Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Poradnik dla początkującego robotyka - prezentacje


happyhippie

Pomocna odpowiedź

Gdy kiedyś byłem początkującym, przed użyciem jakiegoś elementu szukałem danych i wyłapywałem przede wszystkim wartości liczbowe lub podawanych takowych przez Guru. Czytając "1A" przyjmowałem że tyle mogę z czegoś wycisnąć w warunkach domowych. Życie zweryfikowało i jedno i drugie. Producenci półprzewodników w tytułach czy na samym początku DS podają Absolute Maximum Rating. Często, by utrzymać temperaturę złącza tj na wymienionym poziomie, schładzali obudowę ciekłym azotem. Zapewnienie takich warunków w wyrobach jest praktycznie nierealne. Jak znalazłem tylko info że dany ma np. "10A przy tj ( lub case ) 25°C" nie wiedziałem, co z nim można robić. Porządniejsze umieszczają pod w/w "5A przy 100°C" i praktycznie tylko to jest ważnie. M/w dwukrotne malenie jest w praktycznie wszystkich przypadkach i danie początkującym info by nigdy nie opierali się na tych pierwszych, najbardziej rzucających się w oczy danych będzie dla nich przydatne na całe życie. Postawcie się w roli początkującego, przelećcie oczami ten temat, jakie cyfry / wartości utkwią mu w głowie ? 7805 / 1A bez radiatora / 1,5A / 2A...

Offtpic. Życie nauczyło mnie jeszcze jednego. Nie policzę ile razy byłem w mniejszym lub większym stopniu nacięty ale jakby zestawić te przypadki wychodzi, że rzeczowości, solidność była często związana z opryskliwością ect. Natomiast uprzejmość to często przykrywka niekompetencji. Ilości "próbka / wynik" miałem tak dużo, że gdy stykam się z nadmierną akuratnością natychmiast gdzieś w głębi zapalają mi się takie małe żaróweczki "uwaga, ta osoba to albo ignorant albo chce mnie naciągnąć". Myślę że czujący się urażonymi znajdą w powyższym coś dla siebie.

Dzięki za Życzenia - Wam również Życzę Wesołych Świąt i Pomyślnego 2013.

Link do komentarza
Share on other sites

M/w dwukrotne malenie jest w praktycznie wszystkich przypadkach i danie początkującym info by nigdy nie opierali się na tych pierwszych, najbardziej rzucających się w oczy danych będzie dla nich przydatne na całe życie. Postawcie się w roli początkującego, przelećcie oczami ten temat, jakie cyfry / wartości utkwią mu w głowie ? 7805 / 1A bez radiatora / 1,5A / 2A...

Warto aby początkujący sobie uświadomili jeszcze pewne parametry - otóż w wielu dokumentacjach produceni podają różnicę między temperaturą obudowy a temperaturą wewnętrzną (czyli tą istotną) w zależności od obudowy. Przykładowo dla LD1117:

Symbol Parameter SOT-223 DPAK TO-220 Unit
Thermal resistance junction-case RthJC 15   8 5 °C/W
Thermal resistance junction-ambient RthJA 50 °C/W

Które można interpretować następująco: TO220 na każdy oddawany 1W podgrzeje się o 50*C po prostu stojąc "na powietrzu". Z racji iż dozwolona temperatura to max 125* (przyjmijmy bezpieczną 100), to przy zewnętrznej 25*, mozemy oddać maksymalnie 1-1.5W. Przy spadku napięcie 3Vto zaledwie 500mA. Natomiast wystarczy go chłodzić i z radiatorem o sprawności 10*C/W, aby przy temperaturze otoczenia 35* (zakładam, że się może ogrzać), aby utrzymując ponizej 100*C wewnątrz możemy oddać już (100-35)/(5+10) = 4,33W, czyli przy spadku 3V już ponad 1A.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak, masz rację, wiem o tym, temat może być b.szeroki ale jest takie małe ale. To są analizy z wyższej półki a adresatami tego tematu mają być początkujący. Sądzę że na początek praktycznie wystarczy im "dziel przez 2". Co bardziej dociekliwi będą analizować dlaczego, detale. I mając taki podkład, będą znajdować jego potwierdzenie. A nie: co je grane ? DS wprowadzają w błąd ? Nie zgadza się, wszędzie na pierwszym miejscu pisze 10A a praktycznie można tylko połowę...

