Skocz do zawartości

Linefollower - sprawdzenie schematu i PCB


Anonim

Pomocna odpowiedź

Jest to mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich i od razu mam prośbę.

Po długim czytaniu tematów, datasheetów i przeglądaniu gotowych schematów udało mi się stworzyć coś takiego:

oraz:

Bardzo proszę żeby ktoś sprawdził czy powyższe schematy są poprawne.

Próbowałem też zrobić PCB i oto co mi wyszło:

Czujniki:

1:

2:

Przy czujnikach nie wiem jak lepiej je podłączyć do masy. Na 1. PCB między nóżkami każdego czujnika jest gruba ścieżka co chyba może być kłopotliwe przy lutowaniu. Czy może byc tak jak jest na 2 PCB?

Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie uwagi

Link do komentarza
Share on other sites

1) Brak kondensatora filtrującego zasilanie mikrokontrolera.

2) Brak kondensatorów filtrujących zasilanie mostka

3) Zmień sobie otwory pod przelotki na okrągłe lub sześciokątne

4) Transoptory, które są najbardziej na bokach ustaw sobie bardziej do przodu (łatwiejsze wychwytywanie kątów prostych)

5) VCC na płytce czujników poprowadź sobie górą płytki to unikniesz przymusu stosowania przelotek

6) Złącze na płytce czujników daj sobie bliżej rezystorów to zaoszczędzisz laminatu

Link do komentarza
Share on other sites

piotreks-89, polemizowałbym co do punktów 3, 4 i 5:

ad3: przelotki okrągłe lub sześciokątne łatwiej odpadną, jeśli będzie je dłużej grzał, ponadto większa szansa w trafienie w odpowiednią po drugiej stronie przy robieniu pcb dwustronnej,
ad4: wszystko zależy od założeń i od pomysłu jak to oprogramować,
ad5: Jak ma poprowadzić to górą płytki, to będzie musiał robić pcb dwustronne, tak może zrobić tylko zworki z drucika.

Link do komentarza
Share on other sites

1.brak 100nF na zasilaniu mikrokontrolera jak najbliżej procesora (pin 6 i 7)

2.brak 100nf przy zasilaniu 5V L293D

3.brak 100nF i 22+uF LOW-ESR przy L293D na zasilaniu silników

4.płytki można minimalnie poprawić (lepsze rozlanie masy, zlikwidowanie kilku przelotek), ale generalnie są ok.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

O to chodziło?

Bez kondensatora LOW-ESR byłoby ok? Czy koniecznie musi być? Bo nie bardzo wiem gdzie można go zamówić razem z resztą elektroniki...

Nad wysunięciem zewnętrznych czujników się zastanawiałem, ale stwierdziłem, że skoro to ma byc mój pierwszy linefollower to wystarczy tak jak jest, bo i tak nie będzie rozwijał zawrotnych prędkości.

Ponawiam pytanie o mase między nóżkami CNY70. Lepiej żeby ścieżka była szeroka jak na 1. czy może być jak na 2. PCB?

Link do komentarza
Share on other sites

O C pisano wcześniej. Ogólnie, PCB b.ładne, przejrzyste. Ale kiepsko z masą. Niby jej b.dużo ale w rezultacie zarówno do 293 jak i µC przechodzi tylko przez jedną ścieżkę pod lewym, dolnym mostkiem. O ile "plusy" są rozdzielone to właśnie przez tę dość wąską masę zakłócenia mogą się dostawać do µC. Układ może się co jakiś czas "bez powodu" biesić ect. Tę ścieżkę radziłbym zrobić jak najszerszą dając dużo dłuższy ten mostek. A jeszcze lepiej, już od tego miejsca poprowadzić osobne masy, każdą do osobnego IC.

PS. Jest prostsze rozwiązanie. Zostaw jak jest ale zrezygnuj z króciutkiego mostka "masy" przy 293 i daj dłuższy z okolic C9 do masy idącej od stabilizatora. Wtedy duże prądy będą miały krótszą drogę, mniejsza powierzchnia płytki będzie siała zakłócenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Proponuję by zrobić przyklejony temat, czy coś podobnego z poprawnym schematem bo bardzo często pojawiają się te same/b. podobne tematy ze schematami z identycznymi błędami.

