Skocz do zawartości

Jakie dobrać silniki dla uklładu napędowego i chwytaków?


msdotnet

Pomocna odpowiedź

Witam!

To moje początki na tym forum, chociaż wydaje mi się, że całkiem zielony ze sterowania nie jestem. Stoję przed budową swojego pierwszego robota (ot takie hobby majsterkowane 😉 ). Chciałbym przedstawić projekt i tutaj mam kilka pytań:

1. Układ jezdny - tylne koła napędzają robota - pytanie pierwsze dawać jeden czy dwa silniczki DC - ok. 12 V (magnetofonowe)

2. Skręt kół- chce zrealizować na silniku krokowym.

3. Sterowanie - na początek z joysticka za pośrednictwem ATMegi32.

4. Ramie robota - napędzane 3-ema silnikami - dać krokowe czy zwykłe DC?

Mój pomysł jest taki :

Zastosować jednakowe silniki DC do układu jezdnego i wysięgnika i chwytaka ramienia robota. Sterowane PWM atmegi poprzez jeden mostek typu H. To który silnik ma być wzbudzany decyduje demultiplekser sterowany również z Atmegi. Podobnie sterowane byłyby silniki krokowe. Wady tego rozwiązania są takie że nie mogą pracować dwa takie same silniki jednocześnie. Silniki krokowe są bipolarne.

Link do komentarza
Share on other sites

Sterowane PWM atmegi poprzez jeden mostek typu H. To który silnik ma być wzbudzany decyduje demultiplekser sterowany również z Atmegi. Podobnie sterowane byłyby silniki krokowe. Wady tego rozwiązania są takie że nie mogą pracować dwa takie same silniki jednocześnie. Silniki krokowe są bipolarne.

Osobiście nie bardzo mi się to widzi. Mostek H jest stopniem mocy i będziesz potrzebował ich tyle ile będziesz miał silników. Tym bardziej, że do silnika krokowego bipolarnego potrzebujeszs 2 mostków H, po jednym kanale na faze. Nie bardzo wiem jakie miał by mieć zastosowanie demultiplekser, ponieważ nie bedziesz mógł odwracać polaryzacji na silniku/fazie.

Link do komentarza
Share on other sites

ok.. do chwytaka serwa. Przyjąłem 🙂

A silniki krokowe myślałem żeby wysterować bezpośrednio z Atmegi poprzez dwa wzmacniacze. Jeden odwracający, drugi nieodwracający aby uzyskać przebiegi + i -. Nie wiem tylko czy dobrze kombinuje. A co do mostka typu H, miałby on sterować jedynie silniczkami DC. Nie chciałbym robić od razu wielkiej tranzystorowni. Ale jeśli sie myle to mówcie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.