Skocz do zawartości

Minisumo - Płyta główna - Sprawdzenie schematu


piotreks-89

Pomocna odpowiedź

Witam!

Czy moglibyście sprawdzić schemat mojej płyty głównej do robota minisumo?

dobrze by było jakbyście powiedzieli co nieco jeszcze dzisiaj, bo po długim weekendzie muszę wysłać projekty do Satlandu...

Schemat dołu:

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie odbierania kodu RC5... Czy na tych pinach mikrokontrolera da rade to zrobić? Czy lepiej dać te czujniki z dolnej płyty na górną (na niej będzie drugi mikrokontroler, który będzie sterował diodami i odbierał sygnały RC5...).

Co do mostka H: Wytrzyma on po 2 silniki Pololu 30:1 HP na stronę? Czy lepiej dać dwa mostki L298P?

Schemat góry

Co do schematu góry. Czy jeśli dobrze myślę to podając sygnał PWM (36kHz) na bazę tranzystora T7 i ustawiając stan niski na jednym z tranzystorów (T1-T6) to tylko, ten który ma ustawiony stan niski będzie wysyłał sygnał?

Pomysł taki zaczerpnąłem z multipleksowania wyświetlaczy siedmio-segmentowych (za pomysł dziękuję użytkownikowi Barto)

Za schemat mostka chciałbym podziękować również koledze Barto i jednocześnie przeprosić, że zapomniałem o tej kwestii 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Do odbioru IRed przeważnie używa się pinów z funkcją INTx. ale pytanie w czym to chcesz programować ? Bo jeżeli funkcje dekodowania napiszesz sam to nie problem. Ale lepiej byłoby zastosować zamiast ATMegi8 ATMege 88, bo ma PCINT, co ułatwi nieco sprawę.

Na dobrą sprawę RC5 do niczego nie jest ci potrzebne. Chyba ze np. jeden z czujników chcesz wykorzystać do odbioru komend z pilota. Z drugiej strony nei widziałem chyba na schemacie diod nadawczych IR ?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

BlackJack będę pisał w znienawidzonym przez wiele osób Bascomie 😉 RC5 jest mi potrzebne, ponieważ widziałem, że wiele osób przenosi się z drogich Sharp-ów na czujniki domowej roboty. Gdy z takim będę walczył jego sygnały będą odbierane przez mojego robota, a moje przez jego...

Funkcji dekodującej sam raczej nie będę pisał...

[ Dodano: 29-10-2011, 18:45 ]

Diody będą na górnej płytce, którą muszę jeszcze zrobić...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

BlackJack będę pisał w znienawidzonym przez wiele osób Bascomie 😉 RC5 jest mi potrzebne, ponieważ widziałem, że wiele osób przenosi się z drogich Sharp-ów na czujniki domowej roboty. Gdy z takim będę walczył jego sygnały będą odbierane przez mojego robota, a moje przez jego...

Funkcji dekodującej sam raczej nie będę pisał...

Właśnie dla tego napisałem że RC5 wiele ci nie da. Bo większość radarów opartych na TSOPach działa na zasadzie że wystarczy wykryć jakikolwiek sygnał, który jest w stanie odebrać dany TSOP, to czy to RC5, SIRC czy cokolwiek to bez znaczenia.

Lepszym podejściem jest system reaktywny z śledziem obcych wiązek. tzn, zanim sami nadamy swoje impulsy (kod), sprawdzamy czy przypadkiem nie oślepia nas wiązka przeciwnika, jeśli tak to już nie musimy nadawać własnej, bo znajdziemy go po jego śladzie, a on będzie miał problem z nami, bo nie wyemitujemy własnej wiązki. Zakładając oczywiście że jego wiązka ulegnie rozproszeniu i nie odbije się od nas, ale po co mu pomagać, nadając samemu ?

Link do komentarza
Share on other sites

BlackJack a da rade to zrobić przy moim schemacie? Tzn przy odbiornikach podłączonych do różnych pinów?

Właśnie dlatego, że większość czujników działa na zasadzie odbijania się od przeciwnika chciałem zastosować kodowane, abym mógł zidentyfikować moją wiązkę 😉 O tym co ty pisałeś nie pomyślałem 😉 Wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem...

[ Dodano: 30-10-2011, 09:06 ]

Mam kolejne pytanie... Jak widać schemat uaktualniłem i wszystkie piny mikrokontrolera są zajęte 🙁 Może lepiej na dolną płytkę dać Atmege16?

[ Dodano: 30-10-2011, 10:10 ]

Dodałem schemat góry 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Tzn. Tak. Jeżeli chcesz używać BASCOMowej instrukcji GETRC5 To działa ona chyba tylko w połączeniu z jedną końcówką. Jest niby instrukcja Config RC5 ale wątpię aby dało sie ja stosować dynamicznie w programie. Wynika z tego smutny wniosek że można obsłużyć tylko jednego TSOPa kodem RC5, i to przypisanego na stałe, albo trzeba by rozbudować schemat o multiplekser/demultiplekser 8 wejściowy.

