Skocz do zawartości

Sprawdzenie schematu lf


MMan

Pomocna odpowiedź

Witam. Proszę o sprawdzenie mojego schematu. Chodzi mi tylko o poprawne połączenia, płytki prawdopodobnie zrobię na uniwersalnych.

Mam kilka pytań:

1. Czy przy transoptorach mogę od strony diody zastosować tylko 3 rezystory i zasilać z każdego 2-3 czujniki? Czy mogę zastosować rezystory 300 zamiast 180 ohm?

2. Jakiego użyć potencjometru, 10k?

3. Czy można[i dlaczego nie powinno się] podzielić układ na moduły? Chciałbym mieć na jednej płytce Mostek H, na drugiej Atmegę i zasilanie a na trzeciej czujniki. Mogę rozdzielić moduł z atmegą od zasilania? Zastanawiam się nad tym, bo będzie mi to łatwiej polutować i połączyć w jeden układ, przy okazji będę mógł lepiej rozplanować podwozie.

Schemat:

Link do komentarza
Share on other sites

Rezystor R4 wyrzuć.

AVCC zewrzyj do VCC a nie do masy.

A ref zostaw nie podłączone

Potencjometr może być 10k. Przy tylu wejściach komparatorów połączonych ze sobą trzeba by było sprawdzić impedancję wejściową tych komparatorów i ewentualnie zastosować potencjometr o mniejszej rezystancji.

Możesz połączyć po trzy diody szeregowo (lub dwie) w transoptorach. Będziesz musiał tylko na naowo obliczyć rezystory ograniczające prąd.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przede wszystkim PWM1 i PWM2 podłącz do wyjść procesora oznaczonych jako OC1A i OC1B, chyba że PWM chcesz zrobić programowe.

Na dwa wolne piny proponuję dać LEDy, bo się na pewno przydadzą.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki, już poprawione 😃

Co do dodatkowych LEDów to mam zamiar wyprowadzić te wolne piny i ewentualnie użyć jeśli zajdzie potrzeba.

Ktoś się wypowie w sprawie rozbicia układu na kilka płytek? Chciałbym sobie zrobić platformę mobilną i testować różne moduły, itd. Zastanawiam się, czy nie wprowadzi to jakichś zakłóceń.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie będziesz tu miał, żadnych szybko zmiennych sygnałów, więc przewody długości kilku-kilkunastu centymetrów nie wprowadzą szkodliwych zakłóceń. Spokojnie możesz rozbić układ na moduły, ale z doświadczenia wiem, że im więcej kabli tym więcej problemów z "niestykaniem" przewodów/złącz i mniejsza estetyka urządzenia

W twoim przypadku źródłem największych zakłóceń będą pewnie silniki. Z tymi zakłóceniami poradzisz sobie filtrując odpowiednio napięcie zasilające (filtrowanie takie jak masz na schemacie pewnie będzie wystarczające). Jeżeli masz dostęp do oscyloskopu to zbadaj jak wielkie masz zakłócenia na wyjściu stabilizatora gdy przełączasz silnik przód/tył. Gdy zakłócenia te będą rzędu kilkuset mV to należy zwiększyć filtrowanie zasilania. Test taki powinieneś przeprowadzić na naładowanym akumulatorze i na prawie rozładowanym (dla rozładowanego aku zakłócenia będą większe). Tylko pamiętaj żeby nie przełączać silnika zbyt często bo łatwo spalić wtedy silniki lub mostek. Raz na sekundę będzie ok. W programie łatwo napisać szybkie przełączanie silnika, a może być to dla niego "zabójcze".

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.