Skocz do zawartości

Sprawdzenie poprawności schematu


Dawid 95

Pomocna odpowiedź

KOLEJNY schemat z tymi samymi błędami. Brak złącza do programowania, brak kondensatorów filtrujących na zasilaniu, nieprawidłowo podpięte zasilania (AREF i AVCC), jeżeli masz zamiar używać przetwornika ADC.

Prośba do osób początkujących- zanim o cokolwiek zapytacie SPRAWDŹCIE czy tutaj:

Schematy początkujących

nie ma już odpowiedzi na wasze pytania. Nauczcie się NAJPIERW korzystać z dokumentacji wykorzystywanych układów,wyszukiwarek/postów na forach a dopiero później zadawać pytania.

Tutaj może pytanie do administracji:

może przerobiony schemat( ze stabilizatorem, prawidłowa część analogowa,jakiś TSOP/SFH) od Nawyka:

Schemat prostego linefollowera

można byłoby przykleić w powyższym dziale...

Wybaczcie za ton posta, ale moim zdaniem początkujący za dużo zostawiają bardziej doświadczonym forumowiczom, a za mało poświęcają własnej pracy i czasu.

Link do komentarza
Share on other sites

Złącze programatora bardzo ułatwia, ale nie jest niezbędne - jeśli włoży się procek do podstawki można go wyjmować i programować w innym układzie (są na przykład specjalne płytki ze złączem programatora i podstawki dla różnych układów).

Mimo wszystko jednak lepiej, w miarę możliwości stosować złącze programatora w każdym układzie z AVR-ami.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

kondenstatory ... Wydaje mi się ,ze tutaj to nie jest koniecznośc...
Oczywiście ,że wiem. W projekcie nawyka też nie ma kondensatorów, zrobiłem według jego pomysłu LF i wiem,że kondensatory są konieczne bo robot praktycznie bez nich nie jezdził.

Czyli wiesz, że nie są konieczne, ale też wiesz, że są konieczne?

No i po co są, bo tego nadal nam nie wyjaśniłeś?

Warto zajrzeć do jakiejś poważniejszej literatury i rozszerzyć swoją wiedzę.

Link do komentarza
Share on other sites

Z całym szacunkiem dla Nawyka akurat tej części schematu nie zrobił poprawnie, a później mnóstwo schematów jest powielanych z niedopatrzeniami. Naprawdę wiele osób nie zdaję sobie sprawy, jak istotne jest prawidłowe zasilanie układu. Nie można wychodzić z założenia, że jak płytka wychodzi za duża to wywalmy pare elementów ! 🤯

@Robomaniak

Na któryś zawodach chłopaki się pytają co może być przyczyną, że im się uk resetuje/czasem nie programuje/inne cuda wianki. Okazało się później że na płytce mieli 1 kondensator elektrolityczny i ceramiczny (jeden z tysiąca przykładów)

Ze złączem ISP zwracam honor. Aczkolwiek nie wiem jakie wymiary miałaby mieć pojedyncza płytka 1stronna (o 2stronnej już nie wspomnę), żeby umieszczenie 5 standardowych goldpinów było krytyczne .

Link do komentarza
Share on other sites

Mógłbyś obrócić tego TSOP'a o 90* w lewo i ścieżkę od VS do Resetu poprowadzić w linii prostej (nie łamanej). Dodaj jeszcze przycisk do resetowania układu (pomiędzy Resetem a R10K przez switch'a do GND).

[ Dodano: 02-10-2011, 19:34 ]

Przy C6 nie masz węzłów i na ścieżce od tego kondensatora nie masz węzła do GND. AVCC powinno być podłączone do Vcc i o ile się nie mylę AREF też.

Link do komentarza
Share on other sites

Carpe Diem- tak się kończą złe nawyki. Pisałem powyżej, że w pierwszej wersji były grube błędy właśnie w tej części i Dawid 95 je poprawił. To co ty proponujesz to właśnie błędy z pierwszych postów. W razie wątpliwości zapoznanie się z dokumentacją układu je rozwieje.

Brak węzłów to mały miki. Taki połączenie wspólnego potencjału +5V powoduje, że masz zwarcie na stabilizatorze (przed i po nim masz +5V). Do tego masz to jeszcze zwarte z układem odsprzęgającym (za diodą). W wyniku napięcie wejściowe niestabilizowane podasz bezpośrednio na procka- MUSISZ zastosować różne potencjały w różnych punktach (ta sama biblioteka Eagle'a).

Kolejny raz też sugeruję, że na schemacie przyjęło się prowadzić ujemne potencjały w dół a dodatnie w górę- zwiększa to czytelność schematu i prościej znaleźć błędy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.