Skocz do zawartości

[STM32] Połączenie uC w łańcuch


Krzema

Pomocna odpowiedź

Witam,
właśnie dowiedziałem się o fajnej funkcjonalności JTAG-a, mianowicie łączenie procesorów w łańcuch (JTAG chain)

654px-Jtag_chain.svg.png

Czy ma ktoś z tym jakieś doświadczenie?

Przede wszystkim - czy da się programować tak połączone procki za pomocą TrueSTUDIO? Szukałem w sieci, w helpie - nic nie znalazłem 🙁 Czyżby tego nie obsługiwał?

Link do komentarza
Share on other sites

Uczestniczę w projektowaniu urządzenia, które będzie się składało z dwóch uC. Ogólnie dążymy do tego żeby dało się je programować za pomocą najmniejszej ilości pinów sygnałowych. Na początku plan był taki żeby był JTAG dla każdego z nich, dałoby to w sumie 10-12 sygnałów. Wczoraj dowiedziałem się o SWD - 2 sygnały na jeden uC. W sumie przy JTAG chainie dostaniemy tyle samo sygnałów co przy SWD dla dwóch uC, ale łańcuch JTAG - z kilku powodów - wydaje mi się być bardziej eleganckim rozwiązaniem.

Link do komentarza
Share on other sites

Eleganckie może i tak, ale według mnie coś takiego służy do masowego programowania tym samym kodem (pewnie niekoniecznie). W urządzeniu, które będzie bardzo rzadko przeprogramowywane (po wgraniu docelowego kodu) coś takiego jest skórką za wyprawkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To będzie pojedyncze urządzenie (nie projektowane z myślą o produkcji masowej), które będzie bardzo często przeprogramowywane. Co sugerujesz w takim wypadku? Może łańcuch to jednak dobry pomysł?

Wiesz jak z programowaniem łańcucha w TrueSTUDIO?

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz jak z programowaniem łańcucha w TrueSTUDIO?

Nie, ale z logicznego punktu widzenia takie połączenie nie jest koniecznością w twoim przypadku. Jeśli nie ma wzmianki o tym w datashecie to albo patrzysz na okrojoną dokumentację, albo ten mikrokontroler tego nie obsługuje.

Link do komentarza
Share on other sites

z logicznego punktu widzenia takie połączenie nie jest koniecznością w twoim przypadku.

Masz rację. Dobra, przekonałeś mnie, nie ma co kombinować z tym łańcuchem. Użyję dwóch SWD i tyle.

Swoją drogą przeszukałem pobieżnie pełną wersję datasheetu do ARM-a, z którego będę korzystał (STM32F10x) i raczej nie wspominają o chainie.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co mi się zdaje, interfejs debugowania w stm32 jest "pochodzenia" firmy ARM, i pełnej dokumentacji do niego należy szukać na ich stronie(tak jak pełnych informacji o rdzeniu CORTEX-M3). Ponadto zauważyłem w atollicu chyba taką możliwość. Bodajże Run As, ale nie jestem w stanie sobie teraz przypomnieć, ale zawsze wywalało błąd i pisało że darmowy nie ma możliwości pracy multi-procesorowej.

Link do komentarza
Share on other sites

ale zawsze wywalało błąd i pisało że darmowy nie ma możliwości pracy multi-procesorowej.

No ja właśnie korzystam z wersji Lite... Czyli i tak bym daleko nie zajechał. Dobra, dzięki za odzew 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.