Skocz do zawartości

[Teoria] Robot - co to właściwie jest?


Pomocna odpowiedź

W tym artykule chcę Państwu opowiedzieć czym jest właściwie robot.

Zacznijmy od słownikowej wersji słowa robot 😉

Słowa robot używamy na określenie mechanicznego urządzenia wykonującego automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być kontrolowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.

Pojęcia robot używamy też do nazywania autonomicznie działających urządzeń odbierających informacje z otoczenia przy pomocy sensorów i wpływających na nie przy pomocy efektorów. Roboty takie budowane są przez badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją lub kognitywistyką w celu modelowania zdolności poznawczych, sposobu myślenia lub zachowania zwierząt bądź ludzi. Mimo ogromnego postępu w tych dziedzinach cel, którym jest stworzenie robota co najmniej dorównującego inteligencją człowiekowi, wciąż wydaje się bardzo odległy. Dziedziną sztucznej inteligencji zajmującą się projektowaniem i konstruowaniem robotów jest robotyka.

Robot jest też ogólnym pojęciem stosowanym do określenia istniejących w rzeczywistości, bądź wyimaginowanych automatów i maszyn przypominających wyglądem człowieka lub zwierzę. Słowa robot prędzej użyjemy do nazwania człekokształtnej ruchomej kukły, niż wysoko wyspecjalizowanej nowoczesnej zmywarki do naczyń - mimo że sposób działania tego urządzenia w pełni zgadza się z definicją robota. Przyczyną tego jest prawdopodobnie cechujący nas antropomorfizm.

Jest ona dość długa i skomplikowana więc w skrócie powiem, iż robot jest to urządzenie elektryczne, które jest programowane do wykonywania żądanych poleceń jednak wykonuje on je samodzielnie bez interwencji człowieka 😉 .

Teraz w skrócie powiem o 3+1 prawach, które robot musi przestrzegać:

Prawo zerowe: Robot nie może szkodzić ludzkości, ani nie może, przez zaniedbanie, narazić ludzkości na szkodę.

Prawo pierwsze: Robot nie może zranić istoty ludzkiej, ani nie może przez zaniedbanie narazić człowieka na zranienie, chyba, że narusza to prawo o wyższym priorytecie.

Prawo drugie: Robot musi spełniać polecenia wydawane przez człowieka, poza poleceniami sprzecznymi z prawami o wyższym priorytecie.

Prawo trzecie: Robot musi chronić samego siebie dopóki dopóty nie jest to sprzeczne z prawem o wyższym priorytecie.

Z tymi prawami powinien zapoznać się każdy robotyk oraz również starał sie ich przestrzegać.

Narazie jest to koniec artykułu... W późniejszym czasie stworzem inne, ciekawsze artykuły zwiazane już z daną dziedziną robotów.

źródła: www.wikipedia.pl www.robotyka.pl www.google.pl 😉

Link do komentarza
Share on other sites

, iż robot jest to urządzenie elektryczne, które jest programowane do wykonywania żądanych poleceń jednak wykonuje on je samodzielnie bez interwencji człowieka .

Nie bardzo się z tym zgadzam. A co z robotami chirurgicznymi lub marsjańskimi?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie rozumiem Twojego przykładu z robotem marsjańskim (wbrew pozorom wysyłany jest mu tylko harmonogram zadań, musi się poruszać w pełni autonomicznie, gdyż sygnał w jedną stronę biegnie ok. 3 minut - spróbuj np. sterować samochodem RC z takim opóźnieniem 🙂 )

Podobnie jest z robotami chirurgicznymi. Np.:

nakierowuje wiązkę promieniowania na guz, bez względu na kąt ustawienia 

- czyli mamy wykorzystanie czujników do podjęcia decyzji (czyli odpowiedniego nakierowania wiązki promieniowania).

Jeżeli w trakcie operacji pacjent poruszy się, zmiana jego położenia jest błyskawicznie wykrywana przez kamery, co jest sygnałem dla robota o konieczności ponownego ustawienia akceleratora liniowego, przed wypuszczeniem wiązki promieniowania. Proces ciągłego sprawdzania i korekty ustawień sprawia, że wiązka promieniowania zawsze jest skierowana bezpośrednio na guz.

Czyli człowiek znowu pełni tylko funkcję wydawania rozkazów, robot podejmuje decyzję na podstawie odczytów z własnych "zmysłów", wykonuje swoje zaprogramowane zadanie bez interwencji człowieka (człowiek nie wtrąca się w zaprogramowane działanie robota, nie koryguje ustawień).

Ktoś mógł by podać inne przykłady, ale należy wziąć pod uwagę, że definicja robota opisuje go jako urządzenie autonomiczne, podejmujące pewne decyzje na podstawie otrzymywanych informacji (np. z czujników), ale ogłupiające media (niech chociaż wspomnę o popularnym niegdyś programie na Discovery "Robotica") sieją w umysłach ludzi fałszywe informacje, mówiące, że urządzenie, którego każdy ruch jest sterowany przez człowieka, jest robotem tylko dlatego, że ma...dużo elementów wykonawczych, metalowych części...sam nie wiem na jakiej jeszcze podstawie tak twierdzą 🙂 W rzeczywistości to po prostu bardziej lub mniej rozbudowane urządzenie RC. Już bliżej wieży Hi-Fi do robota, niż temu co tam pokazywali 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.