Skocz do zawartości

Problem z VNH3SP30


grip_rz

Pomocna odpowiedź

Witam,

Mam ogromny problem z pracą mostków VNH3SP30. Proszę o rady, bo ja już włosy z głowy wyrywam.

Podłączenie:

INA via 1k do uC

INB via 1k do uC

PWM via 1k do uC

DIAGA i DIAGB oba via 1k do VCC

Zasilanie mostków: 12,5V (bezpośrednio z lipo via bezpiecznik)

Na płycie mam 2 mostki - oba zachowują się identycznie.

Objawy:

Steruję je następująco - INA -> stan wysoki, INB -> stan niski (albo odwrotnie) + wypełnienie PWM. Na złączu do silnika dostaję na Out1 12,5V, na Out2 ok. 0.3V (tutaj zdaje się tkwi problem). Po włączeniu wtyczki z silnikiem - silnik się nie kręci, między zaciskami wskazuje 0V, przepływ prądu 0A. Czyli względem masy po włączeniu w obwód silnika na Out1 dostaję 12 i na Out2 też dostaję 12. W momencie gdy zewrę do masy wyjście na silnik (tam gdzie wcześniej było 0,3V) silnik się kręci.

W czym może tkwić problem? Spędziłem nad tym dzisiaj 11 godzin z przerwą na rosół i już mi ręce opadają.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jaki dokładnie masz schemat i layout płytki?

Jakie napięcia?

Jaka częstotliwość PWM? Może najpierw ustaw PWM tylko na 1...

Ja mam moduł na tym układzie - http://robodudes.com/sterowniki/127-modul-vnh3sp30-sterownik-silnikow-m-power-do-18v-30a.html , tam masz pełen schemat, chociaż na pierwszy rzut oka wygląda podobnie z tym co opisujesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Załączam schemat mostka. (w zasadzie bardzo podobny jaki zastosował nes86 w bodajże Inferno)

PWM mam ustawione na 255 (z 0 też próbowałem, bez różnicy).

Przypadek jest taki:

INA - 1 (4.4V)

INB - 0 (0.3V)

PWM - 255 (4.4V)

Próg minimalny stanu wysokiego to 3.25V więc to raczej nie kwestia napięcia 4.4V.

Tak jak pisałem na gniazdku na płytce, bez wpiętego silnika mam na 1 pinie 12.5V, na drugim 0.3V. Wpinam silnik i na obu pinach robi się 12,5V - czyli między zaciskami silnika absolutne 0V.

Masa dochodząca na mostek jest podłączona do masy z zasilania. No a po wyjściu z mostka, wartość rośnie na Out1/2 z 0 do 0.3. Wykluczam zwarcia na pinach mostka.

Link do komentarza
Share on other sites

Mój schemat z Jeżyka wygląda tak (ten z inferno wygląda tak jak twój):

IMG_4e295e1df410b8282.png

Na razie nie podłączaj kondensatorów na wyjściu. Zbyt duża pojemnosc może zostać uznana za zwarcie przez układ.

Sprawdź co masz po podłączeniu silnika na wyjściach DIAG (bezpośrednio na nóżkach VNH3SP30). Czytałeś datasheet? Tam jest bardzo łopatologicznie wyjaśnione jakie mogą być przyczyny nie działania tego scalaka. No chyba, że nie znasz angielskiego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1. Nie rozumiem co to są za kondensatory od strony silnika? Jaki to ma mieć sens?

2. Brakuje Tobie jakiegokolwiek filtrowania napięcia zasilania. Może to powodować nagłe spadki napięcia na mostku, który różnie to interpretuje.

Co do doboru kondensatorów w dokumentacji do tych scalaków znalazłem podpowiedź, że powinno być 500uF na 10A. Oczywiście kondensatory low-esr i na sporo wyższe napięcie (min. 25V).

Te dwie zmiany powinny "uratować" układ.

PS. Mam nadzieję, że VOUT to Twoje 5V czy coś podobnego...

Link do komentarza
Share on other sites

Wylutowałem kondensatory i niestety bez zmian.

Na DIAGA i DIAGB mam po 4.5V.

Jedyne co się zmieniło to, to że na pinach out tam gdzie było 0,3V spadło do 0.04V.

W dataszicie szukałem odpowiedzi, ale jej nie znalazłem, albo nie potrafiłem znaleźć.

edit:

Tak, moje VOUT to 5V.

Filtrowania rzeczywiście nie ma, podpięte bezpośrednio do akku.

Link do komentarza
Share on other sites

Ponieważ masz wszystko dobrze podłączone to w tej chwili mogę tylko poradzić tak:

->Zrób zdjęcie w dobrej jakości swojego układu wraz z kablami itp. i wrzuć na forum. Często nie widzi się własnych błędów.

->Sprawdź jeszcze raz wszystkie luty, wtyczki itd.

->Spróbuj to samo na nowym scalaku.

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystkie luty, wtyczki, dosłownie wszystko jest dobrze. Sprawdzane chyba już ze 30 razy 🙂

Załączam zdjęcia.

Silniki są podłączane na skrajnych wtyczkach na górze płytki (patrząc od TOPa - TOP jest tam gdzie uC).

PS.

Kraków czarno widzę, złośliwość rzeczy martwych mnie dobija...

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety ja ze zdjęć dużo nie widzę. Jak dasz radę to wrzuć zrzut ścieżek z eagle w wysokiej rozdzielczości (oddzielnie top i bottom).

1. Jakie masz silniki? (napięcie, prąd maksymalny)

Przy silnikach brak filtrowania to tragiczny błąd, szczególnie, że kabli krótkich to raczej nie masz wg. zdjęć.

2. Zamiast silników podłączyć diodę z rezystorem 1k. Jak to zadziała powtórz z większą diodą powerled, albo z jakimś dużym rezystorem 5W czy coś, żeby puścić prąd kilkuset mA, ale go nie ugotować w 1sec. Jak będziesz mógł takim układem sterować PWM to będzie to wskazywało na problemy z zasilaniem (brak filtrowania, długie i cieńkie ścieżki/kable, źle prowadzone ścieżki co powoduje zakłócenia itp.)

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za porady. Na płytce wszystko jest dobrze, a problem został rozwiązany po analizie sygnałów na oscyloskopie (dało to pewne wskazówki). Silniki już się kręcą 🙂 Szkoda straconej szansy w Krakowie, ale do Łodzi powinienem zdążyć jeśli już wszystko będzie dobrze.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.