Link do komentarza
Share on other sites

Nie zgadza się, wszędzie na pierwszym miejscu pisze 10A a praktycznie można tylko połowę...

Wręcz przeciwnie. Jeżeli pisze 10A, to 10A uzyskasz stosując się do datasheet. Żaden producent nie pozwoliłby sobie na pisanie w datasheet, nieprawdziwych informacji, ponieważ grozi mu to poważnymi skutkami finansowymi.

Jeżeli masz o datasheetach inne pojęcie, niż to które przygotował producent, na bazie swojego produktu, stworzonego i opisanego przez jego inżynierów, to zachowaj to dla siebie i nie siej paniki wśród początkujących dzieląc parametry przez 2 czy 3 i wmawiając że datasheety są "do bańki".

Oczywiście nadal podtrzymuję wszystko co napisałem o początkujących wcześniej.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, masz rację, wiem o tym, temat może być b.szeroki ale jest takie małe ale. To są analizy z wyższej półki a adresatami tego tematu mają być początkujący. Sądzę że na początek praktycznie wystarczy im "dziel przez 2".

Lepiej, żeby od początku im mówić, że niemal wszystkie potrzebne informacje znajdą w dokumentacji, a nie żeby potem zadawali pytania, na które na usta ciśnie się odpowiedź "Read that fine manual". Czym szybciej sami stwierdzą, że warto czytać ze zrozumieniem dokumentację, tym lepiej dla nich i dla nas.

Link do komentarza
Share on other sites

Lepiej, żeby od początku im mówić, że niemal wszystkie potrzebne informacje znajdą w dokumentacji, a nie żeby potem zadawali pytania, na które na usta ciśnie się odpowiedź "Read that fine manual". Czym szybciej sami stwierdzą, że warto czytać ze zrozumieniem dokumentację, tym lepiej dla nich i dla nas.

Także uważam, że takie podejście jest najlepsze, a na forum zawsze może dopytać, czy datasheet rozumie prawidłowo, albo czy dany parametr to ten którego akurat szukał.

Link do komentarza
Share on other sites

Dondu, wypaczasz me wypowiedzi tak, by pasowały do Twej krytyki. Załóżmy że jako początkujący daję wiarę Twej wypowiedzi że "spokojnie do 1A można bez radiatora". Czy to SPOKOJNIE napisałem ja czy Ty? Ja przestrzegam początkujących przed korzystaniem z takich "porad".

Znajdź gdziekolwiek choć jedną mą wypowiedź podważającą DS. Nigdy tego nie robiłem, ostrzegam przed pochopnym z nich korzystaniem. Bo diabeł tkwi w szczegółach. Od czasu jak do półprzewodników podchodzę z dwukrotną rezerwą jakoś tak dziwnie, bez żmudnego, czasochłonnego analizowania detali w DS przestały mi padać. I imo właśnie takie stwierdzenie będzie im praktycznie przydatne.

Chyba dam sobie spokój z tym tematem, takie różne "spokojnie" zweryfikują w swych tworach początkujący a pretensje o z góry wiadomy finał nie do mnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dondu, wypaczasz me wypowiedzi tak, by pasowały do Twej krytyki. Załóżmy że jako początkujący daję wiarę Twej wypowiedzi że "spokojnie do 1A można bez radiatora". Czy to SPOKOJNIE napisałem ja czy Ty? Ja przestrzegam początkujących przed korzystaniem z takich "porad".