Już wcześniej w innym temacie ktoś proponował i ja tę prośbę ponawiam.

Treker, przemyśl.

Taki mały offtop.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze coś. Obróć stabilizator o 180° a R1 daj pionowo nie trzymając się wymiarów bibioteki i pozbędziesz się 2 mostków. Pin15 w 293 można swobodnie poprowadzić nad 16-tym i zbędny będzie następny.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie bardzo, nadal cały prąd płynący masą do 293 będzie bardzo modulował prąd Megi. Zrobiłbym inaczej. Zawsze wychodzę z założenia, że najwięcej problemów jest z wierceniem i staram się robić tak, by tego było jak najmniej. Wolę pokombinować ze ścieżkami mając na uwadze by prądowe był jak najkrótsze. Małe wiertełka ( 0,8 ) zużywają się b.szybko, łamią, nie trafi się czy się pośliźnie na cynie i potworek wyjdzie obok ect. Pod 293 musi się wywiercić 16-cie z czego 4-ry środkowe są wspólne. One aż się proszą o rozwiercenie na 1 i wtedy w środkowe piny będące naprzeciw siebie można włożyć druciki choćby z końcówek od R czy C ( 0,6 ). Te mostki są "za darmo" bo te potworki i tak trzeba wywiercić a dzięki nim pod 293 uwalnia się miejsce. Odpada Ci jeden mały mosteczek i drugi bo robi się wolna droga z pin10. Masa do Megi i tak idzie przez mostek, to daj go gdzieś z prawej strony płytki. Tak, by prądy płynące po masie ze stabilizatora do Megi szły w prawo a do 293 w lewo. Między masą Jp zasilania ( lub "2" ze stabilizatora ) a "4/5" 293 ścieżka powinna być jak najkrótsza i jak najszersza. Taka płytka na pewno będzie o niebo stabilniejsza niż obecna.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie moge sobie wyobrazić całej płytki z tym otworem pod 293 więc zrobiłem płytke całkiem od nowa. Wydaje mi się, że masa jest tutaj znacznie lepiej rozlana. No a jeśli znowu jest kiepsko to wracam do nauki robienia PCB samego początku (o ile to nie jest sam początek 😋 )

Link do komentarza
Share on other sites

Źle mnie zrozumiałeś. Pod 293 musi się wywiercić leżące naprzeciw siebie potworki 4,5 i 11,12 z których każdy idzie do masy. No to troszkę je rozwiercić ( wystarczy wiertełko "1" ) by w nie można było wsadzić i piny kości i druciki robiące za mostki ( 4 do 12 a 5 do 11 ). 293 wejdzie spokojnie, mostki są "za darmo" bo te potworki i tak już są a pod 293 uwalnia się miejsce na ścieżki. Nie mam teraz czasu na analizowanie nowej ( praca ) ale na pierwszy rzut gałką wygląda nie źle.

Zanalazłem wolną chwilę.

1. masa do Megi idzie z lewej strony. Zrezygnuj z ryzykownej "przepychanki" między pinami 10/11 293 i pozbywasz się jednego mostka ( tego pod napisem Silnik2, omiń Jumpery z lewej strony )

2. nie przeskakuj mostkiem ścieżki z pin 7 293 tylko puść ją pod, drugą przesuń troszką w górę

3. L1 nie musi mieć mostka, można ją dać z lewej strony Megi a +5V wziąć z ISP

4. robiąc pt.1 i dodając jeden mostek w +5Vstb ( z pin16 293 do Megi ), w tej okolicy staną się zbędne ze dwa / trzy mostki

5. wracając do p.2, ta ścieżka jest za długa i pod Megą jest ryzykowna przepychanka między pinami. Tę ścieżkę puściłbym przez środek płytki, na razie "nie widzę" jak bo najpierw trzeba zrobić p.4.

Link do komentarza
Share on other sites

Masa z Megi oddzielnie niż masa z 293, mniej przelotek, mniejsza płytka i chyba bardziej przejrzysta niż poprzednia. Teraz jest dobrze?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.