Skocz do zawartości

Prosta prowadnica wiertarki PCB


Xweldog

Pomocna odpowiedź

Hey

Prowadnicę wykonałem z myślą o świetnych ale b.kruchych wiertełkach widiowych. Całość składa się z 3 elementów: uchwytu silnika, paska z Poliwęglanu ( PC ) i drewnianej podstawy.

Uchwyt wykonałem z kawałka stalowej, sprężystej obejmy, osłony z innego silniczka. Akurat średnice pasowały tak, że silniczek wiertareczki wkłada się z dużym oporem i jest trzymany b.mocno. Obejmę skróciłem o 1cm zostawiając 4-ry łapki. Zbędny materiał trudno jest usunąć szlifierką stacjonarną, zrobiłem to cienką tarczą do metalu zamocowanej w imadle szlifierce ręcznej. Nierówności usunąłem iglakami. Gdy zachodzi potrzeba wymiany wiertełka czy wiercenia "z wolnej ręki" wiertareczkę b.łatwo się wyjmuje. Zajęło mi to ok. 1h.

Z płyty PC 5mm wyciąłem pasek 7cm o długości ok. 45cm. Miejsce zgięcia końców wymierzyłem tak, by było sumą długości futerka z wiertełkiem którego koniec wypadnie 1mm nad PCB + grubość deski. Pasek zmocowałem do drewnianego stołu ściskiem stolarskim a miejsce zgięcia ogrzewałem kilka minut ( z dwu stron ) powietrzem z termodmuchawy o temp. 350° z odległości ok. 2cm. Lepiej dłużej taką temp. niż wyższą krócej, gdyż w PC pojawiają się szpecące bąbelki powietrza. Gdy PC zmiękło, kawałkiem przygotowanego drewna zgiąłem koniec o 90° i trzymałem, aż PC wystygnie. Drugiego ramienia, niestety, nie można było wygiąć tak łatwo gdyż pierwsze uniemożliwiało położenie PC na stole na płask. Przygotowałem odpowiedni klocek i po ogrzaniu, bez problemu wygiąłem je do góry. Powyższe również zajęło mi ok. 1h.

Po wygięciu PC zmierzyłem odległość między ramionami i z kawałka półki meblowej o grubości 1,6cm wyciąłem podstawę tak, by ramiona wchodziły bez oporu ( na zdjęciu ta deska wyszła ordynarnie jakby ciosana siekierą ale in live wygląda znacznie lepiej ).

By futerko ect. przechodziło przez PC, po środku wyciąłem otwór φ20, owinąłem je taśmą by się "samocentrowało", założyłem obejmę i wytrasowałem otwory pod łapy. Następnie płaskie powierzchnie ustawiłem tak, by były równoległe ( można posłużyć się np. twardymi książkami ) i odznaczyłem ile trzeba odciąć z ramion by były równe. Na końcu każdego z ramion wywierciłem po 3 otwory φ2 tak, by wypadały po środku podstawy. Przyłożyłem odpowiednio PC do deski i wywierciłem w niej tylko środkowe. Następnie PC rozwierciłem stosownie do średnicy drewnowkrętów by przechodziły swobodnie. Jeżeli użyje się z łbem stożkowym, w PC należy jakimś dużym wiertłem zrobić gniazda ( ręcznie, wiertarka może "pociągnąć" na wylot ). Jeżeli wywiercony w desce otwór prowadzący będzie miał zbyt małą średnicę to wystąpi na niej wybrzuszenie. Następnie skręciłem tylko śrubami środkowymi i ustawiałem PC względem podstawy tak, by wiertełko dochodziło do niej pod kątem 90°. Zmontowaniu całości i ustawieniu powierciłem pozostałe 4-ry otwory i całość mocno skręciłem. Końcowe czynności zajęły mi najwięcej czasu ale dlatego, że optymalne podejście, kolejność ect. wychodziło "w trakcie".

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

No tak, dla mnie to oczywiste i zapomniałem napisać że wiertarka jest umocowana na sztywno a wierci się naciskając na silniczek, PC się ugina a wiertełko wierci. Puszcza się, PC swą sprężystością podnosi silniczek z powrotem. Być może w przyszłości zrobię króciutki filmik.

Link do komentarza
Share on other sites

Wierci się najprościej jak tylko możliwe - naciska się na silniczek, PC się ugina a wiertełko wierci. Puszcza się, PC podnosi silniczek z powrotem.

O to właśnie mi chodziło - sprytne 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.