Skocz do zawartości

Czujnik odbiciowy - Attiny13


piotreks-89

Pomocna odpowiedź

BlackJack minisumo budujesz? Jak tak, to nie dawaj TSOP-a tylko SFH5110 😉 Ja też MS-a buduję i właśnie tych czujników będę używał 😉

[ Dodano: 11-09-2011, 14:03 ]

Pobawiłem się z czujniczkiem i napisałem nowy program. Wydaje mi się, że powinien działać, ale lipa 🤣 Jakieś sugestie?

$regfile = "attiny13.dat"
$crystal = 1200000
$hwstack = 21
$swstack = 23
$framesize = 21

Config Portb.0 = Output                                     'wyjście generujące częstotliwośc dla LED1
Config Portb.1 = Output                                     'wyjście generujące częstotliwośc dla LED2

Config Pinb.2 = Input                                       'czujnik TSOP

Config Portb.4 = Output                                     '1 wyjście czujnika
Config Portb.3 = Output                                     '2 wyjście czujnika

Ocr0b = 16                                                  'przerwanie około 16 razy na sekundę
Ocr0a = 16                                                  'przerwanie około 16 razy na sekundę

Tccr0a = &B01010010                                         'dwa timery aktywne

Tccr0b = 0
Tccr0a = 0

Set Portb.2

Do
Waitms 5
  Tccr0b = 1
  If Pinb.2 = 0 Then Portb.3 = 0 Else Portb.3 = 1
  Tccr0b = 0

Waitms 5
  Tccr0a = 1
  If Pinb.2 = 0 Then Portb.4 = 0 Else Portb.4 = 1
  Tccr0a = 0
Loop

End
Link do komentarza
Share on other sites

BlackJack minisumo budujesz? Jak tak, to nie dawaj TSOP-a tylko SFH5110 😉 Ja też MS-a buduję i właśnie tych czujników będę używał 😉

Dla czego odradzasz TSOPa ? Znaczy się obawiasz się nałożenia wiązek czy co ? Ja i tak będę stosował nietypowego, czyli 30, 33 lub 56 KHz. Znaczy się układy te i tak mają cienką selektywność więc, 30 i tak wykryje sygnał z 36, nie ma się co zbytnio przejmować. Jak byś chciał układ Tip-top to byś musiał sam sobie zbudować odbiornik na Fotodiodzie + TBA2800 + jaki demodulator AM, na układzie radiowym i stosować np. kodowanie FSK, lub stosować jakie scalone kodery/dekodery HT, UM, MC14xxx.

W latach 80 i początku 90, odbiorniki IR w sprzęcie RTV, wyglądały mniej więcej tak:

Odbiornik IR.

Pod tą blachą była dioda odbiorcza, specjalizowany układ scalony, jak np. wspomniany TBA2800, ale częściej było co innego, a ta cewka na płytce pozwalała ustawić częstotliwość nośną. Próbowałem kiedyś coś takiego wykorzystać, ale niestety bardzo trudno odnaleźć noty kat, tych salaczków które tam siedzą, pomijając że same us, są już niedostępne. jedynie można by samemu próbować coś kniejć na jakim scalaku do demodulacji AM. Wtedy może udało by się uzyskać odbiornik, niewrażliwy, na standardowe rozwiązania. ostatecznie zaprzęgnąć jakiego ARMa i DSP. do jakiego standardowego rozwiązania.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Tak na marginesie, na tym zdjęciu i tak nic nie widać bo jest rozmazane 😋.

Link do komentarza
Share on other sites

To akurat nie ma większego znaczenia, gdyby ring miał parę metrów średnicy, to byłby to problem, ale na ringu o średnicy 77cm, wystarczy w zupełności zasięg 40-60cm. Zresztą mam pełno TSOPów to nie będę specjalnie kupował czego innego.

No chyba że ktoś zna odbiornik który potrafi odbierać światło ultrafioletowe.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Panowie to się chyba raczej zajmujecie czujnikami przeszkody. Owszem są one odbiciowe, ale zazwyczaj określenie to tyczy się czujników o znacznie mniejszym zasięgu. Co do średnicy diody. Testowałem 3 i 5mm- różnica jest bardzo duża.

Co do programu- mówię tylko pod kątem algorytmicznym. Nie rozumiem kompletnie, czemu czekasz 5ms, sprawdzasz w jednej pojedynczej chwili stan czujnika i robisz to samo z drugim- to nie działa tak, jak pewnie chciałeś, czyli przez 5 ms cały czas sprawdzać stan 1 z czujników. Poza tym jeżeli to TSOP a nie SFH, to zacznij od przeczytania uważnego datasheeta. Jeżeli wszystko powyższe jest dla ciebie jasne, to opisz możliwie dokładnie co otrzymujesz na OUT1 i 2 (wnioskuje,że to LEDY sygnalizacyjne).

Link do komentarza
Share on other sites

Testowałem 3 i 5mm- różnica jest bardzo duża. ........

.....

Poza tym jeżeli to TSOP a nie SFH, to zacznij od przeczytania uważnego datasheeta.

Tzn, ja z doświadczenie też wiem że to ma znaczenie, ale istotne jest nie tylko jakiej średnicy to jest dioda, ale także, na jakim widmie nadaje, czy jest to 880nm czy 950nm.

Optymalniejsze powinny być te na 950nm, co wynikałoby z datasheeta TSOPów, które mają max czułość właśnie w tym widmie. Co ciekawe TSOPy też są w dwóch wykonaniach standardowym modele 48xx i 22xx, oraz "VERY NOISY ENVIRONMENTS" układy 44xx i 24xx.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.