Skocz do zawartości

Lista zakupów do lf


pioole

Pomocna odpowiedź

Witam!

Zaczynam budowę swojego pierwszego linefollower'a.

Będzie to konstrukcja 4kołowa z osią skrętną.

Mam zamiar w związku z tym zrobić zakupy i byłbym wdzięczny, gdyby ktoś spojrzał na tą listę.

Co mam:

niezłą kupkę przełączników i elektronicznego śmiecia 🙂

kilka serw;

silnik elektryczny graupnera;

akumulator Shark ni-mh 1100mAh | 7N 9V;

regulator:

1 przyjmujący takie same sygnały jak serwo

2 funkcja odcinania silnika jeśli bateria się kończy

3 służy do zasilania odbiornika rc 5V (czy może zasilać układ?)

Co chce kupić:

ATmega8A-PU DIP28 + podstawka

Płytka uniwersalna

czujniki KTIR0711S 5sztuk (rozumiem, że jeśli chciałbym użyć więcej, to muszę dokupić komparatory - jakie?)

stabilizator 7805...

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli ta mega ma tylko 5ADC to musisz dokupić, albo zewnętrzny adc, albo wspomniane przez ciebie już komparatory (praktycznie dowolne, ja w pierwszej konstrukcji miałem LM324).

Z części elektronicznej na pewno przyda się jeszcze kilka kondensatorków filtrujących, rezystorki do ktirów, komparatorów itp. złącze do programowania, jakiś mostek/ tranzystory do sterowania silnikami/serwami i ew. rezonator kwarcowy do taktowania megusi. A jeżeli chcesz pomiar baterii, to musisz zwolnic jedno wejście adc/lub zrobić układ na komparatorze.

Odnośnie części mechanicznej to po opisie za bardzo nie wiem co chcesz wykorzystać.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1) Stabilizator może być, choć ja i tak dałbym LDO (np. LM2940-5V).

2) Komparatory mogą być: LM324, LM339 itd.

3) Na wszelki wypadek dokup tą jedną sztukę KTIR-a

4) Napisz jakie to serwa i czy są takie same, bo można by ich użyć jako napędu i zrezygnować z osi skrętnej

5) Jeśli będziesz jednak uparty i za wszelką cenę chcesz pakować oś skrętną to silnik Graupnera jako napęd tylnich kół, a serwo zmienia kierunek jazdy

6) To że masz kupę elektronicznego śmiecia nie znaczy, że znajdziesz to czego potrzebujesz 😉 Jednak przy pierwszej konstrukcji radzę kupić wszystkie części a nie bawić się w rozlutowywanie starych, nie wiadomo czy działających elementów

7) Na pewno bez mostka daleko nie zajedziesz (jeśli pozostaniesz przy tym, że silnika Graupnera jest napędem, a serwo zmienia kierunek obrotu to potrzebujesz tylko pół mostka H, czyli najlepiej zbudować to na MOS-ach)

Dla ścisłości M8 ma 6 kanałów ADC 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Żeby napęd na tylne koła dobrze działał musiałby być dyferencjał. Lepiej standardowo, albo przegubowca z przednim kołem skrętnym i napędowym, albo niezależny napęd dwóch kół i bez osi skrętnej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Będę się upierał przy tej osi skrętnej, bo mam już gotową platformę. 😃

Znalazłem nawet kawałek starej zabawki dzięki któremu obie osie mogą być skrętne, chociaż nie wiem czy będe się bawił...

(Czy istnieje jakaś lista z kupką elektronicznego śmiecia który zwykle się przydaje w takich układach?) <-- tego nie było 😃

Ponawiam pytanie co do zasilania układu z regulatora?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.