Skocz do zawartości

Problem przy programowaniu AVR


_cyna_PL

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich 🙂

Mam problem ;/ otóż kupiłem niedawno programator stk 500 i chciałbym zaprogramować sam mój pierwszy procesor.

zainstalowałem

BASCOM AVR DEMO 1.11.6.8 - z tej strony

następnie avr studio.

z konfigurowałem program z programatorem tak jak na tej stronie

ściągnąłem sobie przewodnik [ znalazłem w necie ktoś opisał ] nie pamiętam skąd

ale przejdźmy do rzeczy :

programator podłączony, program napisany ,kompilacja Oki ,klikam ikonę programowania

i nie wyskakuje okienko z ustawieniami tylko wyświetla się okienko dos-u i w ułamku sekund znika;//

co robię źle ??

programator nie jest zaprogramowany ponieważ sprawdzałem;p

Link do komentarza
Share on other sites

Odpal sobie okno trybu dos (start->uruchom->cmd), wejdź do katalogu z programem (cd c:\programy\gdziestam\) i uruchom ten plik (nazwa.exe

Wtedy zobaczysz, co było na ekranie zanim zniknął. A jak to będziesz wiedział, to się pochwal 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Odpal sobie okno trybu dos (start->uruchom->cmd), wejdź do katalogu z programem (cd c:\programy\gdziestam\) i uruchom ten plik (nazwa.exe

Wtedy zobaczysz, co było na ekranie zanim zniknął

nie wiem czy zrobiłem tak jak chciałeś ale nic z tego 😋 nie pokazało się😋

ale udało mi się zrobić screen :

to nie wszystko co pisze w tym okienku ale więcej nie umiałem uchwycić 😋 bo szybko miga ;/

[ próbowałem ze 20 razy]

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozumiem jednej rzeczy Bascom AVR wspiera STK500 (oraz jeszcze jakiś STK500 extended) więc dlaczego poprostu nie ustawisz w opcjach Programmer STK500? Tak na marginesie mam pełną wersję Bascoma AVR 1.11.9.0, czy w demie nie ma wsparcia dla STK500?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie rozumiem jednej rzeczy Bascom AVR wspiera STK500 (oraz jeszcze jakiś STK500 extended) więc dlaczego poprostu nie ustawisz w opcjach Programmer STK500?

a jak mam ustawione 😋

zainstalowałem

BASCOM AVR DEMO 1.11.6.8 - z tej strony

wyraźnie napisałem 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Według mnie masz coś źle ustawione, sprawdź jeszcze raz czy wszystko masz dokładnie ustawione jak na tym obrazku:

bascom1_2.jpg

Jeśli masz zainstalowane prawidłowo sterowniki do tego programatora, to w menadżerze urządzeń powinien ci się pojawiać jako jakiś Port ComX po podłączeniu do USB:

o13.jpg

Sprawdź dokładnie, który port tworzy ci się jak podłączysz programator do USB i taki ustaw w oknie w Bascomie (ten pierwszy obrazek). Widzę, że pewnie utworzył ci się np jako port Com6 a w tym obrazku jest żeby ustawić jako Port Com4.

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę, że jesteś trudnym przeciwnikiem 😉. Sprawdź proszę, w menadżerze urządzeń, jako jaki port com pojawia ci się programator jak go podłączysz do USB i dopiero wtedy pisz posta. Mam wrażenie, że nie sprawdziłeś tego a na obrazku jest port Com4 i pewnie tak ustawiłeś choć w rzeczywistości twój programator może się dodawać jako port com5.

Jeśli nie wiesz gdzie jest Menadżer urządzeń, wejdź w panel sterowania uruchom System, masz tam zakładkę Sprzęt, tam jest przycisk do menadżera urządzeń, jak go uruchomisz, podłącz swój programator, wtedy zobaczysz co ci się doda w Porty (COM i LPT). Pewnie jest gdzieś skrót do menadżera urządzeń, ale go nie znam 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli nie wiesz gdzie jest Menadżer urządzeń, wejdź w panel sterowania uruchom System, masz tam zakładkę Sprzęt, tam jest przycisk do menadżera urządzeń, jak go uruchomisz, podłącz swój programator, wtedy zobaczysz co ci się doda w Porty (COM i LPT). Pewnie jest gdzieś skrót do menadżera urządzeń, ale go nie znam

taki aż tępy nie jestem 😋

jak byś nie wierzył dalej masz :

z góry dzięki za zainteresowanie moim tematem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

A spróbuj innymi programami:

-AvrProg

-avrdude

-AvrOspII

-ISP Programmer Adama Dybkowskiego

Z góry mówię, że nie wiem czy wszystkie z nich obsługują Twój programator, ale warto spróbować.

Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam za to co napiszę, ale widać cyna, że nie bardzo masz pojęcie o kompach.

Port COM1 jest w 98% obecnie spotykanych komputerów. COM1 jest sprzętowym portem a nie wirtualnym pod USB! Twój programator powinien był się dodać, po zainstalowaniu sterowników do niego, jako wirtualny port COMX (gdzie X jest liczbą najczęściej >=3).

Masz odpowiedź na swoje pytanie dlaczego ci to nie działa: ponieważ twój komputer w chwili obecnej nie "widzi" podłączonego programatora, który napewno nie powinien być jako COM1 !

Według mnie albo nie zainstalowałeś sterowników, albo masz uszkodzony programator, ponieważ przy każdorazowym podłączeniu do USB komputer powinien ci krzyczeć o instalację sterowników.

Jeszcze jedna sprawa, której nie jestem pewny, jeśli instalowałeś sterowniki i komp się ciebie pytał, jako który COM ma się dodać programator i ty wybrałeś COM1 to po ptokach, że tak powiem. Z tego co pamiętam to powinien się pytać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam za to co napiszę, ale widać cyna, że nie bardzo masz pojęcie o kompach.

Port COM1 jest w 98% obecnie spotykanych komputerów. COM1 jest sprzętowym portem a nie wirtualnym pod USB! Twój programator powinien był się dodać, po zainstalowaniu sterowników do niego, jako wirtualny port COMX (gdzie X jest liczbą najczęściej >=3).

Masz odpowiedź na swoje pytanie dlaczego ci to nie działa: ponieważ twój komputer w chwili obecnej nie "widzi" podłączonego programatora, który napewno nie powinien być jako COM1 !

Widocznie nie mam 😋 i tu masz racje ;d

pod com1 nie działa ale jeśli podłączyłem pod com5 to działa programator

Według mnie albo nie zainstalowałeś sterowników, albo masz uszkodzony programator, ponieważ przy każdorazowym podłączeniu do USB komputer powinien ci krzyczeć o instalację sterowników.

To tyle

pozdro all !!!

programator jest Oki 😋 a o instalacje sterowników pytał i je instalowałem 😋

Wielkie dzięki Sabre za zainteresowanie moim tematem. który uważam za zamknięty ;d [z mojej strony] 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.