Skocz do zawartości

STK-500 nie wysyła programu do mikrokontrolera


pierkoo

Pomocna odpowiedź

witam,
elektroniką

troche sie interesuje ale w programowaniu jestem zielony. Zakupiłem programator stk500 http://sklep.avt.pl/p/pl/482164/programator+usb+dla+avr.html

próbowałem wykorzystać 2 programy - bascomavr i sinaprog niestety żadnym nie udało mi sie tego dokonać ;(

taki komunikat pokazuje mi sinaprog przy jakiejkolwiek akcji:

avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00

avrdude: stk500_disable(): protocol error, expect=0x14, resp=0x51

avrdude done. Thank you.

a bascomavr podczas programowania wyrzuca błąd ze nie znaleziono pliku "nazwaprojektu.eep"

kontroler to atmega88-20pu

prosze o pomoc bo bardzo mi zależy na uruchomieniu tego wszystkiego

pozdrawiam

Piotrek

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie, zobacz czy podłączyłeś wszystkie nóżki odpowiednio pod zasilanie i pod programator. Ewentualnie możesz zobaczyć ponyprog. Z tym, że nie wiem czy jest na USB... Ale mi na LPT działa świetnie 🙂

[ Dodano: 08-03-2011, 23:00 ]

Jeszcze mi przyszło do głowy takie coś: skompilowałeś program? Jeśli nie to się nie dziwię, że nie potrafi znaleźć pliku "nazwaprojektu.eep". Pamiętaj, żeby w opcjach ustawić jakiego programatora używasz i jaki masz mikrokontroler, bo bez tego Ci nie zaprogramuje.Jednak z komunikatu wynika co innego. Ale dla pewności zobacz.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam wrażenie że problem jest o wiele bardziej banalny i nie jestem pewny czy takie coś by wypluł ale wybrałeś zły programator w avrdude masz stk500 a potrzebujesz wybrać stk500v2. spróbuj takie coś

avrdude	-p /właściwa nazwa procka/ -c stk500v2 -u -Uflash:w:/kod wynikowy/.hex:a

jeżeli konsola wypluje ci błędy to znaczy że problem związany jest z prockiem

/właściwa nazwa procka/ to znajdziesz w manualu np dla atmegi 128 to m128

/kod wynikowy/to komentarza nie wymaga:)

Jeżeli pójdzie z konsoli to znaczy że programy które używasz wymagają przekonfigurowania ustawień programatora.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

zasilanie do atmegi podłączyłem,

po dlugiej walce z bascom avr po skompilowaniu programu i próbie wgrania go wyrzuca mi błąd że wykryty mikrokontroler to nie jest atmega88 ;/

sam już nie wiem co mam zrobić, atmega jest nowa prosto ze sklepu ;(

kompiluje program, dostaje komunikat ze kompilowanie zakończone sukcesem i próba zaprogramowania kończy się komunikatem o braku pliku .eep

Link do komentarza
Share on other sites

plik .eep to zawarość pamięci eeprom.

Niewiem co za program próbujesz wgrać ale, utwórz najpierw nowy projekt w bascomie i wpisz tylko "szkielet programu" bez używania pamięci eeprom itp:

$regfile = "m88def.dat"
$crystal = 'częstotliwość

do

loop
end

Nie potrafię zinterpretować błędu ale:

-czy programator łączy się z procesorem (czy migają diody) i czy zainstalowałeś sterowniki do ft232

-czy próbowałeś ustawić slow sck (mam stk500 ale bez ft232 tam mam taką zworkę, jedna z ATmeg prosto ze sklepu nie chciała się zaprogramować, pomogło założenie zworki-szczerze mówiąc nie wiem dlaczego, w twoim progsie nie widzę zworki, może rozwiązano to inaczej)

-czy podłączyłeś na pewno wszystkie linie programatora?

-do pierwszego programowania radzę użyć zasilania z usb, wtedy mamy pewność, że stany logiczne programatora i megi są takie same.

-Jaki programator wybrałeś w bascomie "STK500 native driver" nie wymaga do współpracy avr studio, natomiast druga pozycja programatora STK500 tak.

Dziękuję i pozdrawiam

-możliwe też że twoja mega jest niesprawna fabrycznie (mało prawdopodobne), ale z tego co czytałem możliwe. Sam się z czymś takim nie spotkałem, chociaż programowałem przynajmniej dwadzieścia-pare różnych avrów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.