Skocz do zawartości

Problem ze sterowaniem serwomechanizmu :(


misza9

Pomocna odpowiedź

Witam,

Mam problem z serwomechanizmem połączonym ze sterownikiem. Sterownik jest to zwykły tester serwa z potencjometrem regulującym. Czyli kręcąc potencjometrem możemy dowolnie ustawić wał serwa.

Problemem jest to, że pod obciążeniem serwo czasem drga i "buczy" , po dotknięciu lub lekkim ruszeniu wału serwa buczenie ustępuje jednak jest to bardzo uciążliwe.

Domyślam się, że buczenie pojawia się gdy występuje minimalna różnica pomiędzy potencjometrem na wale serwa a potencjometrem nastawczym i serwo nie może ustawić położenia. Dzieje się tak w raz na może 30 ustawień. Samo serwo ma wystarczającą moc.

Moje pytanie jest takie czy ktoś z Forumowiczów miał podobny problem lub czy istnieje jakiś układ, który wstawiony pomiędzy regulator a serwo zniweluje różnice potencjometrów.

Pozdrawiam

misza9

Link do komentarza
Share on other sites

Jakie to serwo? Moje mikro serwa w hexapodzie stale buczą i drgają pod obciążeniem, nie jest to chyba nic aż tak niepokojącego. Czasami serwa buczą przy końcu zakresu, należy go wtedy zmniejszyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Jakie to serwo? Moje mikro serwa w hexapodzie stale buczą i drgają pod obciążeniem, nie jest to chyba nic aż tak niepokojącego. Czasami serwa buczą przy końcu zakresu, należy go wtedy zmniejszyć.

Teraz mam serwo Blue Bird BMS-660 wcześniej TowerPro MG995 na obu to samo. Zastanawiam się czy cały układ nie jest za sztywny. Serwo jest zamocowane śrubami i połączone zębatką z wałem końcowym - może rozwiązaniem byłoby elastyczne sprzęgło ? Bo wygląda to tak jakby serwo nie miało siły skorygować minimalnej różnicy na potencjometrach...

Wolałbym jakieś rozwiązanie elektroniczne bo ze sprzęgłem będzie trochę pracy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem to może za dużo nie pomóc - elastyczność moze wręcz pogorszyć sytuację, ew. pomóc zwiększając amplitudę oscylacji i zmniejszając ich częstotliwość. Problemem jest to, że ono oscyluje wokół zadanego położenia, gdyż regulator w środku nie wykrywa parametrów obciążenia i się sam nie stroi. Sprawdzałeś czy buczy, kiedy wał końcowy nie jest obciążony?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Możliwe jest ,że serwo dostaje informacje aby obrócić się o pół stopnia lub mniej i to powoduje buczenie. Nie ma sensu nic wpinać pomiędzy. Lepiej zrobić prosty sterownik na jakiejś medze lub attinym i wysterować żeby serwo nie było obracane np o pół stopnia.

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdzałeś czy buczy, kiedy wał końcowy nie jest obciążony?

Jak wał nie jest obciążony to nie buczy.

Możliwe jest ,że serwo dostaje informacje aby obrócić się o pół stopnia lub mniej i to powoduje buczenie. Nie ma sensu nic wpinać pomiędzy. Lepiej zrobić prosty sterownik na jakiejś medze lub attinym i wysterować żeby serwo nie było obracane np o pół stopnia.

Hmm możliwe że tak jest, w tej chwili szukam rozwiązań bez ingerencji w obecny układ. Dzięki za wszystkie odpowiedzi 🙂

Dodam jeszcze, że sterownik był oryginalnie z potencjometrem wieloobrotowym, ja zamiast tego wieloobrotowego zastosowałem zwykły potencjometr 20k ponieważ potrzebowałem odwzorowania obrotu serwa od obrotu potencjometru.

Układzik jest zalany żywicą także nie mogę w nim nic zmienić i dlatego szukam rozwiązania z "dopięciem" jakiegoś układu do już istniejącego (pomiędzy serwo a regulator).

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem to może za dużo nie pomóc - elastyczność moze wręcz pogorszyć sytuację,

Ok sprawa rozwiązana. Może komuś się przyda moje doświadczenie w tej sprawie więc opiszę 😉

OldSkull miałeś rację, że sprzęgło pogorszyło by sprawę. Okazało się że winna jest sprężyna napinająca wał końcowy. Sprężyna miała niwelować luz na przełożeniu z serwa na wał, a powodowała nacisk na oś serwa kiedy serwo nie pracowało. Odłączyłem sprężynę i jest ok (niewielki luz może być).

Także dzięki za pomoc na pewno będę się jeszcze udzielał na forum robotów 😉

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.