Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie schematu LF


Specter

Pomocna odpowiedź

Ostateczna, poprawiona wersja schematów, jeśli ktoś chce pobrać:

__________________________________________________________________________

Witam

Zamieszczam schemat robota linefollower. Założenia, które przyjąłem przy projektowaniu:

- Jestem zupełnie zielony, jeśli chodzi o elektronikę. Należę do nowego kółka robotyki, w krótki czasie będziemy mieli niezłe, na początek, zaplecze. Jest to pierwszy projekt jaki będziemy realizować.

- Robot ma mieć możliwie dużo LED-ów, którymi będzie sygnalizował aktualny stan

- Maszyna musi wyglądać możliwie skomplikowanie i nowocześnie (ułatwi nam to zdobycie funduszy w przyszłości)

- 8 sensorów qrd1114

- atmega16

Wciąż uczę się obsługi eagla więc może być kilka błędów związanych z samym tworzeniem schematu, za co przepraszam, ale nie miałem czasu tego doszlifować - powinienem mieć na poniedziałek gotowy schemat z wyceną.

Błędów spodziewam się szczególnie przy połączeniu przycisków i sensorów z ATmegą.

Z góry dziękuję za poświęcony czas 🙂

Mikrokontroler z mostkiem H:

Sensory (8 x QRD1114) :

Zasilacz:

Cała reszta (przyciski, LED-y sygnalizacyjne, silniki ):

Link do komentarza
Share on other sites

Wybaczcie, że przy większości oporników nie podałem wartości... Dopiero teraz zauważyłem. Przy sprawdzaniu załóżcie, że są prawidłowe, spiszę je z innych schematów. 🙂 Dzisiaj nie mam czasu już poprawić.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zastanów się, czy rzeczywiście są Ci potrzebne mostki. W LF nic nie dają (naprawdę będziesz cofać?) a straty są duże. Może wystarczą dwa tranzystory?

Przy tak dużej liczbie LEDów pomyśl, czy nie podłączyć ich jakoś inaczej zamiast marnować cenne nóżki procesora na zapalanie lampek. Może jakiś rejestr? Kosztuje złotówkę no i zwiększa stopnień skomplikowania schematu - przynajmniej dla niewtajemniczonych 🙂

LEDy przy czujnikach są źle podłączone. Powinny być rozpięte między kolektorem tranzystora a plusem zasilania, każda z własnym opornikiem szeregowym.

Zostaw sobie trochę nóżek procesora na "przyszłe rozszerzenia", najlepiej tych co bardziej cennych (UART, wyjścia timerów, przerwania itp). W następnym projekcie będziesz mógł bez zmian wykorzystać pewne funckje programowe jednocześnie dodając nowe bez totalnej przebudowy wszystkiego.

Jakie masz to LiPo? Być może mamy do czynienia z tzw. "syndromem 7805" czyli wstawiania go, bo taki symbol jest pod ręką w bibliotece. Jeżeli masz tylko 7V, szukaj innego stabilizatora.

Witamy i powodzenia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za bardzo szybkie odpowiedzi 🙂

Poprawiam błędy i nanoszę wartości elementów. Wkleję niedługo poprawione schematy.

Dodaję też etykiety bo w tym gąszczu sam się nie mogłem połapać.

marek1707 Dziękuję za uwagę o LEDach przy czujnikach. Używam li-po 7,4 V a ten stabilizator wybrałem ponieważ widziałem go na innych schematach zasilanych tym samym napięciem. Czy polecisz jakiś konkretny zamiennik?

Mostków użyłem z tej prostej przyczyny, że po prostu chcę się nauczyć je obsługiwać 😅

Na nóżkach przy mikrokontrolerze nieszczególnie mi zależy. Ten robot powstaje bardziej jako eksperyment. ATmega będzie siedziała w podstawce a wszystko będzie na płytce uniwersalnej, więc potem po prostu rozbierzemy robota i zbudujemy nowego.

Przyciski są dobrze podłączone? Użyłem trochę innego sposobu niż widziałem na schematach.

Link do komentarza
Share on other sites

Poprawione schematy:

Układy scalone, nieco bardziej przejrzyście:

Zasilacz:

Sensory:

Silniki, przyciski i LED-y

Dodałem wartości oporników, etykiety, poprawiłem diody (umieściłem je między kolektorem i +) i zmieniłem napięcie zasilania z 7,4 na 11,1 V. Przy okazji nie muszę wymieniać 7805 (jeśli tym razem dobrze odczytałem datasheet).

I ponownie zadam pytanie 🙂

- Czy prawidłowo podłączyłem przyciski? Są przypięte do zwykłych pinów a nie ADC, a z takim sposobem spotykałem się tylko przy nich.

