Skocz do zawartości

Robot omijający przeszkody - Cruiser


wceko

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich, jestem tu "nowy", więc wypadało by i się przestawić.

Nazywam się Wojtek, mam 16 lat i dopiero nie dawno zacząłem odkrywać elektronike, a tym samym robotykę. Elektronika sama w sobie wg. mnie jest w porządku, ale najwięcej przyjemności i satysfakcji daje robotyka, po za tym przyszły świat będzie chyba w większej mierze zależał od technologii, automatyki niż od przysłowiowego "Kowalskiego". Stąd też moje zainteresowanie szeroko pojętym słowem robotyka.

Widzę, że ktoś mnie uprzedził w temacie pod z podobną pracą, ale cóż. Jak już zrobiłem, to i wypadałoby się pochwalić. Inspiracje zaczerpnąłem z tematu użytkownika Le_Cheque. Jednak nie chciałem robić tego samego co autor, bo nie widze w tym sensu... Żadnych wyzwań, prawie znikoma radość z wykonywanej pracy. Poszedłem pod prąd i projekt jest moim dziełem, ale rozwiązania zastosowane w nim są już dobrze znane.

Elementy wykorzystane przy pracy:

-Blacha aluminiowa 2 mm

-2 gumowe koła

-1 plastikowe skrętne koło

-2 Serwomechanizmy HXT500

-Płytka uniwersalna

-2 Krańcówki

-Przełącznik hebelkowy ON/OFF

-Śrubki M3

-Nakrętki M3

-Opaski samozaciskowe

Część elektroniczna:

-2 Kondensatory do stabilizatora 16V/220 uf

-7805

-Dioda LED migając

-2 Zielone diody LED 3 mm

-2 Czerwone diody LED 3 mm

-8 Diod prostowniczych 1N4007

-8 Tranzystorów BC337

-4 Tranzystory BC327

-3 Rezystory 150 Ohm

-4 Rezystory 220 Ohm

-4 Rezystory 2,2k Ohm

-Wtyki/ gniazda goldpin

Prace rozpoczęły się od wycięcia odpowiedniego kształtu z blachy aluminiowej piłką ręczną, następnie doprowadziłem to wszystko do ładu i składu pilnikami. Serwa zostały przerobione. Koła fabrycznie były na mocowaniu, musiałem je usunąć i zamontować na nich orczyk. Sam nie myślałem, że wyjdzie to tak dobrze, bo nie miałem pod ręką linijki, aby sobie to pomierzyć, więc leciałem na żywca i na oko 😉 Serwo jest przymocowane za pośrednictwem śrubek M3. Trochę się głowiłem z czego zrobić przedłużenie do krańcowek, ale przy braku pomysłów sięgnąłem po wycieraczki samochodowe i odziwo znalazłem tam fajne, mocne paski blachy stalowej i dodatkowo były już wyprofilowane 😃 Krańcówki obwinięte kablem miedzianym, potem to wszystko zalutowane i nie ma siły aby je coś urwało.

Zasilanie jest realizowane za pośrednictwem baterii 9V, lecz wiem z autopsji, że nie jest to optymalne rozwiązanie. według mnie nie ma co inwestować przy tym projekcie w lepsze źródło zasilania, bo robot pełni głównie rolę edukacyjną dla mnie.

Tak jak wyżej pisałem, nie chciałem powielać rozwiązań poprzedników przy realizacji układu elektronicznego. Poszperałem trochę i wybór padł na tranzystory. Chyba jeszcze nikt nie zrobił tego na forum właśnie na tranzystorach, więc przecieram szlaki. Układ spisuje się znakomicie, tranzystory nie grzeją się (o co głównie się obawiałem).

Nie wymyśliłem tu nic nowego, po prostu połączyłem w całość parę rozwiązań i jak widać wszystko gra.

Jest jeszcze parę drobnostek do poprawy m.in kółko skrętne (najprawdopodobniej będzie zastosowane podobne do tych napędowych) oraz diody LED, które sygnalizują kierunek obrotu silnika ( to rozwiązanie co jest teraz spełnia swoją rolę, ale nie jest idealne - zawodne)

Schemat dodam najprawdopodobniej jutro.

