Skocz do zawartości

Kolejne wcielenie Waldka Światłoluba


jamtex

Pomocna odpowiedź

Chyba nie ma robotyka który nie zaczynałby swojej kariery od budowy Waldka Światłoluba 🙂.

Myślę, że pomimo prostoty jest to obowiązkowa konstrukcja każdego początkującego robotyka.

Podczas budowy tego prostego robota, każdy napotka szereg problemów które zaowocują w przyszłości dojrzalszymi i ciekawszymi konstrukcjami, a przy okazji wolnymi od błędów.

Naprawdę warto zaczynać od prostych konstrukcji, próba budowanie od razu Wszystkomającego Robota, zwykle kończy się porażką lub trwa miesiącami a często z powodu zniechęcenia zbyt długą budową, nigdy nie zostaje ukończona....

Budowę Waldka, zaczeliśmy (ja oraz mój synek) od rozmontowania dysku twardego. Z niego pozyskaliśmy obudowę która posłużyła za podwozie dla Waldka:

Oczywiście Waldek musiał zostać wyposażony w płytę "główną":

"Oczy" w rolę których wcieliły się fotorezystory:

Baterie oraz wyłącznik:

silnik miał trochę za wysokie obroty i był dośc słaby, z dwóch kawałków plastiku oraz kółek żebatych z zabawek synka, powstały dwie proste przekładnie (wynalazca hot glue, powinien dostać Nobla:) ):

Trzecie koło powstało w wyniku demontażu drukarki atramentowej:

A potem już tylko obudowa z kartonu, wyciągnięcie fotorezystorów na zewnątrz, malowanie itp:

Bagażnik na baterie:

A tak wygląda po pomalowaniu plakatówkami:

ddd.thumb.jpg.b05022e224ecbb9b4eb02c4318973dc1.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Całkiem ładny 5/6 ,ponieważ Widac Hot glue i wykonanie od dołu takie sobie od góry całkiem ładnie ale ten laminat biały jest Bardzo ładny, ale możesz dołączyc Funkcjie Followera niedługo skoncze z kolegami z forum pisac program do robota i do tego prosty schemat.

https://www.forbot.pl/forum/topics17/robot-follower-pisanie-programu-i-pare-pytan-vt890.htm#5474

https://www.forbot.pl/forum/topics17/witam-mam-problem-z-robotem-line-follower-pisanie-programu-vt883.htm#5448

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, widać i to bardzo hot glue - niestety ale połączenie tego w inny sposób (zapewne duż trwalszy) byłoby dość praco i czasochłonne.

Ten Waldek, miał służyć tylko i wyłącznie jako test pod przyszłe konstrukcje.

W obecnej chwili jestem na ukończeniu linefllowera, możliwe więc, że skorzystam z Waszego kodu - a na pewno go przetestuję.

Tym razem konstrukcja wygląda zdecydownaie lepiej: płyta podłogowa wykonana z 3 [mm], nadwozie modelowane w formie "odlewu", koła Tamiya, elementy ozdobne z aluminium, PCV i plexy.

Jak skończe postaram się, dokładnie krok po kroku opisac wykonanie tej konstrukcji, niestety ale nawał zajęć w obecnej chwili nie pozwala mi na to 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziś kupiłem czesci w sklepie elektronicznym i odrazu po powrcie zrobilem ten projekt.

Dziala bez zarzutu z wyjatkiem zbyt leniwych silniczkow.

Jamtex przywrociles mi wiare w siebie 🙂 i dzieki ci za to (piwo)

Zrobie najpierw wersje zwykla podobna do twojej a potem z elementami smd i bateria litowa 3v silniczkami od komorki 🙂 Napewno napisze jak już to zrobie.

Nikt nie dodał egl wiec sam spróbowałem swoich sił i chyba sie udało.

Prosze napiszcie czy dobrze wszystko zostalo zrobione bo chcialbym jutro juz wytrawić.

__________

Komentarz dodany przez: treker

Używaj znaków diakrytycznych.

herbie.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.