Znajdź gdziekolwiek choć jedną mą wypowiedź podważającą DS. Nigdy tego nie robiłem, ostrzegam przed pochopnym z nich korzystaniem. Bo diabeł tkwi w szczegółach. Od czasu jak do półprzewodników podchodzę z dwukrotną rezerwą jakoś tak dziwnie, bez żmudnego, czasochłonnego analizowania detali w DS przestały mi padać. I imo właśnie takie stwierdzenie będzie im praktycznie przydatne.

Chyba dam sobie spokój z tym tematem, takie różne "spokojnie" zweryfikują w swych tworach początkujący a pretensje o z góry wiadomy finał nie do mnie.

Jak już podkreśliłem, zgadzam się z tym, iż proponujesz początkującym stosowanie metody dzielmy parametr przez 2 - choć tylko do niektórych to może się odnosić, a nie do wszystkich jak proponowałeś, bo to złe podejście.

A ponieważ tekst dotyczy początkujących to stwierdzenie:

Praktycznie użyteczna na całe życie rada jaką można udzielić początkującym to: praktycznie WSZYSTKIE parametry półprzewodników dzielić przez co najmniej dwa. A jeszcze lepiej trzy.

mąci im w głowie bardzo 🙂

Całe życie są początkującymi?

Albo piszesz o ogólnej zasadzie na całe życie, albo doradzasz tylko w początkowym okresie.

Jeżeli to rada na całe życie, to się z tym nie zgadzam.

A jeżeli tylko na okres początkowy - zgadzam się jak najbardziej 🙂

Także nie zgadzam się z tymi fragmentami Twoich wypowiedzi, gdzie stanowczo twierdzisz, że:

Nie zgadza się, wszędzie na pierwszym miejscu pisze 10A a praktycznie można tylko połowę...

bo to jest nieprawda. No chyba, że źle zrozumiałem to zdanie.

Co do 1A bez radiatora, to napisałem, że nie może być zamknięty w obudowie.

Wyjaśniłem także:

I tutaj dochodzimy do:

Xweldog napisał/a:

Przypuszczalnie niektórzy z Was podzielili się doświadczeniami uzyskanymi w specyficznych warunkach: krótkiej pracy ( np. LF jeżdżą kilkanaście sekund / minutę a później sobie długo odpoczywają ). Ale to trzeba wyraźnie zaznaczyć by kto inny nie brał tego jako uniwersalne.

i przyznaję całkowitą rację, że to trzeba było podkreślić, czego nie zrobiłem - Mea culpa!

... uderzając się w pierś, a teraz dodam jeszcze coś o czym nie napisałem, czyli o parametrze Drop Out Voltage (Vd), który także jest istotny w tym przypadku, bo inna będzie wielkość wydzielanego ciepła, gdy napięcie wejściowe będzie 35V a inna gdy będzie 7,5V (5V + Vd ). Innymi słowy to czy L7805 będzie się grzał mniej czy bardziej w znacznej części zależy od napięcia źródła zasilania. A kol. OldSkull bardzo ładnie pokazał jak to policzyć.

Innymi słowy, dobrze że zwracasz uwagę aby początkujący "brali zapas" na niektóre parametry, ale nie wprowadzaj atmosfery, że datasheety zwierają nieprawdziwe dane, i że można uzyskać tylko połowę faktycznych parametrów.

Bo później jest tak jak z przetwornikami ADC w mikrokontrolerach, gdzie wielu twierdzi, że nie da się osiągnąć 10 bitowej rozdzielczości, gdyż są straszne szumy na 4 ostatnich bitach, co z dumą stwierdzają doświadczalnie. A później się okazuje, że filtrowania zasilania nie ma wcale lub jest złe, PCB źle zaprojektowane, obok pinów pomiarowych puszczają sygnały generujące zakłócenia, zostawiają niezaprogramowane piny robiące za antenki - i dziwią się że takie szumy mają. A wystarczy zastosować się do datasheet no i troszkę chęci w zobywaniu wiedzy 🙂

A jeżeli nadal twierdzisz, że wypaczam Twoje wypowiedzi, to pisz je w taki sposób, żeby każdy zrozumiał tak jak chciałbyś, by je zrozumiano, by nie było dwuznaczności.

