Skocz do zawartości

Wybór silnika

Grzesieq94

Pomocna odpowiedź

Witam

Przeglądając forum spotykałem się najczęściej z silnikami firmy Pololu. Najczęściej były to chyba silniki Pololu HP 30:1 i takie też chciałem zakupić, ale w ofercie Botlandu zauważyłem nowe silniki Pololu HP które według opisu przy takim samym momencie jak wspomniane wcześniej Pololu 30:1 HP mają dwa razy więcej obrotów. Są droższe, no ale można by w nie zainwestować 😉 Tylko mam do was pytanie. Czy rzeczywiście są one lepsze? Bo z opisu są one aż 8 razy cięższe. W dodatku pobór prądu jest duuużo większy niż przy 30:1 i przy prądzie szczytowym rzędu 6A trzeba by wykorzystać dosyć mocne mostki i TB6612FNG już by niestety raczej nie starczyły. Jakie są wasze opinie? Ew. może polecicie mi coś jeszcze innego?

Przede wszystkim napisz do czego chcesz używać tych silników, do jakiego typu robota, bo od tego powinieneś zacząć. Potem sam powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie czy waga, wielkość, moment i obroty jego tobie odpowiadają. Dalej wybór będzie już banalnie prosty.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przede wszystkim napisz do czego chcesz używać tych silników, do jakiego typu robota, bo od tego powinieneś zacząć.

Uuuu... Zagapiłem się troszeczkę. Myślę nad budową linefollowera.

Potem sam powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie czy waga, wielkość, moment i obroty jego tobie odpowiadają. Dalej wybór będzie już banalnie prosty.

No właśnie tu mam trochę problemy dlatego pytałem. Wydaje mi się, że te Pololu HP 30:1 byłyby dobre, a o tych z Botlanda pierwszy raz słyszałem i dlatego tu pytałem które były by lepszym rozwiązaniem.

Mam jeszcze jedno pytanie w związku z wyborem. Czy prąd szczytowy jest w ogóle osiągany przy silnikach w linefollowerze

Czy prąd szczytowy jest w ogóle osiągany przy silnikach w linefollowerze

Jest osiągalny jeśli hamujesz przeciwprądem, masz koła o niesamowitej przyczepności i robot uderzy w ścianę, ale będzie próbował ją przepchnąć, albo próbujesz zmienić kierunek ruchu przy pełnym PWMie (co w zasadzie jest tym samym co hamowanie przeciwprądem).

Uuuu... Zagapiłem się troszeczkę. Myślę nad budową linefollowera.

Ale tak naprawdę dalej nie wiem czy ma to być twój pierwszy lfr, czy chcesz się nim ścigać na zawodach, czy masz jakieś doświadczenie, czy może ma to być konstrukcja do nauki.

Najlepsze polskie lfr'y korzystają z silników pololu 30:1 HP, ale to od ciebie zależy jak duży, ciężki będzie twój robot oraz jak bardzo ma być szybki. Jeśli podołasz tym silnikom to spokojnie wystarczą ci do budowy bardzo szybkiego lfr'a. Wszystkie najszybsze są opisane na forbocie, więc tak naprawdę wybór jest jasny i zależy tylko od twojej inwencji twórczej.

Jasno i na temat - bardziej się chyba nie da 😉.

• Lubię! 1

Ale tak naprawdę dalej nie wiem czy ma to być twój pierwszy lfr, czy chcesz się nim ścigać na zawodach, czy masz jakieś doświadczenie, czy może ma to być konstrukcja do nauki.

Najlepsze polskie lfr'y korzystają z silników pololu 30:1 HP, ale to od ciebie zależy jak duży, ciężki będzie twój robot oraz jak bardzo ma być szybki. Jeśli podołasz tym silnikom to spokojnie wystarczą ci do budowy bardzo szybkiego lfr'a. Wszystkie najszybsze są opisane na forbocie, więc tak naprawdę wybór jest jasny i zależy tylko od twojej inwencji twórczej.

Jasno i na temat - bardziej się chyba nie da .

Tak, będzie to mój pierwszy lfr, ale chciałbym pojawić się z nim na jakiś zawodach, być może jeszcze w tym roku jeśli starczy mi czasu. Doświadczenie? Z robotami to można powiedzieć, że żadnego bo żadnego nie zbudowałem, ale elektroniką się już trochę zajmuje. Tym bardziej nie powinno być problemów z programowaniem. Tą konstrukcją chciałem się sprawdzić gdzieś na zawodach, jak i mieć podstawę do prób z regulatorem PID. Mimo, że miała to by być pierwsza konstrukcja to chciałbym dokładnie przemyśleć jej budowę by nie popełnić jakiś głupich błędów i żeby robot był w miarę szybki 😉

Dzięki Sabre za odpowiedzi

To ja mam jeszcze pytanko -

Wszystkie najszybsze są opisane na forbocie, więc tak naprawdę wybór jest jasny i zależy tylko od twojej inwencji twórczej.
- jest jakiś temat konkretny, czy chodzi Ci o te wypowiedzi w każdym z tematów, co do tego który silnik wybrać ?

I jeszcze jedno pytanko - Sabre, widziałem - iż używałeś silników Pololu HP 30:1 oraz HP 10:1 w różnych swoich konstrukcjach - który był lepszy - czyt. szybszy ? 30:1 ma większy moment obrotowy, a 10:1 przy momencie obrotowym 0,3 kg*cm ma 3000 obr/min, a 30:1 przy momencie obrotowym 0.6 kg*cm 1000 obr/min. Więc, który sprawował się lepiej ? 😉

noVak, obydwa te silniki sprawowały się znakomicie, tak 30:1 HP i 10:1 HP. Nie można powiedzieć który jest lepszy czy szybszy bo wszystko zależy od konstrukcji, przecież w Striderze2 mam koła pololu o dużo większej średnicy niż w Tsubame. Prędkość robota nie zależy tylko od ilości obr/min, zależy też od masy robota czy wielkości kół. Jeśli wiesz co chcesz zrobić, w znaczeniu jaki twój robot ma być to wybór silników jest zawsze jasny (przynajmniej według mnie).