Skocz do zawartości

Malutkie przekładnie planetarne do enkodera/potencjometru - skąd zdobyć?


JacekW

Pomocna odpowiedź

Witam,

od pewnego czasu nosze się z zamiarem zbudowania manipulatora, jednakże prześladuje mnie pewien problem. Posiadam kilka silników DC z przekładnia ślimakową (przełożenie 1/91), jednak nie mam jak dobrać się do wału silnika, dopiero do wyjścia przekładni. Umieszczając jednak enkoder na wyjściu przekładni otrzymam jednak stosunkowo niska dokładność. Dlatego też zastanawiałem się na przyłożeniu do wału jakiejś maleńkiej przekładni planetarnej (1/25 by już dało rade). Czy ktoś ma pomysł gdzie w ogóle można szukać takich rzeczy w rozsądnej cenie?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli zamontowałbyś potencjometr w miejscu zgięcia ramienia, to przekładnia będzie raczej zbędna, zakres będzie wystarczający (oczywiście jeśli mowa o zwykłym potencjometrze 270*).

Link do komentarza
Share on other sites

A dlaczego? Potencjometr będzie prostszy do zamontowania, do obsługi (odczytujesz tylko napięcie i od razu masz kąt, pod jakim jest ramię,wystarczy przemnożyć przez rozdzielczość ADC/270*(bo taki zakres obrotu ma większość potencjometrów)). Chyba, że masz inne odgórne założenia projektu - wtedy trzeba będzie kombinować. Brałeś pod uwagę enkodery magnetyczne?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hej, dzięki za odpowiedź 🙂

Zacznę od końca - co do enkoderów magnetycznych, szczerze powiedziawszy nigdy sie nimi nie bawiłem, pozostaje pytanie co do ceny takiej zabawki. Enkoderów optycznych natomiast posiadam dosyć dużo (rozprute drukarki). Potencjometr odrzuciłem z racji ze na uc na którym pracuję posiadam jedynie przetwornik 10 bitowy, a dokładność określenia pozycji na końcu ramienia o długości 40 cm chciałem uzyskać grubo poniżej 1/10 mm. Zewnętrznej karty pomiarowej nie chcę podłączać z racji podniesienia kosztów całego ustrojstwa.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Żeby uzyskać taką dokładność to Ty potrzebujesz nie enkoder z drukarki ale kaskadę enkoderów absolutnych. W przypadku inkrementalnych nie ma informacji o aktualnej pozycji zaraz po włączeniu zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Żeby uzyskać taką dokładność to Ty potrzebujesz nie enkoder z drukarki ale kaskadę enkoderów absolutnych. W przypadku inkrementalnych nie ma informacji o aktualnej pozycji zaraz po włączeniu zasilania.

Zastanawiałem się czy zamiast tego nie wystaczyło by dać krańcówki do której po włączeniu zasilania człon dojeżdzałby w celu wyzerownia pozycji. Co o tym myślicie?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.