Skocz do zawartości

Politechnika Śląska


maniek198

Pomocna odpowiedź

Witam, jestem tegorocznym maturzystą zdecydowanym na studia na Politechnice Śląskiej. Mam jednak problem w wyborze wydziału. Czy ktoś mógłby mi opisać ( wyjaśnić różnice) pomiędzy Mechatroniką na wydziale Elektrycznym a Mechaniczno Technologicznym? Będę także wdzięczny za skrótowy opis obu wydziałów oraz opinie o nich, ponieważ spotkałem sie ze stwierdzeniem, że na mechaniczno technologiczny ida ci, którzy chca tylko skończyc studia.

Link do komentarza
Share on other sites

Kończyłem Mechaniczny Technologiczny, co prawda na innym kierunku ale pewne prawidła studenckie są uniwersalne. Jedno z nich dotyczy skrótu MT, wydział potocznie jest nazywany wydziałem Muzyki i Tańca, drugie dotyczy umiejscowienia a brzmi, przed rzeką się studiuje a za rzeką kuje (MT i Ochrona Środowiska jest przed rzeką, a reszta wydziałów za rzeką).

Co do elektrycznego coś w tym jest znajomy z osiedla na elektrycznym robił magistra 8 lat, warunki mają tańsze, brzydszy akademik.

A w kwestii MT, poziom jest równie wysoki są ludzie co inżyniera na kierunku ETI robią 5 lat 🙂. W każdym bądź razie na MT jak ja kończyłem to nie było jeszcze kierunku mechatronika, tylko był kierunek z Automatyki i Robotyki, a tam zawsze mieli bardziej pod górkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Ja za to skończyłem Elektryczny (WE) i wiem co nieco na temat Mechatroniki prowadzonej na tym wydziale.

Otóż jest to specjalność międzywydziałowa tzn. przedmioty mechaniczne są prowadzone na Wydziale Górniczym (WG), Podstawy Automatyki na Wydziale Automatyki Elektroniki I Informatyki a cała reszta jest na Elektrycznym. (W założeniu miał to być kierunek prowadzony wspólnie przez WE i WG ale nabór na WG od dwóch lat jest znikomy i po prostu WG nie otwiera kierunku dla 3 - 5 osób). Sam kierunek jest interesujący i daje duże możliwości do samodoskonalenia działając np. w Kole Naukowym.

Zła opinia o WE wzięła się z dwóch powodów - na kierunku elektrotechnika było najwięcej fizyki na polibudzie (tylko kilka kierunków w tym elektrotechnika na WE i wydział MatFiz mają 3 semestry fizyki zdecydowanie częściej są 2 semestry), drugi powód to ludzie (problematyczni profesorowie).

Ten drugi powód złej sławy WE został bardzo ograniczony na Mechatronice poprzez wybór odpowiedniej kadry 😉 .

Co do porównania samej mechatroniki na obydwu wydziałach to popatrz na specyfikę wydziałów.

Na MT zdecydowanie większy nacisk będzie położony na mechanikę, na WE będzie natomiast na inne aspekty - napęd i sterowanie. Możesz kierować się siatką godzin (wykaz przedmiotów z rozłożeniem na semestry studiów) obydwu wydziałów, powinieneś je znaleźć na stronach wydziałowych w opisie kierunku (http://www.elektr.polsl.pl/studenci/siatki-2011/mt-2008-2009.xls link do siatki na WE)

Jako dodatkową zachęcającą informację dodam, że studenci z Koła Naukowego Mechatroników (z wydziału WE) zajęli 3 miejsce w konkursie firmy Festo. Konkurs dotyczył zaprojektowania stanowiska demonstracyjnego wykonanego z wykorzystaniem produktów Festo. (news na stronie http://www.elektr.polsl.pl z dnia 2011-06-08)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja kończyłęm elektrotechnikę na wydziale elektrycznym polśl, akurat jak byłem na 5 roku to powstała mechatronika, kierunek jak kierunek ciekawy. Wydział jest jednym z nalepszych i trzymie najwyższy poziom w Polsce.

Link do komentarza
Share on other sites

Elektrotechnika jest wg mnie zdecydowanie ciekawsza,ale to tylko moja opinia bo jak wiadomo,nie każdy będzie zadowolony z tego kierunku. Popatrz sobie chociażby na różnice programowe w nauczaniu,jakie masz przedmioty itd. Wtedy zdecydujesz który bardziej Ci odpowiada.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.