Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Zasilanie robota


mskojon

Pomocna odpowiedź

Ten temat chciałbym poświęcić na opisanie sposobów zasilania robota.

Wszyscy wiedzą, że najlepsze są akumulatorki, zwykłe baterie raczej odpadają.

Istnieje kilka typów akumulatorów:

-Ni-mh

Są to akumulatory niklowo-wodorkowe. Napięcie jednej sztuki: 1.2V. Duża pojemność względem wagi. Brak efektu pamięciowego. Długi czas ładowania. Cylindryczny kształt.

-Ni-cd

To najtańsze, najcięższe i najmniej pojemne akumulatory jakie są w sprzedaży. W dodatku mają efekt pamięci, co znaczy, że jeśli się ich do końca nie rozładuje, i wtedy naładuje to stracą pojemność. Długi czas ładowania. Bez wątpienia to najgorszy wybór. Napięcie jednej sztuki: 1.2V. Cylindryczny kształt. Wyglądają tak jak ni-mh.

-Li-jon (li-ion)

To baterie litowo-jonowe, być może taka siedzi w twojej komórce 😅 Wygląd taki jak w li-poli.

Napięcie jednej sztuki: 3.6V. Mają bardzo dużą pojemność, w miarę wysokie napięcie w porównaniu do ni-mh i ni-cd i niska waga. Krótki czas ładowania. Brak efektu pamięci. Kształt prostopadłościanu, spotykane też cylindryczne. Na allegro można tanio kupić zamienniki akumulatorów do komórek (ok. 4zł za sztukę firmy FOOF, czyli jednej z najlepszych produkującej zamienniki). Ja je używam i mogę je śmiało polecić.

-Li-poli (li-pol, li-poly, li-po)

Li-poli to akumulatory litowo-poliestrowe. To bez wątpienia najlepszy wybór. Prawie wszystkie parametry oprócz wyższej pojemności są takie jak w li-jonach.

-Kwasowo-ołowiowe, żelowe

O tych akumulatorach za wiele nie wiem. Nigdy nie miałem okazji zastosować takiego w robocie. Lecz widziałem jest jeden który by się nadawał, f-my Vipow, ale 6V, 1300mAh i 300g to nie najlepszy wynik.

No dobra, mamy akumulator, ale elektronika potrzebuje przeważnie 5V. Najlepszym wyborem jest stabilizator. Krótko opiszę 2 najczęściej używane..

-7805

Najtańszy stabilizator, u mnie kosztuje 80gr, potrzebuje przynajmniej 7V by wystabilizować je na 5V. Do robotów stosowana najczęściej wersja z obudową TO220, maxymalnie 1,5A

-LM2940 w wersji -5.0V

Stabilizator LDO (Low Dropout) co znaczy, że różnica między wejściem a wyjściem może być niższa. Do robotów stosowana najczęściej wersja z obudową TO220, max 1A. Pinout taki sam jak w 7805.

To by było na tyle 😃

Chciałbym zgłosić ten artykuł do konkursu.

Pozdrawiam.

Dziękuję za uwagi, Posta poprawiłem. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,co do opisu baterii bardzo ważną informacja jest jakim prądem można obciążyć dane ogniwo,jest to myślę najważniejsza informacja !Np ogniwa Litowo-jonowe wybuchają jak się je zbytnio przeciąży w najlepszym przypadku wylewają się...Następne,

-Li-poli (li-pol, li-poly, li-po)

Li-poli to akumulatory litowo-poliestrowe. To bez wątpienia najlepszy wybór. Prawie wszystkie parametry oprócz wyższej pojemności są takie jak w li-jonach.

Nie litowo-poliestrowe bo coś takiego w ogóle nie istnieje, tylko litowo-polimerowe!

-7805

Najtańszy stabilizator, u mnie kosztuje 80gr, potrzebuje przynajmniej 7V by wystabilizować je na 5V. Duże straty mocy. Obudowa TO220, maxymalnie 1,5A

" Duże straty mocy"-Każdy stabilizator liniowy MUSI się grzać,wynika to z tego ze nadmiar napięcia (razy prąd obciążenia) musi być odprowadzone w formie ciepła,dlatego stabilizatory liniowe maja niska sprawność!Co innego impulsowe...

"Obudowa TO220"-To zależy od wersji ,można je tez dostać w obudowie TO-3...

-LM2940 w wersji -5.0V

Stabilizator LDO (Low Dropout) co znaczy, że wprowadza małe straty. Znaczy to też, że potrzebuje niższego napięcia. Obudowa TO220, max 1A. Pinout taki sam jak w 7805.

"Stabilizator LDO (Low Dropout) co znaczy, że wprowadza małe straty." -LOW DROP(Mała dziura 😋) oznacza "Małą różnicę miedzy wejściem a wyjściem!" to jest tak samo stabilizator liniowy ale o ulepszonej wersji która nie wymaga dużej różnicy napięcia miedzy wejściem a wyjściem wiec jeśli dajemy naszemu "LM2940" na wejściu 6v to oczywiste ze starty będą małe bo nie trzeba wyższego napięcia do zadziałania owego stabilizatora...

Podsumowując,radze koledze jeszcze raz napisać ten "Artykuł" i jeszcze raz doedukowac się w temacie!

Pozdrawiam Mictronic!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak narazie to ja bym tego nawet za poradnik nie uznał, dopóki nie zostanie ten art napisany bezbłędnie oraz jeśli nie zostanie rozszerzony nie dopuszczę go do konkursu

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wszyscy wiedzą, że najlepsze są akumulatorki, zwykłe baterie raczej odpadają.

Dlaczemu ?;] Nie można w artykule pisać "wszyscy wiedzą" ... np ja nie wiem i co ?

Pozatym istnieje wiele więcej typów zasilania robota... I podstawowy o którym nie wspomniałeś - przewodowe ... Nigdzie nie pisze że chodzi Ci o zasilanie "przenośne" a roboty często gęsto poprostu "ciągną druta" ... 😅

Link do komentarza
Share on other sites

A gdzie baterie słoneczne??? 😖

zwykłe baterie raczej odpadają

Może byś napisał dlaczego??? Może jakiś lamer nie wie... I co wtedy??? Pomyślałeś o tym pisząc ten artykół??? :->

a roboty często gęsto poprostu "ciągną druta"

LOL 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.