Skocz do zawartości

Problemy z napięciem w pierwszym robocie.


javaman

Pomocna odpowiedź

Buduję pierwszego robota na atmega8. Napęd zrealizowałem na 2 silniczkach modelarskich (takich jak w 90% tandetnych chińskich zabawek) z serwomechanizmem z jakiegoś modelu. 4,5 V dla silników to było za mało, nie miały siły by ciągnąć robota. Zrobiłem więc tak że do procka jest zasilanie 4,5V a osobne 9V do silników. Schemat podłączenia jest taki jak poniżej widać:

Musiałem podłączyć minus zasilania procka do minusa zasilania silników , ponieważ inaczej nie działało. Każdy napęd jest zrealizowany w taki sposób że napięcie 9V przepływa przez tranzystor do silnika, a do wzbudzenia podpiąłem linię PB0. Genenalnie działa, natomiast problem jest taki że silniki ledwo kręcą a napęcie jak sprawdziłem na stykach silnika to mam 2,5 V.... Nie mam pomysłu co jest nie tak? Może być tak że po prostu tranzystory powodują taki spadek napięcia?

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz zrobić 2 rzeczy:

1. Podłącz multimetr do baterii 9V i sprawdź jakie ma napięcie jak robot nic nie robi i jakie ma napięcie jak silnik się kręci

2. Znowu multimetr do ręki, ustaw tryb amperomierza (do 10A) i zmierz jaki prąd płynie pomiędzy baterią 9V a silnikiem (wpinasz multimetr szeregowo pomiędzy + silnika a + 9V - robi on za kabel i odrębnego przewodu już nie łączysz.

W pierwszym przypadku zobaczysz jakie rzeczywiście bateria ma napięcie przy obciążeniu jej silnikami. Jak spadnie znacznie to wyraźnie bateria nie wyrabia i potrzebujesz lepszego źródła zasilania.

W drugim przypadku sprawdzisz jaki prąd płynie do silników. Ze standardowej baterii 9V powinieneś brać do ok. 100mA. Więcej to już dla niej b.duże obciążenie i jak pobierasz np. 500mA to napięcie na baterii bardzo siądzie ze względu na jej opory wewnętrzne.

Obojętnie której metody użyjesz dowiesz się czy problemem jest bateria czy coś nie tak jest ze sterowaniem tranzystorem. Najlepiej sprawdź obie opisane tutaj metody i podaj jakie były wyniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.