Skocz do zawartości

L293D + Attiny2313 = Platforma jezdna


boyar01

Pomocna odpowiedź

Witam,
Chciałbym zbudować platformę jezdną, do której mógłbym 'podłączać' różne czujniki. Platforma ma mi służyć do testów i nauki. Przy okazji zamierzam wytrawić moje pierwsze PCB.

Po pierwsze chciałbym zapytać o poprawność schematu:

1. Czy wyjścia wyprowadzone do Jumperów wystarczą aby podłączyć różnego rodzaju czujniki(linii, dźwięku etc)? Wydaje mi się, że potrzebne są jeszcze zazwyczaj VCC i GND, ale nie wiem jak zawrzeć to w schemacie?

2. Co do zasilania, czy jeśli zamierzam jako zasilania użyć 3 baterii AA, to potrzebny mi będzie stabilizator?

3. Zauważyłem również, że na schematach podłączone są właśnie rezystor i kondensator do wyjścia Reset. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć czemu tak się robi? Nie wiem pod jakim hasłem szukać odpowiedzi na moje pytanie. W jaki sposób dobiera się ich wielkości?

4. Kolejne moje pytanie dotyczy pinów XTAL. Wiem, że są to wyjście/wejście na oscylator. Nie wiem jeszcze do końca z czym to się je i wydaje mi się, że na razie nie będzie mi to potrzebne? Czy w takim razie lepiej zostawić je nie podłączone, czy wyprowadzić jako PA0 i PA1?

5. PCB projektowałem w Eagle. Czy mógłby ktoś zerknąć na projekt płytki i w razie czego wytknąć mi błędy?

Użyłem "Polygon GND", autorootera, a następnie samemu lekko poprzestawiałem niektóre ścieżki. Kółka po rogach zostawione na możliwość przykręcenia płytki, czerwony kolor to warstwa top, którą zamierzam też przenieść termotransferem - pomocne oznaczenia.

Wiem, że to dość dużo pytań jak na jeden raz, ale chciałbym się jak najwięcej nauczyć tworząc tę konstrukcję. Czekam na krytykę 🙂

Pozdrawiam,
Grzesiek

Link do komentarza
Share on other sites

1. Musisz dać zamiast złączy 4 pinowych, 6 pinowe i do tych 2 pinów dodać zasilanie.

2. Nie.

4. Podłącz rezonator 🙂

5. Zlikwiduj kąty proste na ścieżkach. A samą płytkę da się napewno zrobić nieco mniejszą. Warto zrobić również szersze ścieżki.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Musisz dać zamiast złączy 4 pinowych, 6 pinowe i do tych 2 pinów dodać zasilanie.

A jeśli jednak zdecydowałbym się podłączyć do 4 pinów dwa różne czujniki? Nie mam doświadczenia, więc kolejne pytanie:

Ile pinów potrzebnych jest zazwyczaj dla pojedynczego czujnika? 1,2? Mówię zazwyczaj, bo domyślam się, że wszystko zależy od konkretnego czujnika.

4. Podłącz rezonator

Zakładając, że podłącze rezonator, jakie dalsze kroki muszę poczynić, żeby działał? Czy jak zmienię częstotliwość w programie, to wystarczy? Czytam, że "Rezonatory kwarcowe mogą stabilizować drgania". Co w praktyce to oznacza?

Co do samego podłączania, trzeba podłączyć go również z jakimś kondensatorem?

5. Zlikwiduj kąty proste na ścieżkach. A samą płytkę da się napewno zrobić nieco mniejszą. Warto zrobić również szersze ścieżki.

Płytki nie myślałem pomniejszać. Nie zależy mi do końca na miniaturyzacji, a w ten sposób prościej mi będzie dociąć płytkę pod wymiar z mojego laminatu.

Niestety kiedy w ustawieniach "Design Rule Check" zwiększam grubość ścieżki, to Autorooter ma już problemy z wytyczeniem wszystkich ścieżek.

