Skocz do zawartości

Multipleksowanie w praktyce - czy to rozwiązanie jest poprawne?


FallenAngel

Pomocna odpowiedź

Witam, planuje użyć w swoim robocie takiego oto rozwiązania:

Sensory:

Czy jest ono poprawne? Linie SGx będą kolejno podciągane do masy przez tranzystory widoczne na rysunku 1 - tylko jeden z nich będzie przewodził w danej chwili. Zastanawiam się czy obecność pozostałych sensorów na jednej linii nie zaburzy pracy komparatorów.

Pytanie poza konkursem - jaki rozstaw czujników sprawdza się najlepiej w praktyce w rozwiązaniach 10+(chodzi mi o odległość)?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym się bał takiego rozwiązania. Bazujesz na założeniu, że nieoświetlony swoją diodą czujnik nie załączy tranzystora. Być może przy dobrej konstrukcji samego panelu czujników będzie to możliwe ale nie wierzyłbym w to na 100%. Wystarczy, że podłoga będzie trochę dalej, będzie bardzo biała itp a już można zobaczyć światło sąsiedniej diody i skucha gotowa. Spróbuj pokombinować z lepszą selekcją/blokowaniem sygnałów wychodzących z wybranej kolumny. Wyjścia OC z czujników aż proszą się o zrobienie "sumy na drucie" ale to jest chyba zbyt wczesny etap przetwarzania, bo nie możesz w żaden sposób zablokować zadziałania fototranzystora. Pierwszy pomysł na szybko: połącz emitery fototranzystorów z jednej kolumny razem ale zamiast do masy, dołącz je do kolektora tranzystora npn stojącego emiterem na masie i załączaj go tylko wtedy, gdy dana kolumna będzie wybrana. Wtedy kolumny nieaktywne nie będą mogły "zgłaszać" się do wspólnej linii wiersza i nie będą zakłócać działania kolumny aktywnej. To mógłby być ten sam tranzystor, który załącza diody LED w kolumnie ale puszczanie przez ten sam element dużego prądu świecenia i małego prądu pomiarowego fajne nie jest. Dałbym dwa osobne EDIT: chociaż.. przy stałym poborze prądu przez LEDy pewnie by zadziałało.

Jeśli jesteś wyznawcą idei dużej liczby czujników (nie twierdzę, że to coś złego), pomyśl o linijkach CCD. Ja spotkałem takie od 128 do 1024 punktów. Mają wymiar poniżej cm (te najmniejsze), wystarczy tylko jakiś biały(?) LED do oświetlenia, soczewka z przodu i procesor dostaje kilkaset bitów (lub liczb - zależy czy odczyt zrobisz analogowo czy cyfrowo) stanu trasy przed robotem. No, musi być trochę szybszy żeby to ogranąć ale jaka frajda 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.