javaman Napisano Lipiec 27, 2012 Udostępnij Napisano Lipiec 27, 2012 Buduję pierwszego robota na atmega8. Napęd zrealizowałem na 2 silniczkach modelarskich (takich jak w 90% tandetnych chińskich zabawek) z serwomechanizmem z jakiegoś modelu. 4,5 V dla silników to było za mało, nie miały siły by ciągnąć robota. Zrobiłem więc tak że do procka jest zasilanie 4,5V a osobne 9V do silników. Schemat podłączenia jest taki jak poniżej widać: Musiałem podłączyć minus zasilania procka do minusa zasilania silników , ponieważ inaczej nie działało. Każdy napęd jest zrealizowany w taki sposób że napięcie 9V przepływa przez tranzystor do silnika, a do wzbudzenia podpiąłem linię PB0. Genenalnie działa, natomiast problem jest taki że silniki ledwo kręcą a napęcie jak sprawdziłem na stykach silnika to mam 2,5 V.... Nie mam pomysłu co jest nie tak? Może być tak że po prostu tranzystory powodują taki spadek napięcia?
Sabre Lipiec 27, 2012 Udostępnij Lipiec 27, 2012 javaman, założę się, że twoim problemem jest bateria 9V, a one mają małą wydajność prądową, dlatego napięcie tak mocno spada pod obciążeniem.
Ksawery Lipiec 29, 2012 Udostępnij Lipiec 29, 2012 Napisz jak tranzystor zastosowałeś? Spróbuj podłączyć masę przez tranzystor.
MirekCz Lipiec 29, 2012 Udostępnij Lipiec 29, 2012 Możesz zrobić 2 rzeczy: 1. Podłącz multimetr do baterii 9V i sprawdź jakie ma napięcie jak robot nic nie robi i jakie ma napięcie jak silnik się kręci 2. Znowu multimetr do ręki, ustaw tryb amperomierza (do 10A) i zmierz jaki prąd płynie pomiędzy baterią 9V a silnikiem (wpinasz multimetr szeregowo pomiędzy + silnika a + 9V - robi on za kabel i odrębnego przewodu już nie łączysz. W pierwszym przypadku zobaczysz jakie rzeczywiście bateria ma napięcie przy obciążeniu jej silnikami. Jak spadnie znacznie to wyraźnie bateria nie wyrabia i potrzebujesz lepszego źródła zasilania. W drugim przypadku sprawdzisz jaki prąd płynie do silników. Ze standardowej baterii 9V powinieneś brać do ok. 100mA. Więcej to już dla niej b.duże obciążenie i jak pobierasz np. 500mA to napięcie na baterii bardzo siądzie ze względu na jej opory wewnętrzne. Obojętnie której metody użyjesz dowiesz się czy problemem jest bateria czy coś nie tak jest ze sterowaniem tranzystorem. Najlepiej sprawdź obie opisane tutaj metody i podaj jakie były wyniki.
Pomocna odpowiedź
Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony
Utwórz konto w ~20 sekund!
Zarejestruj nowe konto, to proste!
Zarejestruj się »Zaloguj się
Posiadasz własne konto? Użyj go!
Zaloguj się »