Skocz do zawartości

Programowanie nadajnika odbiornika HM-t868S HM-R868S


On85a

Pomocna odpowiedź

Witam jestem na forum nowy ale chce zrobić sterowanie dwoma silnikami zdalne za pomocą układów HM-T868S HM-R868S mam wszystkie części czyli układ składa się rs232 nadajnik dalej odbiornik Atmeg8 do wysterowania silnikami i chce zrobić tak mam wciśnięty klawisz na klawiaturze i silnika zaczyna działać i teraz mam pytanie przez uart wysyłam do odbiornika 0 albo 1 tak ?? to jak Atmeg8 będzie wiedziała jakim silnikiem ma wysterować w danej chwili mam zastosować do tego kodowanie manchester albo zrobić to inaczej proszę o radę cały układ chce wykorzystać do sterowania pojazdem synka z komputera. Asemblera miałem w technikum ostatnio ale teraz korzystam z kursów z tej strony Proszę o radę może jakieś podobne programy w Asemblerze Dziękuje pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Programowałem je w Bascomie, ale mogę podpowiedzieć co nieco teoretycznie. Można wysyłać dowolną zmienną, wartość liczbową bądź litery. Wysyłając pojedyncze litery bez kodowania na odbiorniku pojawia się ciągły syf, więc zamiast sterowania będzie coś w stylu losowego generatora. Kilkucyfrowe liczby docierają w kilku fragmentach zagubionych w syfie. Sam jeszcze nie próbowałem, ale wydaje mi się że jedynym sensownym sposobem przesyłu informacji na tych odbiornikach jest kodowanie, więc próbowałbym z Manchesterem.

Ja sobie prowizorycznie radziłem tak, że wysyłałem litery ciągiem, wtedy odbiornik odbiera ciągle ten nadawany sygnał. Natomiast jak przestaniesz nadawać, to pojawia się na odbiorniku syf. Problem pojawia się, jak chcesz wysłać np. pojedynczą paczkę, bo w 95% przypadków odbiornik ją pominie, dlatego trzeba wysłać kilka, wtedy znowu nie wiadomo ile tych paczek odbierze odbiornik. Można to wszystko jakość programowo filtrować, ale prościej będzie chyba Manchesterem.

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie czytajcie noty katalogowe! W przypadku braku zmian sygnału na wejściu danych nadajnik po 70ms przechodzi w stan uśpienia! Używałem go do ciągłej transmisji danych bezpośrednio ze sprzętowego UARTu i nie było problemów (zasięg 300m przy 4800bps). Jeśli chcesz przesyłać pojedyncze znaki to oprócz kodowania przydałaby się "rozbiegówka", dzięki której odbiornik zsynchronizował się z nadajnikiem i przygotował na odbiór danych.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.