Skocz do zawartości

Beam vbug1.5


matys

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na forum więc się przedstawię

Nazywam się Mateusz 24l całkowicie zielony w temacie robotyki, nie mniej jednak mam pytanie odnośnie wspomnianego w temacie vbuga1.5 Przypadkiem oglądałem Inżynierie Extremalną na Discovery i był tam umieszczony min materiał o tym jak Mark Tilden w 15min zbudował robota ze starych części od walkmana. Po obejrzeniu materiału zafascynowany szukałem informacji na ten temat no i to co się dowiedziałem, że jest to robot typu beam i że postrzega świat za pomocą tam różnych czujników...

Przechodząc do meritum: Tak się składa, że mam - nawet dwa stare walkmany i naszła mnie ochota na spróbowanie sił w tej dyscyplinie... w co powinienem się zaopatrzyć ? czy ktoś z forumowiczów mógł by mnie jakoś pokierować co i jak... no i czy też nie porywam się z motyką na księżyc bo przyznam szczerze, że nie wiem jaki to stopień trudności.

Dzięki za ewentualne odpowiedzi pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz zbudować takiego robota jak na zdjęciu nie jest to chyba możliwe bez procka i programu . Po obejrzeniu filmiku widać że nogi robota poruszają się w tył i przód co jest dość trudne do zrobienia bez procka. Poza tym czujniki w walkmanach musiałbyś zmodyfikować na swoje potrzeby. Jak chcesz zrobić robota tupu beam masz na forum mnóstwo schematów do światłolubów i linefollowerów

😉

Link do komentarza
Share on other sites

klonyyy, wszystko da się zrobić. W tym przypadku są zastosowane silniczki ESCAPa jak w moim Psotku, z tym, że mają wyjście przekładni z boku a nie od góry jak w moich silniczkach. Te silniczki pobierają bardzo mały prąd i są sterowane przez jakiś układ logiczny,który zmienia stany na wyjściach taktowany jakimś generatorem. Przez co silniczek kręci się chwilę w jedną stronę i chwilę w drugą. To schemat zwykłego beambota.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Robocik działający na takiej zasadzie jak ten to był mój bodajże drugi układ elektroniczny jaki zbudowałem 🙂 Nie był wprawdzie tak ładny, ale chodził.

http://www.beam-wiki.org/wiki/Quadcore - tu masz link do opisu układu generującego ruch silników. Gdzieś widziałem znacznie obszerniejsze, ale nie pogooglaj sobie sam. Hasła do wyszukiwania: beam robot quadcore, beam robot walker.

Aha, w wielu opisach są stosowane jakieś malutkie silniczki zasilane bezpośrednio ze wzmacniaczy operacyjnych (zazwyczaj dwóch połączonych równolegle). Ja dołożyłem dodatkowo układ L293D, który sterował przerobionymi serwami.

O, tu masz tutorial do budowy takiego robota: http://www.beam-wiki.org/wiki/Andrew_Miller%27s_2-Motor_Walker_Tutorial

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.