Skocz do zawartości

Czujniki koloru TAOS'a


tiriri

Pomocna odpowiedź

Jako że pierwszy post...witam

Na początek pchanyi lenistwem/wygodą kupiłem wersje z I2C, TCS3471. Niestety, nie udało mi się uruchomić- to co wpisałem do rejestrów konfiguracyjnych to odczytałem (czyli komunikacja OK), natomiast zero reakcji na barwę. Męczone były dwie sztuki, przez dwie różne osoby, efekt ten sam. Od producenta i dystrybutora nie udało się wydobyć przykładowego kodu więc scalaczki poszły w kąt. Może komuś udało się je uruchomić?

Przyszedł czas na wersję napięciową TCS3104. Przyznam że jak na bardzo pierwotną wersję działa sprytnie, program dobrze rozpoznaje barwę dużego przedmiotu z odległość 5-15mm. Jednak mam tylko jedną sztukę i zastanawiam się czy z jej dynamiką wszystko OK. Próbowałem różnych ledów i np z białą kartką czerwieni mam 3x więcej niż niebieskiego. Z niebieską rzeczą niebieskiego wcale nie "jest dużo", tylko czerwieni wyraźnie mniej- mniej więcej tyle co niebieskiego. Szperając za informacjami spodziewałem się raczej równych wartość RGB przy białej kartce. Hmm biały led raczej dobrze daje w okolicach 400nm, mimo tego że czułość B jest połowę mniejsza niż R. Całość powoduje że wyliczając skłądowe kolorów, dla skrajnych barw mam różnice na poziomie kilkunastu %. Zależy mi na odróżnieniu żółtego od pomarańczowego (wyraźnie widocznej różnicy) i czuje że może być problem ;/

U was też jest podobnie?

Link do komentarza
Share on other sites

Taki pomysł mi do głowy przyszedł, ale pewnie już to męczyłeś - wagi dla każdego koloru. Każdy kolor mnożysz przez jakiś współczynnik tak, żebyś dla szarej kartki otrzymywał zbliżone wartości. Myślę też, że warto pokombinować z różnymi temperaturami barwy światła oświetlającego.

Link do komentarza
Share on other sites

Mnożenie to taka interpolacja, dyskusyjna sprawa zwłaszcza przy 8mio bitowej rozdzielczości . Może lepiej podzielić wynik z ADC albo dać LEDa nie białego tylko zielonego (a jeszcze lepiej diody RGB i odpowiednio wyregulować składowe

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.