Skocz do zawartości

Edubot


Bogus1

Pomocna odpowiedź

Edubot

Edubot jak nazwa wskazuje jest to edukacyjny robot. Rzeczą która go wyróżnia wśród elebotów itp. jest to że można go rozbudowywać jak się nam podoba, poza tym niektórych modułów można użyć w np. platformach wielozadaniowych.

Robot składa się z podwozia z dziurkami i płytką stykową, silnika z przekładnią i kołami, modułów elektroniki, a wszystko to łączy się przy użyciu śrubek M3 i kabelków z goldpinami żeńskimi.

Podwozie

Zostało wykonane ze sklejki pochodzącej ze skrzynki (pod stykówką jest uchwyt). Otwory mają 3mm średnicy są oddalone od siebie o 10mm z przodu znajduje się ślizg kulkowy jako podpora. Ma wymiary miej więcej jak kartka A4(28cm x 19cm)

Oczywiście można je wykonać z laminatu, pleksy, stykówka ma 750 pól, gdzieś widziałem płytki które mają 290 pól, płytka została przykręcona na 4-ry wkręty do drzewa.

Przekładnie

Silniki i koła pochodzą z jakiś zabawek, koła pasowe z magnetofonów, a całość jest zmontowana na kawałku listwy. Niestety nie została ukończona z powodu problemów z tokarką, w weekend może ją skończę.

Elektronika

Mikrokontroler (uc)

To jest mózg całej konstrukcji na płytce znajduje się wszystko co jest potrzebne do prawidłowego działania czyli uc, kwarc, kondensatory, stabilizator, goldpiny. Jest on programowany przez:

RS-232

Do tak dużych uc nie warto jest dawać złącz pod programator lepiej na stykówce wgrać bootloader a później programować przez tą przejściówkę do komunikacji z komputerem używam kabla RS 232=>USB Schemat pochodzi z książki M.Wiązani programowanie mikrokontrolerów avr w języku bascom. Bootloader przedstawię w najbliższym czasie.

Mostek H

Na płytce znajduje się popularny L293DNE z wprowadzeniami pod uc i silniki.

Enkodery

W pełni skopiowane z elebota służą do mierzenia prędkości silników.

można zastosować enkodery z tego projektu

Czujnik linni

Jest on oparty na fototranzystorach i diodach IR (podczerwonych). Działa na tej zasadzie że światło podczerwone odbija się lepiej od białej powierzchni niż od czarnej, nawet jeśli się jakieś promienie się odbiją to zostaną nie wykryte przez uc dzięki zastosowaniu rezystorów.

Czujnik odbiciowy

Działa na tej zasadzie że promienie podczerwone odbijają się od przeszkody i wracają do odbiornika który wysyła sygnał do (uc).więcej mozna poczytać tutaj.

LCD

Tu znajduje się wyświetlacz LCD 2x16 z rezystorem i potencjometrem.

Dlaczego nie wyznaczyłem odpowiednich gniazd pod uc.

Odpowiedż znajduje się niżej.

inne

Edubot może także służyć jako płytka testowa do uc, więc powstały 3 ułatwiające życie moduły linijka led, dipswitch i klawiatura na 8-miu przyciskach.

Miałem go budować w ferie które zaczynają się jutro ale w związku z konkursem przyśpieszyłem prace.

Nie jestem bezbłędny więc coś mogło umknąć mojej uwadze więc w razie błędów pisać od razu, PCB będzie testowane w ferie teraz nie mam czasu i tak cudem się wyrobiłem.

Robot jest bardzo rozwojowy więc planuje do niego dodać:

- dalmierz ultradźwiękowy

- Czujnik RGB (potrzebuje informacji na ten temat)

- wieżyczkę na serwie

-przejściówkę USB do bootloaderów

Mile widziane są też wasze pomysły na dodatkowe moduły.

_proj

1189964519_DSCF00571.thumb.JPG.837759611bf52fb114aa95d3ebed1ac1.JPG

Płytki rozwojowe1.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Zapowiada się ciekawie, jednak to dopiero pomysł na robota i choć masz już gotowe moduły, to jednak dobrze by było poskładać to w całość - zrobić kilka prób i dopiero wtedy publikować.

Przy takiej modułowości - płytka uniwersalna raczej nie będzie potrzebna?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.