Skocz do zawartości

LF prośba o sprawdzenie schematu


MacGyver_RDG

Pomocna odpowiedź

MacGyver_RDG:

1) Kondensatory przy kwarcu powinny mieć wartości 22p

2) Nie widzę rezystora na bazie tranzystora T1

3) Bardzo słabo filtrowane zasilanie

4) Dlaczego 7805 w takiej konstrukcji?

5) Tego dzielnika to ty chyba nie policzyłeś...

Link do komentarza
Share on other sites

Co rozumiesz pod stwierdzeniem słabo filtrowane zasilanie?

Dzielnik liczyłem, przy 7.4v na wyjście ADC zostanie podane dokładnie 3.7v.

Kondensatory w 7805 wstawiłem wg noty + dodając 2x 100nF. Co do rezystora na bazie tranzystora to mam wątpliwości ponieważ tam bd szedł sygnał PWM więc, może na ten temat wypowie się ktoś będzie miał 100% pewności

Link do komentarza
Share on other sites

Rezystor na pewno nie zaszkodzi a zniweluje możliwość spalenia portu uC.

Silniki generują spore zakłócenia, które działają na elektronikę. Na dodatek nie dając kondensatorów filtrujących narażasz akumulator na gorszą i mniej wydajną pracę, bo on jest obciążany. Daj kilka elektolitów/tantali przed i za stabilizator (jeden styknie) i powinno być Ok 😉

Max naładowany Aku Li-Pol daje napięcie około 8,4V a nie 7,4V 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wydawało mi się, że rolę kondensatorów filtrujących pełnią C6, C7, C8, C9. Zdaję sobie sprawę z tego, że silniki generują zakłócenia dlatego dałem na ich zaciski po 100nF + dodatkowo sam moduł posiada kondensatory low-esr. Z tymi li-polami nie wiedziałem, ale to nie zmienia faktu ze za dzielnikiem bd 4.2v:)

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze nie bardzo rozumiem te wygibasy ze sterowaniem tego mosfeta. Rozumiem, że ma to być sterowanie prędkością turbiny, tak? Nie lepiej byłoby użyć jakiegoś IRLa, np IRLZ44N, który oprócz tego, że otworzy się w pełni w przypadku sterowania uC (Vgs(th), czyli napięcie, przy którym tranystor się "otworzy" na poziomie 1-2V) ma nawet niższe Rds(on) (rezystancję, gdy tranzystor jest otwarty) - 0,022ohm. Wystarczy wtedy 1 rezystor z uC do bramki i jeden pull-up bramka-vcc dla świętego spokoju 🙂 Podałem IRLZ44N jako przykład, bo wcześniej dużo go używałem przy takim sterowaniu jak napisałem, ale może być inny, krytyczne jest tutaj Vgs(th), a im Rds(on) niższe tym lepiej (mniejsze straty na tranzystorze). Ale jeśli bardzo chcesz rozwiązanie takie jak masz teraz, to rezystor między bazę a pin uC koniecznie wrzuć, bo uwalisz nie pin uC, ale tranzystor.

ED. Jeszcze jedno, jakich dokładnie modułów z TB chcesz użyć? Bo nie jestem pewien, czy dobrze zmostkowałeś kanały.

Link do komentarza
Share on other sites

A co mała pojemność bramki ma do nagrzewania? Jeśli już, to jest wręcz przeciwnie - przy dużej pojemności bramki potrzeba większego ładunku aby tranzystor w pełni się otworzył. Kiedy nie jest w pełni otwarty, masz na nim większy spadek napięcia i w konsekwencji wydziela się na nim większa moc w postaci ciepła.

P.S. Językowe gestapo: czy tak dużo więcej czasu zajmuje napisanie będzie zamiast bd?

Link do komentarza
Share on other sites

No jasne że chodziło o dużą pojemność bramki, ale na swoją obronę mam to iż pisałem tamtego posta o 3:30 🙂. Myślę, że najlepszym sposobem będzie zbudowanie układu i sprawdzenie podczas pracy 🙂

A co do tego "bd" to chyba z przyzwyczajenia z gry, tam liczą się każde sekundy podczas walki 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.