Link do komentarza
Share on other sites

Diody LED nadal są źle, tylko inaczej. Te przy czujnikach - OK, będą świecić gdy czujnik zobaczy światło ale za to procesor nie zobaczy niskiego napięcia i w sumie nic nie zadziała. Sygnał do procesora musi być wzięty prosto z kolektora. Druga sprawa to napięcie wysokie. Nawet jeśli weźmiesz sygnał z kolektora, to co "pokaże" procesorowi w ciemności napięcie na tyle duże by uznał to za jednykę logiczną? Vcc będzie widział przez diodę świecącą a to może być odrobinę za mało. Czyli tak: kolektor prosto do procesora. Od kolektora opornik do Vcc (może być 10-100k) i od tego samego kolektora LED i jej opornik szeregowy też do Vcc. Od biedy zamiast tego 10k możesz wykorzystać podciągi na portach procesora. A tak w ogóle to zmuszanie fototranzystora do zapalania LEDy to tak jakby w samochodzie sprząc delikatny czujnik parkowania prosto z pompą hamulcową. Przecież żeby wysterować LEDa to taki czujnik będzie musiał wygenerować prąd kilku mA. Wiesz jakie to światło jest do tego potrzebne? Po co tak "na dzień dobry" zmniejszasz sobie czułość kilkadziesiąt razy? Wywal te LEDy z kolektorów, sygnał poślij prosto do procesora a jeśli chcesz zapalać tym sygnałem również LEDa - daj mu driver na tranzystorze pnp albo bramce TTL.

LEDy przy przyciskach - kolejny kwiatek. Dzielniki? Diody w szereg z sygnałem? Zawsze zastanów się co będzie się działo (którędy popłynie prąd, jaki itp) przy zwarciu i rozwarciu przycisku. Na razie zupełna kaszanka.

No i jeszcze zasilanie mostków/silników. Po to dajesz 11V żeby zrobić z niego 5V i na domiar złego napędzać tym silniki? To już chociaż popchnij silniki prosto z akumulatora. A już sam pomysł dodawania 1 celi LiPol tylko po to by uratować ideę użycia 7805 - pomyłka.

Link do komentarza
Share on other sites

Baterii nie zmieniłem tylko z powodu stabilizatora. Po prostu stwierdziłem, że wezmę mocniejszą na przyszłość. 😃

Co rozumiesz przez podciągi na portach procesora?

LED-y z przycisków i sensorów wykopałem zupełnie. Nie chcę za bardzo komplikować pierwszej konstrukcji. Wystarczą podpięte bezpośrednio pod uC.

Schematy poprawionych modułów:

Przyciski:

Sensory:

Link do komentarza
Share on other sites

Przyciski, mimo usunięcia LEDów nadal są bez sensu. Proszę napisz mi tutaj zaraz jakie napięcie będzie na wejściu procesora gdy przyciśniesz i gdy puścisz swój przycisk.

W czujnikach każdy LED powinien mieć swój własny rezystor szeregowy. Nie liczyłbym na to, że charakterystyki U(I) wszystkich LEDów będą identyczne.

Te kondensatory przy silnikach (lewy i prawy) - jeżeli już chcesz ich użyć, powinny być rzeczywiście zwarte razem ale poprowadzone do metalowej obudowy silnika a nie do masy. To na schemacie będzie trudno narysować, bo od silnika trzeci drut (obudowa) zwykle nie jest poprowadzony, więc zamontuj je wprost na silnikach. Obcenie stanowią jedynie zbędne obciążenie pojemnościowe mostków.

Link do komentarza
Share on other sites

Na moją logikę -

Kiedy wcisnę przycisk popłynie prąd z Vcc przez opornik do uC a kiedy puszczę prąd z Vcc popłynie przez dwa oporniki szeregowe do GND.

Wyjaśnisz proszę swoją logikę? 😃

Co do LED-ów w sensorach. Chodzi Ci o to, że mam dodatkowo, po przepuszczeniu prądu przez rezystor 150Ω puścić go jeszcze przez osobny opornik przed każdym z LED-ów, tak?

Jeśli o to Ci chodzi to jakich rezystorów powinienem użyć?

Co do silników, to też nie miałem pomysłu jak zaznaczyć podpięcie do obudowy, dlatego jest GND.

Powinienem zainstalować kondensatory 100nF przy każdej nóżce uC?

Zamieszczam schemat z innym podpięciem przycisków:

marek1707 dzięki za cierpliwość :->

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wyjaśnię Ci mojej logiki dopóki nie wypiszesz napięć. Nie odpowiadasz na moje pytania to dlaczego ja mam odpowiadać na Twoje? Na razie wykręciłeś się zmianą schematu - teraz przyciski będą działać 🙂 ale nie pisz mi tu o prądach bo wejścia procesora nie pobierają prądu więc on ich nie obchodzi. Działają na napięciach i te masz wypisać.

LEDy czujników? Przeczytaj jeszcze raz uważnie cały akapit o nich. Nic więcej nie mam do dodania.

Nie powinieneś instalować 100nF przy każdej nóżce procesora - skąd ten pomysł??

Skąd weźmie się masa i Vcc na przyciskach i LEDach skoro przez wtyczki nie przechodzi?

Link do komentarza
Share on other sites

Napięcia: (na przykładzie układu z oporami R14 i R9, reszta analogicznie)

-między Vcc i GND - 5V

-bez sensu zrobiłem dzielnik napięć więc między opornikami jest +2,5V, i takie napięcie popłynie do uC po wciśnięciu przycisku, a pin jako wejście również ma znaczek , Czy to jest dobre rozumowanie? 😖

Co do kondensatorów to źle postawiłem pytanie. Spotkałem się ze schematami, gdzie wszystkie piny ADC były filtrowane przez kondensatory 100nF. Dodać je na tych pinach?

Dodałem masę dla modułów z LED-ami i przyciskami.

uC z kondensatorami:

sensory:

zasilacz z dodatkowymi GND i zwiększoną pojemnością kondensatorów:

cała reszta:

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.