Ogólnie odradzam RC5, bo to standard upierdliwy, popularny tylko dla tego że wałkowano go w każdym czasopiśmie i książce, nawet chyba sam PHILIPS który go wymyślił w swoim sprzęcie z niego nie korzysta.

Ja osobiście po walce w BASCOM z RC5, strasznie go nie lubię i staram się unikać, z drugiej strony w żaden sposób ci to nie polepszy walorów robota, a skomplikuje skutecznie oprogramowanie i sprzęt. Dla tego nikt tego nie stosuje. Do skutecznego kodowania lepiej byłoby zastosować scalone kodery/dekodery HOLTEK. UM, MC145026 (dwa to ok 10zł), ale to znowu powoduje spory rozrost elektroniki, no i ceny 😕

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hm najlepiej byłoby zastosować aktywne zakłócanie, ale to niezgodne z regulaminem Mini Sumo. Choć szczerze mówiąc nie wiem jak na zawodach byli by to w stanie sprawdzić ? Raczej sędziowie z oscyloskopem cyfrowym, czy analizatorem widma w kieszenie nie chodzą, a sprytnie napisane oprogramowanie skutecznie by to utrudniało.

Oczywiście można napisać własne procedury kodowania, dekodowania, ale i tak lepiej byłoby mieć wtedy do dyspozycji ATMege 88.

Co do zbudowania niewykrywalnego radaru, to możliwe, ale takie informacje są TOP SICRET i stosuje się inne scalaki. Nikt ci takich informacji nie ujawni, to często tygodnie eksperymentów, szukanie nietypowych ustawień, no i wreszcie każdy system obrony/ataku jest tak skuteczny, jak wielka jest na jego temat niewiedza przeciwnika.

Link do komentarza
Share on other sites

Odnoszę wrażenie, że nie tylko kwestie czujników podpatrzyłeś u mnie. Schemat od mostka niczym się nie różni od tego co ci wysłałem/wstawiałem na forum więc wypadałoby o tym wspomnieć.

Popieram to argumentem, że wydaję się, że nawet do końca nie wiesz jak działa (conajmniej nie wiesz jakie ma parametry) skoro zarówno na PW jak i na forum pytasz czy będzie miał wystarczającą wydajność prądową na stosowane silniki...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Barto dodałem odpowiednią wzmiankę o tym 😉 Co do argumentu masz rację... Wszystko robię jak najszybciej (przy czym widać, że niedokładnie), bo obiecałem Satlandowi, że po długim weekendzie będą projekty...

Na dodatek nauczyciele już się rozkręcili i nie dają w szkole spokoju... Przepraszam was wszystkich bardzo, ale jestem strasznie zalatany 🙁

Powiedzcie mi z góry: Lepiej wydać te 20-30zł więcej na gotowe mostki L298P lub TB6612 i Atmegę16 czy uczyć się na szybko o mos-ach, budowie mostków itd...

Proszę o szybkie odpowiedzi, ponieważ moje zamówienie nie zostało jeszcze wysłane i mogę dołożyć parę elementów do niego 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli przyłożysz się do projektu płytki mostka i nie popełnisz błędów, również przy montażu, to nie powinieneś mieć problemów z uruchomieniem. Układ ten ma sprzętowe zabezpieczenie w przypadku PRAWIDŁOWEGO montażu oczywiście. Sporo się nauczysz i wyjdzie ciebie to taniej. Gotowe mostki- wiadomo, możesz łatwo podmienić, prościej uruchomić i jak nie działa to wiadomo że soft czy podłączenia. Krytycznym parametrem jest czas, bo chęci widać ci nie brakuje. Bez oscyloskopu może być ciężko znaleźć błąd we własnej konstrukcji.

Do zamówienia zawsze możesz dorzucić te pare elementów (o ile chodzi o IRFy i bramke) i w razie czego zajmiesz się tym kiedy indziej.

Link do komentarza
Share on other sites

Barto wielkie dzięki 😉 Błędów w płytce raczej nie popełnię, tzn w jej wykonaniu (tym zajmie się Satland). Co do samego mostka. Po przeczytaniu tabeli dokumentacji IRF7319 widzę, że P-Mosy wytrzymają max 4.9A, a N-Mosy 6.5A . Mam jednak obawy co do diodek SK24 (SS24 to to samo?). Z tego co wiem z prawa Faradaya to suma prądów wpływających jest równa sumie prądów wypływających, czy jeśli dobrze rozumuję to przez dwie takie diody jest w stanie przepłynąć prąd równy 4A?

Co do kupna tych tranzystorów to kupiłbym je w Opolu 😉 Te L298 zawsze można kupić i listem wysłać 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Piotrek jak już chcesz błysnąć to sprawdź co piszesz w literaturze. To nie prawo Faraday'a tylko I prawo Kirchhoffa mówi o wspomnianych sumach prądów.

Odnośnie diod- źle rozumujesz. Przede wszystkim są pośrednio połączone szeregowo a nie równolegle ( w ramach jednej gałęzi mostka), prądy diod się nie sumują (bez komentarza). Ponadto zastanów się jakie jest przeznaczenie tych diod (prostowniczych).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.