Skocz do zawartości

Połączenie Green Bota z uniwersalnym programatorem mikrokontrolerów AVR.


creative7

Pomocna odpowiedź

Witam 😉 Właśnie rozpocząłem naukę w technikum mechatronicznym chociaż na razie jestem zielony w dziedzinie robotyki jednak chciałbym zacząć "domową praktykę". Mam zamiar kupić Green Bota do samodzielnego montażu. Wiem że aby go programować potrzebuję programator więc znalazłem także Uniwersalny programator mikrokontrolerów AVR. I tu jest moje pytanie: czym połączę mikrokontroler z programatorem ? Czy potrzebny kabel znajdę w zestawie jednego lub drugiego "sprzętu" ? Proszę także o jakieś porady co do tego robota. Dużo o nim czytałem i myślę że nadaje się on do nauki robotyki i programowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie lepiej zacząć od czegoś bez mikrokontrolera ? chociażby słynny waldemar światłolub https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-jak-zrobic-robota-od-zoltodzioba-do-pierwszego-robota-w-dwa-tygodnie-vt1096.htm

w sklepie Botland masz zestaw wszystkich elektronicznych części do jego budowy

http://botland.com.pl/49-zbuduj-robota

Dodatkowo jest tam też zestaw części do budowy robota z UC, którym możesz się zająć później.

https://www.forbot.pl/forum/topics20/przepis-na-robota-w-pelni-programowalny-line-follower-vt2356.htm

Oprocz tych zestawów potrzebujesz też silniki z przekladniami ( je też można kupić w tym samym sklepie)... No i jeszcze kola 😋 też do kupienia tam albo gdzie indziej albo do zrobienia samemu.

Zaplecze techniczne jest opisane w tych tematach więc najpierw je przejrzyj czego dokładnie potrzebujesz

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

do połączenia programatora z robotem wystarczy zwykły kabel 10 przewodowy taśma zakończony złączem(jak w komputerze IDE do łączenia dysków, napędów z płyta główna 😃 nie pamiętam teraz poprawnej nazwy 😋) 2x5 powinien być dołączony do zestawu programatora.

Link do komentarza
Share on other sites

Złącze IDC 10 pin, zaciskane na przewodzie, przewód żyłowy 10 żył (jak nie będzie możesz kupić 11,12 żył - nadmiar oderwiesz). Jak będziesz zaciskał to musisz uważać, żeby nie zrobić lustrzanego odbicia mocując jedno ze złącz odwrotnie.

Nie widzę takiego przewodu w żadnym zestawie, dlatego musisz go zrobić sam.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem, czy widziałeś, ale ten link, co podałeś to tylko 2 płytki pcb+dokumentacja, bez części (elektronicznych, jak i silników) - w te musisz zaopatrzyć się sam. Nie wiem, czy jest taki zestaw z elementami elektronicznymi, ale jeśli jest, to sugerowałbym Ci go, ale silniki i tak będziesz musiał kupić we własnym zakresie. Proponowałbym HL149 z allegro (dobry stosunek ceny do jakości).

Link do komentarza
Share on other sites

Podstawowe parametry:

- płytki jednostronne o wymiarach: 93,6×121,3 mm (główna) i 112,7×120,3 mm (sensoryczna)

- zasilanie z baterii lub akumulatorków (6 VDC)

- mikrokontroler ATmega8L (lub podobny)

- konstrukcja otwarta do rozbudowy

- napęd: 2 silniki DC lub przerobione serwomechanizmy

- czujniki: 2× fototranzystory, 2× czujniki linii, 3× radary podczerwieni, 1× czujnik stykowy

- interfejs użytkownika: 2× programowalne microswitch-e, przycisk reset, diody LED (2× zielona, 2×

czerwona), 1× buzzer piezo

- dostępne zestawy funkcji: light follower, line follower, robot zdalnie sterowany (RC5), omijanie przeszkód

etc.

- wbudowana płytka uniwersalna

- możliwość wysterowania silników do 2A

- programowanie przez złącze ISP Kanda

- w zestawie dwie płytki drukowane oraz dokumentacja

Jak to ? Czyli to nie należy do zestawu ?

Link do komentarza
Share on other sites

creative7, nie potrafisz skorzystać z wyszukiwarki. Wtedy dowiedziałbyś się, że najlepszym tanim programatorem do AVR na USB jest STK500v2, znalazłbyś Elebota, instruktaż robienia płytek drukowanych, najbardziej polecane sklepy w sieci (cyfronika do nich nie należy).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.