Skocz do zawartości

Proste ramię sterowane zdalnie


noobek

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich.

Na wstępie może zaznaczę, że jestem dość nowy w tematyce, proszę o wyrozumiałość.

Chciałbym zbudować niewielkie, proste ramię osadzone na platformie, które mogłoby poruszać się w górę i w dół. Zakończone byłoby takim jakby chwytakiem. Rozumiem, że potrzebowałbym dwa silniczki - 1 do ruchu samego ramienia góra-dół i 1 do "ściskania" i "zwalniania" chwytaka. Moje pytanie jest takie:

Używając standardowego silnika z przekładnią np. takiego jak tu:

http://www.bajansklep.com.pl/sklep/121

w momencie, gdy wysteruję sobie ramię, aby się podniosło np do 45° i dajmy na to puszczę przycisk sterujący, to czy dobrze rozumuję, że pod wpływem własnego ciężaru ramię zacznie mi z powrotem opadać? Czego użyć, aby zapobiec takiej sytuacji tzn, żeby silnik kontrolował jakby swoje położenie i nie pozwalał na jakikolwiek ruch, o ile nie dostał impulsu do zadanego ruchu? Mam nadzieję, że w miarę jasno opisałem o co mi chodzi.

Schemacik zamieszczam dla lepszego zrozumienia koncepcji 🙂

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardziej proponowałbym ci serwa. Nie napisałeś, jaka ma być masa chwytaka i jaką masę ma podnosić ale myślę że serwa typu standard wystarczą. Przy serwie podajesz impuls o określonym czasie i serwo obraca się do odpowiedniego kąta i tak zostaje.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki wielkie za odpowiedź. Czyli takie serwa w ten sposób właśnie działają. Co do masy do dźwigania, to raczej nic specjalnego - max 50g. Same ramię tez chciałbym, aby było jak najlżejsze. W założeniu robocik ma być sterowany zdalnie i oparty na ruchomej platformie. Do tego ma być niewielkich rozmiarów więc i masa udźwigu nie będzie jakaś wielka. Ot jakieś klocki starczy że udźwignie 🙂

Co do łamania ramienia:

Jeśli bym w połowie je złamał, to musiałbym dodać kolejne serwo do sterowania tym punktem - wtedy rośnie waga ramienia i wydaje mi się, że nie będę miał na to czasu. Wiem, że lepiej by to wtedy wyglądało i działało...

A co do samych serw, to macie jakieś sprawdzone, które możecie polecić? Najlepiej, żeby były małych rozmiarów. I jeszcze oczywiście pytanie - czy nimi można także sterować np. mostkiem H aby uzyskać obroty w zadanym kierunku? Czy może w ich przypadku od razu można zadać kierunek obrotów?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cały urok serwa polega na tym, że zadajesz mu pozycję, a nie tylko, w którą stronę ma się obracać. Nie potrzebujesz do tego mostka H, a tylko podajesz sygnał o odpowiednim przebiegu wygenerowanym np. z pomocą mikrokontrolera. O serwach możesz poczytać w tym poradniku. Co do sklepu gdzie można serwa kupić, takie w rozmiarze standard mam w moim sklepie serwo standard. W przyszłym tygodniu powinienem też już mieć mniejsze serwa w rozmiarze micro.

Gdybyś zdecydował się jednak zwiększyć neico udźwig swojej konstrukcji, to idealnym rozwiązaniem byłoby serwo do robotów, które ma orczyk z dwóch stron.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę że gdybyś do przedstawionego silnika zamocowanego wahliwie w wieży ramienia zaimplementował pręt gwintowy i wahliwie zamocowana nakrętka na ramieniu rozwiązała by problem nawet znacznego udźwigu. Pozycjonowanie załatwi układ optyczny z myszki + odpowiedni kontroler. Serwo prościej, tylko udźwig kiepski. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.