Skocz do zawartości

Wzmacniacz operacyjny lm741


kuba3d6

Pomocna odpowiedź

Witam, po raz kolejny potrzebuję pomocy. Powiedzcie mi czy stosując taki schemat podłączenia jak na obrazku, sterując sygnałem PWM w zakresie 0-5V, na wyjściu wzmacniacza uzyskam sygnał 0-10V, oraz czy wyprowadzenia offset null, mogą zostać nie podłączone ? Do czego one w ogóle służą ?

Dziękuję za każdą pomoc .

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, nie uzyskasz 0-10V, bo niby skąd, jak zasilasz wzmacniacz 5V. Ba nawet tych 5V na wyjściu nie uzyskach tylko nieco mniej. Większość wzmacniaczy nie potrafi wytworzyć napięcia / amplitudy, większej niż ok. ¾ do 85% napięcia zasilania. Musiałbyś go zasilać, jakieś 12-14V.

Offset null to napięcie niezrównoważenia wzmacniacza, można pozostawić niepodłączone jak nie jest potrzebna, kompensacja tego napięcia.

Natomiast jest prostszy sposób wytworzenia sygnału o amplitudzie 0 -10V, jak masz dostępne napięcie 10V, to optoizolator, np. PC817.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale dla czego chcesz użyć do tego wzmacniacz operacyjny ? PWM będzie sonisuidą ? Jeżeli PWM wytwarza mikroprocesor, to prościej użyć, optoizolatora, czy nawet na upartego tranzystora, ostatecznie jak w układzie jest RS232 i translator poziomów MAX232, to użyć jednego wolnego kanału MAX232 i masz translacje napięć 5 na 10V.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

chce użyć wzmacniacza, bo wiem mniej więcej jak go użyć, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale PWM ma działać na zasadzie przetwornika C/A, tak żebym na wyjściu mógł sterować napięciem 0-10V, a ponieważ wyjście z uC, ma zakres tylko do 5V, to myślałem że wzmacniaczem będzie najprościej go poszerzyć do 10. w układzie nie ma RS232 .

nie do końca rozumiem zasadę działania tych transoptorów, ale zmajstrowałem taki układ opierający się na transoptorze CNY17 :

teraz moje pytanie, czy to jest w ogóle poprawne, bo rozumiem, że tam gdzie teraz mam +5V , dam ten mój PWM i on będzie mi sterował jasnością świecenia diody, która będzie miał wpływ na napięcie po stronie tranzystora. tylko gdzie w takim przypadku będę miał mój sygnał 0-10V

pytania pewnie banalne, ale nie potrafię tego ogarnąć na podstawie tego co piszą w internecie. jakby ktoś był tak miły i mi wytłumaczył jak dokładnie ten transoptor działa to byłbym bardzo wdzięczny 🙂

edit. edytowałem schemat, czy tak będzie w porządku ?

Link do komentarza
Share on other sites

Trzeba było od razu pisać, że potrzebujesz PWM jako CA, wtedy faktycznie wzmacniacz jest ci potrzebny, ale i tak potrzebujesz jeszcze obwód RC na jego wejściu (sygnał z PWM), żeby PWM dawało ci napięcie. LM741 wtedy możesz zasilić 12V.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.