Link do komentarza
Share on other sites

1) nie pozostaje mi nic jak pogratulować uporu. Niby jesteś ZA ale później malujesz elaborat z którego jasno wynika że jesteś PRZECIW. A klu jest: ja namalowałem "spokojnie" czy Ty ?

2) za to drugie następne gratulacje, trzeba sporo wysiłku umysłowego by tak wykombinować. "Całe życie" stoi przy "poradach" czy "początkujących" ? Co zdanie to matactwo, przerzucasz to i przyklejasz do drugiego słowa i twierdzisz że nie rozumiesz. To nie matacz, nie przestawiaj, czytaj w prost tak jak jest i będziesz rozumiał...

3) jak każdy wiedzący że nie ma racji sięgasz po retorykę. Czy ja wobec Ciebie twierdzę że "stanowczo twierdzisz że spokojnie ect ?" Ja nic nie twierdzę "stanowczo", to Ty dodajesz takie przymiotniki.

4) wiesz może co znaczy słowo "praktyka / praktycznie " ect ? Poczytaj coś na temat a jak nadal nie będziesz rozumiał że porównuję laboratoryjną teorię z DS z praktyką - nic na to nie poradzę.

5) z uporem maniaka ignorujesz własnoręcznie namalowane "spokojnie" i robisz następny przekręt, ja o "spokojnie" - Ty o obudowie. Gadał Dziad do obrazu...

6) z uporem jeszcze większego maniaka, kolejny raz twierdzisz, że ja twierdzę że DS "zawierają nieprawdziwe dane". Kolejny raz ( jeszcze grzecznie ) pytam: gdzie coś takiego namalowałem ?

Tak ogólnie, marnujesz talent. Powinieneś zapisać się do PO, tam potrzebowali i potrzebują krętaczy....

Link do komentarza
Share on other sites

Xweldog, wszystko OK tylko polityki do forum robotyki nie mieszaj, bo tak jak mam do Ciebie szacunek 100% za Twoją wiedzę i doświadczenie, tak palniesz takie zdanie:

Tak ogólnie, marnujesz talent. Powinieneś zapisać się do PO, tam potrzebowali i potrzebują krętaczy....

i już dużo tracisz z powagi w moim odczuciu, i nie chodzi tu o konkretna partię tylko o typ wypowiedzi. Jakąkolwiek partię byś tam wypisał to moja reakcja by była taka sama.

Link do komentarza
Share on other sites

Surowy tekst Twojej wypowiedzi:

Praktycznie użyteczna na całe życie rada jaką można udzielić początkującym to: praktycznie WSZYSTKIE parametry półprzewodników dzielić przez co najmniej dwa. A jeszcze lepiej trzy.

nie pozostawia pola do takiej interpretacji jak ta:

2) za to drugie następne gratulacje, trzeba sporo wysiłku umysłowego by tak wykombinować. "Całe życie" stoi przy "poradach" czy "początkujących" ?

Albo jest to porada "dla początkujących", albo "na całe życie", bo nie można być początkującym, przez całe życie, choć nie wykluczam, że takie jednostki są 🙂

Zdanie tak skonstruowane jak Twoje oznacza radę na całe życie, i z tym się nie zgadzam.

Dlatego sugerowałem, byś pisał tak, żeby każdy zrozumiał tak jak chciałbyś, by je zrozumiano, by nie było dwuznaczności.

5) z uporem maniaka ignorujesz własnoręcznie namalowane "spokojnie" i robisz następny przekręt, ja o "spokojnie" - Ty o obudowie. Gadał Dziad do obrazu...

Ile razy ma zacytować zdanie z Mea culpa, byś je zauważył?

Czy ja wobec Ciebie twierdzę że "stanowczo twierdzisz że spokojnie ect ?" Ja nic nie twierdzę "stanowczo", to Ty dodajesz takie przymiotniki.