Link do komentarza
Share on other sites

Żeby uruchomić kwarc trzeba zmienić fusebity (poradnik w podpisie). Nie rób płytki autorouter'em. Przy tak prostej konstrukcji to nie wiele roboty ,a zrobisz idealnie tak jak chcesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Żeby uruchomić kwarc

Na razie zrobię sobie po prostu wyprowadzenie na te 2 piny. Zawsze w przyszłości można będzie coś z nimi zrobić.

PS

(poradnik w podpisie)

Popraw link, bo jest na stary adres diody i niestety nie działa. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Hej,
Udało mi się wytrawić płytkę. Myślę, że nie wyszła najgorzej jak na pierwszą próbę:

Kropki które nie odbiły się przy termotransferem zamalowałem mazakiem do płyt CD, ale niestety się wytrawiły i tak. Płytka jest już powiercona wiertłem 1mm. Mniejsze nie wchodzi w wiertarkę, ale i tak chyba nie jest tak źle.

Niestety lutując miałem małe problemy. Cyna zamiast do nóżek rozlewała się po miedzi na płytce. Jakieś podpowiedzi jak temu zaradzić?

Szkoda tylko, że płytka do wyrzucenia. Niestety nie wiedziałem, że żeby sterować prędkością silników muszę użyć PWM i żeby to zrobić podłączyć jeszcze 2 odpowiednie piny do mostka.

Prosiłbym więc o sprawdzenie ponowne schematu:

Wstępnie zaplanowałem robota jako linefollowera, stąd CNY70. Czy jeszcze jakieś zmiany muszę wprowadzić? Może jeszcze jakieś podpowiedzi na przyszłość, żeby można było tę platformę wykorzystać na jak najwięcej sposobów?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Kropki które nie odbiły się przy termotransferem zamalowałem mazakiem do płyt CD, ale niestety się wytrawiły i tak.

Następnym razem spróbuj zamalować ubytki tonera lakierem do paznokci od mamy. Na pewno nie będzie miała nic przeciwko 😃

Cyna zamiast do nóżek rozlewała się po miedzi na płytce.

Zabezpiecz powierzchnię soldermaską: http://allegro.pl/ensolder-soldermaska-lakier-do-soldermaski-i1753592958.html

Szkoda tylko, że płytka do wyrzucenia

Nie da się jej uratować? Spróbuj kabelkami podłączyć brakujące ścieżki i wtedy zobaczysz czy będzie działać. Jeśli wszystko będzie działać to zrobisz wtedy gotową płytkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie da się jej uratować? Spróbuj kabelkami podłączyć brakujące ścieżki i wtedy zobaczysz czy będzie działać. Jeśli wszystko będzie działać to zrobisz wtedy gotową płytkę.

Chodzi mi głównie o podłączenie PD4 i PD3 (na które miałem wcześniej wyprowadzenia) do mostka w miejsca 1-2EN i 3-4EN, tyle, że tam mam doprowadzone ścieżki VCC. Musiałbym zdrapać miedź?

Chciałbym by ta platforma była porządnie zrobiona, więc zdecyduje się raczej na zrobienie jeszcze jednej płytki, a tę potraktuje jako pierwszą testową i wykorzystam jako podłączenie ISP do uC, jakbym coś testował na prototypowej - stykowej płytce.

ProeXtreme, a spojrzałeś na schemat? Tak powinno być dobrze?

Nawet fajne. Pewnie się skuszę. Z dostępnych takich lakierów jest tylko EnSolder? Bo na allegro nie mogę nic znaleźć podobnego.

A opłaca się cynować jeszcze płytkę po wytrawieniu? Chodzi mi o chemiczne bezprądowe cynowanie. Jest też trochę tego typu środków na allegro.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiertło 1 mm jest za duże do większości elementów ale do goldpinów jest dobre. Jeżeli nie jesteś wstanie ścisnąć wiertarką to nałóż termokórczkę na wiertło. 2 warstwy powinny wystarczyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.