Skocz do zawartości

Programowanie robota ASURO ARX+03 ( IRD )


rybazmarsa88

Pomocna odpowiedź

Witam. Kumpel ma problem z robotem ( na serio kumpel:D ), niestety nie ma jak napisać na forum, więc piszę w jego imieniu. Zakupił robota ( kit ) Asuro ARX-03 http://5-zollseite.npage.de/november_61287887.html ( 4 zdjęcie po lewej ). Złożył go i działa, gdyż sprawda po kolei wszystkie czujniki ( sygnalizacja diodami ), Serwa działają, ogólnie mechanicznie robot sprawny. Komunikacja z robotem odbywa się poprzez adapter na IRD. Nigdy nie miałem okazji programować robota poprzez podczerwień ( zawsze USB i KANDA ) więc także nie potrafiłem mu pomóc. W czym problem? Program jest napisany w C. Poleciłem mu, aby użył kompilatora AVR_GCC oraz środowiska AVR Studio. Problem w tym, że jego robot nie chce się połączyć z programem ( nie da się przesłać przez podczerwień programu ). Posiada taki programik, jak ASURO Flash dzieki któremu łączy się z robotem. Niestety po wybraniu portu COM i kliknięciu na PROGRAM pojawiają się komunikaty:

Open COM1 -> OK;

Buliding RAM -> OK.

Connecting to ASURO -> OK.

Sending Page 01 – 024 -> t t t t t t

Time out, flash contents will be invalid…

I tak w kółko.. poprzez AVR nie może się polączyć ( w ogóle były spore problemy, aby usunąć istniejący program DEMO z atmegi8 zaprogramowany fabrycznie ), ponieważ nie może wybrać odpowiedniego portu COM ( ma od 1 do 9, a w menadżerze urządzeń wskazuje mu na port 11! ). Nigdy nie programowałem robota przez Irde.. może robimy coś banalnego, co łatwo da się wyjaśnić? Cały adapter jest owinięty termokurczką ( fabrycznie ), gdy kumpel odciął kawałek z nad portu komunikacyjnego, robot zaczął się lączyć w jednostką sterującą ( lapek ), ale na tym koniec. W manualu jest opisane jak zrobić plik .hex, który własnie za pomocą programu ASURO FLASH powinien się wgrać do kontrolera. Powinny być komunikaty typu: sending page 01, sending page 02… sending page 024 i flashed i OK na koniec.. I wtedy robot powinien działać według programu.

Proszę bardzo o jakiekolwiek wskazówki. Przejrzałem manuala, nie ma tu niczego na powyższy temat.

Link do komentarza
Share on other sites

ma od 1 do 9, a w menadżerze urządzeń wskazuje mu na port 11

Przecież przypisany numer portu można bez problemu zmienić.

Co do całej reszty - nie usunęliście przypadkiem bootloadera razem z demem?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ok słuchajcie jest nieco inaczej..

Kolega okazało się, że nie mógł usunąc tego demo, gdyż nie mógł sie ani razu połączyć z atmegą i ten bootloader tam jest na pewno..

mam pytanie:

1. co da kupno nowej atmegi i wlutowanie w miejsce tej już z programem demo?

2. czy da się zaprogramować tego robota przez KANDE? chodzi mi o to, co będzie, jeżeli usunie się port IRD z płyty robota i odpowiednio wlutuje KANDE?

3. czy ktoś ma jakikolwiek pomysł, jak poprzez IRD da się zaprogromować robota innym programem niż ten FLASH?

Link do komentarza
Share on other sites

Bez bootloadera nie zaprogramujesz zwykłego, fabrycznie nowego AVR przez podczerwień. Czym jest taki bootloader - to znajdziesz na forum, jest bardzo fajnych artykuł na ten temat.

Kupno nowej Atmegi da tylko tyle, że będziecie mogli programować ją jedynie przez ISP. O ile nie macie gdzieś hex'a tego dema, to nie uruchomicie tak łatwo obsługi podczerwieni (chyba, że napiszecie bootloader od nowa.. powodzenia).

ISP trzeba będzie odpowiednio wlutować. Jeśli AVR ma gdzieś wyprowadzone piny, to wystarczy podłączyć MISO, RST, MOSI, GND, SCK i ew. VCC do programatora żeby móc programować go w ten sposób.

3) Wątpię, chyba że całość działa jako port szeregowy (fragment komunikacji bezprzewodowej jest "przeźroczysty" dla PC).

Na początek radziłbym liznąć chociaż minimum potrzebnej wiedzy o mikrokontrolerach i dopiero potem pytanie o szczegóły.

Link do komentarza
Share on other sites

Ehh Nawyk znowu zaczynasz? najwyraźniej mnie niezbyt pamiętasz.. to, że nigdy nie programowałem przez irde to już mnie skreśla?? daj spokój.. pisałem, że bootloader jest nienaruszony.. artykuł o nim już czytałem..

tzn, że jezeli wlutuje atmege ( tak Nawyk, znam wyprowadzenia atmegi ) i ISP to być może uda się wgrać program?

Link do komentarza
Share on other sites

rybazmarsa88, nie pisze tego żeby "znowu zaczynać", tylko żeby Ci pomóc. Wybacz, że nie pamiętam wszystkich użytkowników forum, ale skoro zadajesz tak a nie inaczej sformułowane pytanie, to dla mnie wyraźny znak, że pojęcie o programowaniu i bootloaderach masz raczej mgliste.

Przede wszystkim moduł podczerwieni możesz zostawić, jeśli chcesz korzystać z ISP. "KANDA" to tylko rodzaj złącza o określonym rozmieszczeniu wyprowadzeń sygnałów - nie potrzebujesz 10 sygnałów do zaprogramowania uC i nie muszą one być wyprowadzone jak w KANDA; nawet lepiej będzie lutować bezpośrednio do wyprowadzeń uC jeśli nie masz miejsca, bo wystarczy Ci tylko 5 (lub 6 - z zasilaniem) sygnałów.

Co innego gdybyś chciał spróbować zaprogramować uC przez konwerter UART <-> USB, ale nawet nie mamy pewności, że podczerwień komunikuje się przez UART z uC. Dałeś tylko link do małego zdjęcia i żadnej informacji na ten temat.

Biorąc pod uwagę obecną ilość informacji - na pewno da się zaprogramować uC przez ISP, ale trudno zgadywać na temat innych opcji.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.