Skocz do zawartości

[minisumo]Krzychmiel-worklog


Pomocna odpowiedź

Witam jest to mój pierwszy worklog. Po nie dokońca udanych i satysfakcjonujących próbach budowy robota, zebrałem sie w sobie. Dopiero co zaczynam przygodę z projektowaniem i programowaniem więc proszę o wyrozumiałość i łopatologiczne tłumaczenie ;]

Główne założenia:

-4x pololu hp 50:1

-po jednym mostku na silnik

-atmega32

-4x ktir

Zamieszczam schemat prosze o słowa krytyki, jest to moje pierwsze dzielo w Eaglu.

Prosze o wskazówki;3

Link do komentarza
Share on other sites

1. Podciągnij switche do VCC chyba że wewnętrznie podciągniesz przez pull-up.

2. Rezystory przy KTIR'ach zamienień 100K -> 20K/22K.

3. Wyjście z Sharpów do uC powinno być na pinie VO.

4. Przy stabilizatorze powinny być elektrolity (470uF na wejście - ~220uF wyjście), następnie ceramiki 100nF.

5. Jakie są wartości rezystorów przy sharpach?

6. Nie wolałbyś zamiast 10 użyć 6 pinów do programatora?

Sprawdziłem tak z grubsza tylko.

Link do komentarza
Share on other sites

1.zapomniałem

2.ok

3.Oczywiście jest pociągnięte, etykieta dalej żeby było czytelnie

4.ok

5. 1 Om wg Botlandu

6. nie 😋

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy jest sens zastosowania 1 mosta na 1 silnik.

poprawiony reset ;]

Link do komentarza
Share on other sites

KrzyChmiel ten kondensator na Resecie nie jest dobrym pomysłem. W 8051 dawało się elektrolity na Reset, zaś w AVR daje się (ewentualnie) 100n.

Nie stosowałem nigdy tych mostków, ale forumowicze mają o nich bardzo dobre zdanie. Potrzebujesz mostka, który uciągnie 1,6A na silnik. Mostkując TB6612 otrzymujesz 2,4A na kanał, więc spokojnie wyrobi. W takim razie jest sens, chyba, ze wolisz 2x L298 ( 🤣 ), inne mostki bądź zabawę z MOS-ami 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zamieszczam schemat prosze o słowa krytyki, jest to moje pierwsze dzielo w Eaglu.

Słowa krytyki? Pochwały się należą! 🙂

1. C19 daj 100nF (jak radzi Piotrek).

2. L1 10uH, a nie 100.

Tak dla porządku dopisz typ regulatora.

EDIT:

Nie zmieniaj schematu w poprzednich postach tylko wstawiaj nowy w nowym poście - Ten temat nie jest tylko dla Ciebie, a inni nie będą kojarzyli o co chodzi, widząc uwagi a schemat już poprawiony.

C19 zostaw - masz silniki więc warto, by był, ale poczytaj:

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html

Link do komentarza
Share on other sites

Poprawione...

Dondu Dzieki za linka bardzo się przydał 😎 Nie jestem pewny tego resetu.

Co zrobić żeby wartości były czytelne? Bo większość nachodzi na siebie i jest to nieczytelne, aż oczy bolą.

Mam jeszcze problem z wyborem obudów elementów nie wiem jakich rozmiarów używać 🙄

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli SMD to możesz od razu porwać się na 0805 (jeśli jesteś odważny), jeśli nie, to 1206. W THT rezystory dawaj 10mm (możesz 7.5mm, ale trudniej się je montuje). Kondensatory w THT dawaj raster 2.54mm. Co do reszty to suwmiarka w dłoń i sprawdzaj jaki raster mają twoje elementy. Jeśli ich jeszcze nie kupiłeś to sprawdź czy sklep udostępnia pełne wymiary wraz z rozstawem nóżek.

Żeby schemat był czytelniejszy używaj funkcji Smash. Poprzeciągaj wartości i nazwy w takie miejsca, żeby można się było domyślić do do czego.

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba się porwę na 0805 😎 Walcze z projektem ale już pojawily się pierwsze problemy, mam problem z obrysem płytki, podpowiedzcie co zrobić żeby linie przeskakiwały o 1 mm, bo już mnie cholera bierze.Można wyeksportować kształt z sketchup'a?

Link do komentarza
Share on other sites

Edit - Grid i ustawiasz sobie odpowiednią siatkę jeśli o to ci chodzi. Mogę jeszcze polecić, żeby włączyć jej widoczność. Ja projektuję zawsze na siatce 5milsów. Zdarza się również, że dla płynniejszych miejsc daję siatkę 1mils.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Edit - Grid i ustawiasz sobie odpowiednią siatkę jeśli o to ci chodzi. Mogę jeszcze polecić, żeby włączyć jej widoczność. Ja projektuję zawsze na siatce 5milsów. Zdarza się również, że dla płynniejszych miejsc daję siatkę 1mils.

Męczyłem się z 20min a na to nie wpadłem. Dzieki wielkie 😅

EDIT:

niestety muszę zrezygnować z sharpów z powodów finansowych, nie pozostaje mi nic innego jak budowa własnych, i tu proszę o pomoc, bo nie wiem za co się zabrać.

EDIT2:

Przekopałem, przeanalizowałem kupę schematów zrobiłem coś takiego nie jestem pewny tego rozwiązania.chciałem rozmieścić je następująco:po 2 z przodu i z tyłu, po 1 na bok.

Mam jednak problem z pinologią, rozumiem ze te 36khz powinno się generować z pinu

OC2, ale tam mam podpięty mostek."LED" moge podpiąć do pierwszego lepszego wyjścia?

Link do komentarza
Share on other sites

Mam nadzieję, że te kondensatory filtrujące zasilanie części analogowych mostków H będą Lol-ESR (takie zaleca producent). Ten kondensator na Resecie może sprawiać problemy przy zaprogramowaniu uC, dlatego lepiej go tam nie dawaj. Przy 4 silnikach daj kondensator o większej pojemności przed stabilizator. Te NPN do załączania diod IR nie za bardzo mają sens. Zmień je na PNP. Poza tym w NPN podciąga się do masy (jakbyś podciągnął do Vcc, to w momencie wystąpienia stanu nieustalonego na pinie uC włączy ci diody).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.