Skocz do zawartości

Arduino + mostek H TB6612


Lonnger

Pomocna odpowiedź

A czy kiedy zmieniasz wypełnienie PWM zmienia się też napięcie mierzone miernikiem na wejściu PWMA mostka? Powinno być wprost proporcjonalne do wypełnienia razy 5V. W twoim przypadku dla 10% (czyli: analogWrite(pwma, 25)) ma być 0.5V, dla 50% 2.5V itd aż do 100% dającego 5V lub coś bardzo bliskiego. Martwią mnie te 2V dla PWMA=32. W każdym razie instrukcja

digitalWrite(pwma, HIGH);

zamiast tej generującej PWM powinna załączyć silnik na 100% mocy. Może spróbuj tego i opisz stany na wejściach. Jeśli tak statycznie wszystko będzie OK no to mostek do.. kosza.

Link do komentarza
Share on other sites

Więc tak sprawdzałem różne wartości PWMA, oto wyniki:

PWMA | Wolty

32 - 0,64

127 - 2,52

191 - 3,71

255 - 5,06

high - 0,00V

W poprzednim pomiarze musiał wkraść się błąd... Albo źle zmierzyłem, albo miałem ustawioną inną wartość PWM... Tak czy siak jak widzę... mostek do kosza, mam rację?

W takim razie proszę o poradę dotyczącą nowego mostka dla tych silników. Szukając odpowiedzi gdzie indziej dostałem taką wskazówkę "mostek max 1200 mA silnik w szczycie 1600 mA". Więc prosiłbym o poradę... Może zastosować 1 mostek na 1 silnik? Albo coś innego?

Link do komentarza
Share on other sites

No tak, PWM działa, ale jakoś tak trudno mi się pogodzić z koszem. Jeśli nie podłączyłeś kiedyś mostka odwrotnie, jeśli nie zwarłeś silnika przy włączonym porządnym zasilaniu to raczej ciężko upalić taki scalak. Może jednak jest coś, czego nie widzę? Co to znaczy ta ostatnia linijka? High 0V? Chyba powinno być 5V? Może inne funkcje ustawiania stanów też tak w Arduino "działają"? Niby mierzyłeś na pinach, wiem, ale jakoś te wyniki czasem się u Ciebie zmieniają..

Weź napisz prosty kod wystawiający statyczne sygnały na porty, pokaż go tutaj i odpal na płytce. Może jest jeszcze gdzieś jakiś mały babol..?

Zawsze można też podpiąć odpowiednie wejścia do plusa lub masy drutami, bez Arduino, włączyć zasilanie i popatrzeć na silnik - to były ostateczny test przed.. defenstracją mostka 😐

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze? Osobiście tego nie wykluczam. Jest to moja pierwsza zabawa z elektroniką. Nie pamiętam co było na początku, ale wiem, że byłem ostrożny, ale jak widać...

Na pewno nie podłączyłem mostka odwrotnie i nie zwarłem silnika (ani niczego innego).

Spróbuję parę rzeczy, ale to już jutro i dam znać o wynikach.

Mostek spalony:/

Sprawdzałem poprzez podłączenie bez Arduino, zasilanie nie przekraczające dozwolonej specyfikacji 5V. Niestety na wyjściach jałowo:/ Nic nie ruszyło.

No cóż... minuta ciszy i żyje się dalej. W tej chwili prosiłbym o poradę dotyczącą mostka (mostków) by para mostek - silniki współgrała.

marek1707 dla ciebie za trud i wskazówki piwko:)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.