Skocz do zawartości

Dylemat: jaki język do uC? a jak c to jak to zrobić?


Radosna22

Pomocna odpowiedź

Witam

Przeczytałem tutorial ze strony :http://www.patron.net.pl/artykuly/AVR_tutorial.htm i wykonanałem przykłady. Ten tutorial dotyczy programowania w języku C.

Przeczytałem też to:

Do mikrokontrolerów (ogólnie) polecam:

Raczkującym z małymi wymaganiami- BASCOM

Srednio zawansowananym- ANSI C lub C++

Tym co lubią się pomenczyć ale mieć wszystko pod kontrolą polecam- Assemblera

Chodzi, że chczesz komunikować się z mikrokontrolerem przez RS'a albo LPT???

Bo jeśli chodzi o programowanie mikrokontrolerów to jak najbardziej bascom - potem c...

I mam pare pytań co do języków programowania, a mianowicie:

Czy każdy język stwarza te same możliwości programiście? Bo patrzyłem na przykłady z innych stron i tam tylko Bascom i assembler stwarza możliwości np. sterowania wyświtlaczem LCD. I czy programator mikrokontroler->LPT (bezpośrednie połączenie bez dodatkowych części) będzie użyteczny także dla kompilatorów języka Bascom? Czy też trzeba będzie zbudować nowy, specjalny dla tego języka?

Który język jest bardziej intuicyjny ( przypomina tekst po angielsku)? Podobno bascom jest dobry dla poczatkujących.

Jaką książkę kupić by nauczyła na przykładach (tak jak powyższy tutorial) programowania w języku C lub Bascom?

A co się tyczy języka C:

Powiedzmy, że podłączam 2 silniczki do pinów mikrokontrolera (każdy z osobna) i chce to co podłączyłem włączyć [ ustawiam piny jako wyjścia i a potem ustawiam na stan wysoki (przepuszczam prąd)]. Później chciałbym by tylko 1 silniczek był włączony. Jak te instrukcje napisać w języku C (czy się da) by nie były wykonywane jednocześnie, a wykonywanie jednej by następowało po drugiej? jaka instrukcja (jeżeli taka istnieje w języku C) określa czas wykonywania instrukcji np. podaj prąd na lewy silniczek przez 4 sek?

Link do komentarza
Share on other sites

Co do możliwości języków:

BASCOM- Najwięcej zajmują w nim programy. Najmniejsza kontrola nad urządzeniem. Wolny. Stosują go jedynie amatorzy, ponieważ jest prosty. Dzięki wstawką z Assemblera można nim zrobić teoretycznie wszystko. (Polecam jeśli jesteś mało ambitny jak Daniel93)

C- Zapewnia dokładną kontrole nad urządzeniem. Szybszy od BASCOMA wolniejszy od Assemblera. Stosowany przez amatorów i profesjonalistów. Można nim zrobić już praktycznie wszystko, posiada też wsparcie dla assemblera. (Polecam z przekonań prywatnych. Dla ambitnych.)

Assembler - Bardzo szybki, mało zajmuje postać wykonywalna (kod jest długi). Masz pełną kontrole nad urządzeniem, ponieważ sam mu "mówisz" co ma zrobić. Trudny,przez co amatorsko coraz rzadziej stosowany. (Polecam bardzo ambitnym. Albo geniuszą 😉 )

Link do komentarza
Share on other sites

No cóż, co poradzić. A co do języka, polecam C. Bascom jest bardzo łatwy, ale daje mało możliwości, za to Assembler jest szybki i daje bardzo szerokie pole popisu, ale jest strasznie trudny. C jest tak po środku, więc wydaje mi się najlepszy, chociaż ledwo go znam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hm.. a są jakieś programatory na pascala ? ;] Wiem że naiwny jestem ale niestety to jak narazie jedyny język jaki znam... trzeba się będzie dokształcić jak czas się znajdzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.