Skocz do zawartości

Mały manipulator


pawel17

Pomocna odpowiedź

Raczej nie ma możliwości zmniejszenia prędkości działania serwomechanizmu, chyba że jest to jakieś cyfrowe serwo, z możliwością programowania swoich parametrów.

Chyba jedynie co można zrobić, to małymi krokami zmieniać wychylenie orczyka serwo. Aby ruchy ramienia były w miarę płynie, można by wprowadzić fazę rozpędzania i fazę hamowania. Np zmiana wychylenia z 0 do 40 stopni przebiegałaby krokami: 0 1 2 5 10 20 30 35 38 39 40 stopni.

Link do komentarza
Share on other sites

Z serwami cyfrowymi się zgodze, one mają możliwość własnej konfiguracji. Natomiast tu napawde potrzeba tylko programu który umożliwi zmanę szybkości. W mikrokontroleerze nie ma zaaplikowanej takiej funkcji więc pozostaje to zrobić drogą programową w programie PC.

Przykładowy program napisany w około godzine załączam poniżej.

Sterownik NE041.rar

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

JStan dla mnie jesteś wzorem do naśladowania - mistrz. Program działa elegancko na tym kicie. Jednak na serwach dalej widać troszkę nierównomierne ruchy - nie wiem czy to wina serwa czy programu (serwa sg 5010) mam ten sam problem co autor tematu, ale chyba tez napisze własny program bo widzę że się da 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Narazie jeszcze się nie sprawuje bo mi wyskakuje błąd "unable to open co port(win error code: 5)" i nie wiem dlaczego, jeśli ktoś wie to proszę napisać.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Już odpowiadam na pytania, mianowicie jeśli wyskakuje problem z otwarciem portu COM1 to znaczy że jest on zajęty przez inną aplikacje, pewnie masz dwa porty COM i na pierwszym pracuje np. myszka. Nie dawałem okna wyboru portu bo mam tylko jeden w systemie, więc jeśli masz problem to spróbuj przelączyć myszke lub co tam masz na port 2 tym samem zwolnisz 1 i do niego podłącz sterownik. Jeśli będziecie chcieli to w miare możliwosci iczasu napiszę bardziej rozbudowany program.

Nierównomierne ruchy to widocznie musi być wina serw, u mnie wszystko chodzilo elegancko. Niech kolega paweł17 jeszcze sprawdzi jak u niego to zadziala i da znać.

Istnieje tez możliwosć jeśli macie joystick/joypad podłączany przez USB sterowania zamiast z klawiatury to z joypada. Jest to o wiele wygodniejsze. Tylko oczywiscie trzeba napisac program pod konkretny model lub co planuje zrobić okno konfiguracyjne tak aby ręcznie samemu przypisać do każdego klawisza wybrany kanał.

Pozdrawiam!!

Link do komentarza
Share on other sites

No co do tego przycinania się serw, to mam dwa mikro serwa i te chodzą dobrze na twoim programie w przeciwieństwie do tych sg5010, ale na oryginalnym programie serwa chodzą bez przycięć, tyle że z v-max.

Pomysł z joystickiem bardzo trafny. jeżeli byś mógł to ja prosiłbym o bardziej rozbudowany program, brakuje tylko nagrywania ruchu, no i wspomnianego sterowanie joyem. Nawet w obecnej wersji programu da się sterować joyem - program "joy to key".

** Dodano: 2008-05-14, 23:56 **

Co do przycinania to faktycznie wady serw chyba, bo tylko 2 z ośmiu wykazują jakieś nierównomierne prace - jedno potrafi się zaciąć w pewnym momencie i drgać, im dłużej sie bawię to u mnie pracują lepiej. Nierozruszane serwa? 🙂

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Po dłuższych próbach konfiguracji portu com udało mi się uruchomić program. I jestem bardzo zadowolony z jego działania, sterowanie prędkością serw odbywa się bardzo dobrze.

Wielkie dzięki JStan, odwaliłeś kawał dobrej roboty. Dałeś propozycje napisania bardziej rozbudowanego programu, ja jestem za. Teraz mam w planie dokupić mocniejsze serwa więc program przydał by się jak najbardziej. A może była by możliwość zmodyfikować program producenta i dodać do niego opcje sterowania prędkością? Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

A da się jakoś zmniejszyć prędkość "na stałe" w oryginalnym programie? (z maxymalnej na np 20%)

** Dodano: 2008-05-26, 15:10 **

pidpawel pisałeś żeby pokazać filmik, nie wiem czy to do mnie czy do autora tematu, tak czy siak mój sprawuje sie tak: (brakuje jeszcze tylko chwytaka)

Zastosowałem wcześniej wspomniane sterowanie joyem, program jest dalej JStan'a. Brakuje jeszcze nagrywania ruchów 🙂

Najfajniej działa sterowanie padem od xboxa 360 (bezprzewodowy) za pomocą modułu na blue.

Link do komentarza
Share on other sites

Wybaczcie necro ale zamiast zakładać temat o podobnej tematyce dam tu posta. Z instrukcji SK18 wyczytałem, że program wysyła 4 bajty a w nich zawarta stały bajt synchronizacji, nr. serwa, pozycja i prędkość. Czy jest możliwość żebym konkretne "kombinacje" ruchu serw zapisał w pliczku? Czyli odpalam pliczek a robot podłączony do kompa macha ramieniem jak mu wcześniej kazałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.