Skocz do zawartości

Czujnik analogRead arduino


luk786

Pomocna odpowiedź

Witam,

Wyczytałem gdzieś jak podłączyć czujnik ultradźwiękowy do arduino i jest tam wspomniane że aby odczytać coś analogowo trzeba użyć funkcji analogRead(SENSOR_PIN).

Moje pytanie jest takie: Czy ta funkcja została specjalnie przygotowana do tego czujnika czy to raczej coś powszechnie używanego do takich odczytów.

Drugie pytanie: Co takiego ma arduino że pozwala na odczyt z takiego czujnika. Co ma sprzętowo i programowo tzn. Co trzeba zrobić żeby odczytać dane z czujnika w komputerze.

Link do komentarza
Share on other sites

Czujnik który chcesz zastosować posiada interfejs analogowy, oznaczony jako AN. Tak jak napisał Armir funkcja o której wspomniałeś służy do odczytu z przetwornika ADC. Podłączasz czujnik (do pinu AN) pod wejście ADC (oczywiście jest ich kilka) następnie odczytujesz przy pomocy tej funkcji wartość napięcia. Napięcie zmienia się w zależności od odległości, w przypadku gdy czujnik jest zasilany z 5V jest to 9,8 mV/cal. Odnośnie arduino ekspertem nie jestem, ale z tego co przeczytałem rozdzielczość jest 10 bitowa. Tak więc każda zmiana wartości o 1 oznaczać będzie około 5mv (policzone na szybko) czyli pół cala odległości. Czyli jeśli odczytasz wartość 20 przy pomocy tej funkcji oznaczać to będzie około 0,1V co z kolei daje mniej więcej 10 cali odległości.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

TIMONek: nie wiem czy piszesz o arduino czy podejściu bez niego.

Chciałbym odczytać dane z czujnika ultradźwiękowego i przekazać je do komputera np. za pomocą usb. Ale bez użycia arduino.

Jakie podzespoły są potrzebne?

To pozwoli mi się dowiedzieć co tak naprawdę siedzi w Arduino i jakie rzeczy są potrzebne jeśli czujnik nadaje potem przekazuje to do komputera za pomocą usb.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.