posesji.

Ważną rzeczą jest to, że szukamy integratora, który nie jest ograniczony wyłącznie gotowymi rozwiązaniami konkretnej firmy/katalogu i potrafi dopasować sprzęt/rozwiązania do wymagań.

Podsumowanie zakresu zlecenia (szczegóły prześlę mailowo):
- automatyka bramy rozwiernej dwuskrzydłowej
- kontrola dostępu pilotem RF
- kamera ALPR do rejestracji tablic wjazdów/wyjazdów
- warstwa integracyjna API dla obu urządzeń
- praca w całości offline

Flow KD wygląda następująco: wciśnięcie pilota (rozpoznanie pozycji pilota, czy jest to wjazd, czy wyjazd) -> otwarcie bramy -> odczyt rejestracji i zapisanie do dziennika zdarzeń z powiązaniem nr rej z pilotem.

Istotnym punktem jest odporność protokołu komunikacji pilotów z odbiornikiem przed atakami replay i code grabbing oraz możliwość samodzielnego programowania uniwersalnych pilotów oraz API w KD oraz kamerze, bez vendor lock'u w postaci nieudostępniania kluczy producenta, kluczy prywatnych, protokołów bez jawnej dokumentacji, braku integracji, dokumentacji integracji etc. Nie chcę sytuacji, że z każdą pierdołą muszę wzywać "autoryzowany serwis" albo że po X latach instalator/firma się zwinie, a ja zostaję z proprietary czarną puszką.

4 minuty temu, Morfi napisał:

Istotnym punktem jest odporność protokołu komunikacji pilotów z odbiornikiem przed atakami replay i code grabbing oraz możliwość samodzielnego programowania uniwersalnych pilotów

Z mojego doświadczenia te dwie sekcje się wykluczają... Piloty uniwersalne programuje się dokładnie poprzez code grabbing/replay. Jedyna alternatywa to dedykowane piloty z opcją programowania za pomocą dodatkowego urządzenia/przystawki do komputera.

4 minuty temu, Morfi napisał:

rozpoznanie pozycji pilota, czy jest to wjazd, czy wyjazd

To też jest dość uciążliwe do wdrożenia, szczególnie przy pilotach uniwersalnych. Teoretycznie można zrobić to na dwóch antenach umieszczonych w sensownym odstępie od bramy (m/w obok przedniego reflektora samochodu) i mierzenie czasu między odebraniem sygnału, ale to bywa zawodne (jest dość sporo zmiennych typu czas reakcji przetwornika / analizy sygnału, który nie zawsze jest stały, a odległość jest na tyle mała, że czas propagacji w powietrzu też jest znikomy i wymaga to dość dużej precyzji pomiarów różnic czasowych).

Ogólnie temat raczej dla jakiejś większej firmy... możesz podpytać na uczelniach technicznych czy by nie mieli kogoś na inżynierce/magistrze, kto mógłby wykonać takie urządzenie (jeżeli cena gra rolę). Uczelnie nie zawsze są chętne, ale wykładowcy/promotorzy dość często współpracują z mniejszymi podmiotami przy takich projektach (ewentualnie są też koła naukowe).

  • Lubię! 1
(edytowany)
9 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Z mojego doświadczenia te dwie sekcje się wykluczają... Piloty uniwersalne programuje się dokładnie poprzez code grabbing/replay. Jedyna alternatywa to dedykowane piloty z opcją programowania za pomocą dodatkowego urządzenia/przystawki do komputera.

20 minut temu, Morfi napisał:

Źle ubrałem to w słowa pisząc że uniwersalny pilot = dowolny pilot. Nawet chodziło mi po głowie, że mógłby być to system np. keeloq z podmienionym MCU ktory sam zaprogramuje swoim kluczem, czyniąc programowanie pilotów bardziej uniwersalnym. Chodziło mi bardziej o to, że po krótkim wywiadzie dowiedziałem sie, że nawet jak kupujesz gotowy system to nie masz mozliwosci samodzielnego programowania pilotów bez błogosławieństwa producenta i "autoryzowanych serwisów". Brzmi jak niezłe trzepanie kasy i teraz rozuzmiem dlaczego administracja gdzieśtam liczy sobie np. 150-200zł za pilota zamiast 20zł -- bo musi zapłacić temu serwisowi. Ja wolałbym zapłacić dużo na start, ale żeby to co kupie było faktycznie "moje".

 

9 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Z mojego doświadczenia te dwie sekcje się wykluczają... Piloty uniwersalne programuje się dokładnie poprzez code grabbing/replay. Jedyna alternatywa to dedykowane piloty z opcją programowania za pomocą dodatkowego urządzenia/przystawki do komputera.

To też jest dość uciążliwe do wdrożenia, szczególnie przy pilotach uniwersalnych. Teoretycznie można zrobić to na dwóch antenach umieszczonych w sensownym odstępie od bramy (m/w obok przedniego reflektora samochodu) i mierzenie czasu między odebraniem sygnału, ale to bywa zawodne (jest dość sporo zmiennych typu czas reakcji przetwornika / analizy sygnału, który nie zawsze jest stały, a odległość jest na tyle mała, że czas propagacji w powietrzu też jest znikomy i wymaga to dość dużej precyzji pomiarów różnic czasowych).

Ogólnie temat raczej dla jakiejś większej firmy... możesz podpytać na uczelniach technicznych czy by nie mieli kogoś na inżynierce/magistrze, kto mógłby wykonać takie urządzenie (jeżeli cena gra rolę). Uczelnie nie zawsze są chętne, ale wykładowcy/promotorzy dość często współpracują z mniejszymi podmiotami przy takich projektach (ewentualnie są też koła naukowe).

Wyobrażałem sobie to wlasnie w taki sposób, że montuje nawet nie dwie a więcej (im więcej tym lepiej) anten, do każdej zbieram siłę sygnału i czas a potem wyliczam prawdopodobieństwo kierunku (piszę ogólnikowo, bo nie śmiem udawać, że rozumiem szczegóły).

Tym niemniej, ten wymóg jest miękki (ie. nice to have) - jak się uda - super, a jak nie - trudno. 

Edytowano przez Morfi

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...