Wiem, że robot skręca trochę na prawo, ale to jest do poprawienia.

Trochę fotek:

Podsumowując, nauczyłem się, zrozumiałem kilka ważnych rzeczy. Wiem, że nei wszystko jest idealne i nad paroma sprawami trzeba jeszcze popracować. Jednakże zdobyte poprzez realizacje tego zadania umiejętności i wiedza są bezcenne 😉 Mam nadzieje, że następny projekt zainteresuje i tych starych wyjadaczy.

137063283_IMG_2992(Kopiowanie).thumb.jpg.0c3f81e09f780a275c7a227120883e4f.jpg

schemat_01.pdf

untitled.sch

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Całkiem ładnie Ci to wyszło, a estetyka jest ceniona, co do elektroniki, nie przesadzona - na takie rozwiązanie idealna 😃. Tylko mam jedno zastrzeżenie, zakładam, że jego lekki skręt w jedną strone nie był zamierzony, a myślę, że to dość istotne przy większych projektach.Aktualnie buduje lf'a i moje silniki niestety też mają takowy defekt, no cóż jest PWM, więc jakoś się ureguluje 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Czy mógłbym prosić o schemat tego robota. Bardzo Fajny i estetyczny projekt tylko gratulować.

Pozdrawiam Paweł

Schemat dodany w załączniku do głównego postu. Jakieś pytania - pisz.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź (nie zauważyłem załącznika)

Pytanie:

1 Dlaczego prawa krańcówka na 4 styki (5 zdjęcie)

2 Jakiej długości są wąsy.

3 Czy jak robot dojedzie do przeszkody i załączą się obie krańcówki to się zatrzyma i nic się nie będzie działo ??

4 Czy Pan "wceko" należy do jakiegoś koła robotyków??

Pozdrawiam Paweł 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za odpowiedź (nie zauważyłem załącznika)

Pytanie:

1 Dlaczego prawa krańcówka na 4 styki (5 zdjęcie)

2 Jakiej długości są wąsy.

3 Czy jak robot dojedzie do przeszkody i załączą się obie krańcówki to się zatrzyma i nic się nie będzie działo ??

4 Czy Pan "wceko" należy do jakiegoś koła robotyków??

Pozdrawiam Paweł 😉

Zalacznik dodalem po Twojej prośbie, wcześniej go nie było 🙂 Wracając do tematu, krańcówka na 4 styki, bo akurat taką mialem w moich zbiorach i nie bylo sensu wydawac kasy bez potrzeby. W moim sklepie jedna szt. kosztuje cos kolo 10 zl, wiec cena mowi o wszystkim. Wasy maja dlugosc ok. 15 cm. Nie mialem jeszcze takiej sytuacji, zeby sie zatrzymal na amen przy jakiejs przeszkodzie. Z reguly jedna z krancowek szybciej reaguje, jakies milimetry w ustawieniu sa tego powodem. Gdy uruchamiaja sie obie, to cofa, najezdza znowu na przeszkode i jakos sobie radzi. Aktualnie nigdzie nie naleze, aczkolwiek w przyszlosci nie mialbym nic przeciwko. Nie wiem, czy w naszej okolicy dzialaja tego typu kola, do tej pory sie tym nie interesowalem. Nie wiem, jak z tymi zawodami w Rzeszowie, ale jesli się odbedą, to na 100 % bede tam, tylko jeszcze nie wiem, czy w roli obserwatora, czy uczestnika. Pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli byś mógł mi podać dokładną datę tych zawodów w Rzeszowie. Podsunę ci kolejny projekt w dziedzinie robotyki Line Followera [beam] (schemat w załączniku). Ja tego robota już wykonałem ale Poszedł do Kuratorium Oświaty na konkurs. A Robot omijający przeszkody bende opisywał go w najbliższym czasie. Pozdrawiam 😃

1.thumb.png.014859da6189c98ef3fbcaba518abd64.png

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.