Twoimi stanowczymi sformułowaniami są:

Praktycznie użyteczna na całe życie rada ...

... praktycznie WSZYSTKIE parametry półprzewodników dzielić przez co najmniej dwa. A jeszcze lepiej trzy. ...

.... wszędzie na pierwszym miejscu pisze 10A a praktycznie można tylko połowę ...

6) z uporem jeszcze większego maniaka, kolejny raz twierdzisz, że ja twierdzę że DS "zawierają nieprawdziwe dane". Kolejny raz ( jeszcze grzecznie ) pytam: gdzie coś takiego namalowałem ?

Cytowałem je dwa razy więc zacytuję trzeci raz:

Nie zgadza się, wszędzie na pierwszym miejscu pisze 10A a praktycznie można tylko połowę ...

ale dodałem także:

No chyba, że źle zrozumiałem to zdanie.

By zakończyć z mojej strony tę dyskusję podkreślę po raz N-ty, że generalnie się zgadzam co do rad dla początkujących i tylko dla nich, ale nie na całe życie.

A co do marnowania się - elektronika nie jest moim głównym zajęciem i zapewniam Cię, że moje zdolności się nie marnują, na szczęście nie w dziedzinie polityki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

No cóż, też chciałbym zakończyć i zająć się meritum tj. porad dla początkujących.

Weźmy pierwsze z brzegu, 3 b.często używane elementy jak: dioda 1N4005, tranzystor BD135 i stabilizator 7805. Stukamy dany ciąg liter / cyfr w Googlu i na pierwszej stronie, bez otwierania na pewno w opisach ukaże się "1N4005 dioda 1A", "BD135 tranzystor 1,5A", "7805 stabilizator 1A". Wejdźmy do sklepu elektronicznego ( również on line ), tam też praktycznie przy każdym elemencie znajdziemy są wymienione właśnie te wielkości. I chcąc nie chcąc każdy przede wszystkim je zapamiętuje.

Żywię nadzieję że oszczędzisz mi i innym forumowiczom jałowej dyskusji nt. kto to jest początkujący. Czy ten kto wie że jest coś takiego jak dioda / tranzystor, stabilizator czy już nim nie jest bo przecież to wie. Ale złóżmy że "początkujący" to jest ten który "coś tam wie" ale nie wie / pamięta tych podstawowych parametrów i musi sięgnąć pod Googla. Ale to nie wszystko. Siedzę w elektronice kilkadziesiąt lat, spotykam nieznany mi tranzystor - to czy ja z powodu niewiedzy parametrów jestem wobec tego elementu "początkujący" czy nadal zaawansowany ? ( pytanie retoryczne, nie oczekuję na nie odpowiedzi ).

Ze względu na triki które stosowałeś poprzednio wypaczając sens mych wypowiedzi, uważam że tym samym prawem mogę Twą wypowiedź "7805 spokojnie do 1A" rozszerzyć też na przykładową diodę, tranzystor ect. I teraz wyobraźmy sobie że początkujący chcący zastosować któryś z w/w czyta:

- Twoje: spokojnie do 1A

- moje: dziel te parametry co najmniej przez 2

Dlaczego tak twierdzę ? Bo to się sprawdza, w wielu wypadkach doszedłem do tego sam. Gdyby przed laty ktoś mi to powiedział, wbiłbym to sobie w głowę i stosował, nie miałbym dziesiątek jak nie setek shjacowanych elementów. W latach gdy dostęp do DS był niezwykle trudny, słuchałem "porad" tych którzy byli / uważałem ich za autorytety. Coś mi padło, informuję go a ten: przecież mówiłem DO 1A...

No fajnie, ale ile to jest to "do 1A" ? 0,9 / 0,8 a może tylko 0,1A ? Dlatego początkującym radzę przez całe życie stosować nie "DO" ale "POŁOWĘ". I będę reagował tak samo jak teraz za każdym razem gdy napotkam takie beztroskie jak tu wpuszczanie ich w maliny.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.