Skocz do zawartości

Pierwsze wejście do świata mikrokontrolerów.


lycon5

Pomocna odpowiedź

Z racji obranego kierunku pomyślałem, że czas najwyższy brać się za poznanie tego i owego. Zakupiłem taki sobie oto zestawik: http://allegro.pl/show_item.php?item=1379042120

Dostępna dokumentacja wszystko fajnie. Wszystko przyszło w częściach do samodzielnego złożenia. Polutowałem, ładnie, ładnie, super. Zakupiłem też programator http://allegro.pl/programator-avr-usb-z-podstawkami-isp-telwis-i1407554909.html. Jako środowiska używam CodeVisionAVR. Po zmontowaniu wszystko zdaje się działać. Diody świecą, mikroprocesor jest rozpoznawany. Problem w tym, że nie potrafię zbudować żadnego działającego kodu który zapalił chociaż jeden segment na wyświetlaczu 7-segmentowym. A byłoby to pomocne bo bym przynajmniej wiedział, że zestaw jest dobrze zmontowany. Szukałem w sieci. Próbowałem napisać coś na podstawię innych układów ale wyświetlacz nie daje znaku życia.

Dokumentacja http://www.btc.pl/pdf/zl11avr.pdf

Interesował by mnie najprostszy program z możliwych którym mógłbym sprawdzić działanie układu.

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

To jest wyświetlacz multipleksowany więc żeby zapalić segment, musisz najpierw wysterować odpowiedni tranzystor. Tranzystory masz podłączone do pinów PD3, PD4, PD5, PD6 (dokumentacja, str. 4, tab.4), a dopiero później ustawiasz odpowiednie linie uC podłączone do segmentów w zależności od tego co chcesz wyświetlić.

Jako, że jest to wyświetlacz ze wspólną anodą to, żeby zapalić segment musisz ustawić stan niski na odpowiedniej nóżce mikrokontrolera, np.: żeby wyświetlić 0 to na PORTB musisz wystawić 00000011, żeby wyświetlić 1 to na PORTB wystawiasz: 10011111.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

zobacz sobie jak idą ścieżki od wyświetlacza led do portów uC i ustaw na tych portach stan (tak jakbyś zapalał diody) ,powinno pokazywać 8 ,ten wyświetlacz masz na stałe przyłączony, czy jakoś go musisz podłączać?

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

zobacz sobie jak idą ścieżki od wyświetlacza led do portów uC i ustaw na tych portach stan (tak jakbyś zapalał diody) ,powinno pokazywać 8 ,ten wyświetlacz masz na stałe przyłączony, czy jakoś go musisz podłączać?

Po co sprawdzać jak idą ścieżki, wystarczy zajrzeć do dokumentacji i dowiesz się do jakich nóżek procka podpięte są segmenty wyświetlacza. W tym wypadku jest to cały PORTB. To wyświetlacz multipleksowany więc żeby wyświetlić 8 na jednym z czterech wyświetlaczy, konieczne jest najpierw wysterowanie odpowiedniego tranzystora. Wyświetlacz jest ze wspólną anodą więc żeby zapalić segment musisz na odpowiednią nóżkę PORTB wystawić stan niski. To samo dotyczy tranzystora (PNP), żeby go wysterować musisz wystawić stan niski na PORTD.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.