Skocz do zawartości

Zasilanie do Robota + chwytak


adrian

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich, chciałem zapytać o dobór akumulatora do swojego robota, nie chcę źle wybrać dlatego proszę o pomoc.

Sprawa ma się tak, że potrzebuje zasilać mikrokontroler atmega 8/16 oraz dodatkowo dwa silniki 6V (230mA) sterowane przez układ l293d, oraz 3 serwomechanizmy do sterowania chwytakiem (jedno serwo ma zakres od 4.5 - 6V) drugie natomiast (4.5 V do 7.2). Póki co do zasilania używam napięcia z programatora, jednak na wyjściu otrzymuje 4.5 V a przy podłączeniu serw napięcie spada do 3.9 V - 4.0 V i w efekcie program nie działa poprawnie, serwa nie ustawiają się tam gdzie chce (moim zdaniem jest to spowodowane właśnie zasilaniem).

1)Dlatego Mam pytanie czy najlepiej zasilać taki układ? Czy kupić jakiś akumulatorek 11 - 12 V i dać stabilizatory napięcia 5 V na 1 serwo i mikroprocka, 6 V na silniki oraz 7 V o ile taki jest na kolejne serwa (dwa), czy może w inny sposób?

Ktoś spyta czemu taki duży akumulatorek? Dlatego że przeczytałem gdzieś, że jeżeli używam stabilizatora to napięcie powinno być o pare wol wyzsze od tego które chce otrzymać (patrz. maks 7.2 V).

Zastanawiam się na akumulatorkami niklowo-wodorkowymi?

Czy wg Was to dobry wybór oraz jaką ładowarkę w miarę tanią a dobrą do niego wybrać?

Pozdrawiam i czekam an odpowiedź😉

Link do komentarza
Share on other sites

5 akumulatorków ni-mh (5*1.2V=6V) + stabilizator 5V LDO typu LM2940-5.0

Silniki i serwa podłącz bezpośrednio do akumulatora (silniki przez mostek h), a procesor i jakiś dodatkowe czujniki itp. ze stabilizatora 5V.

Akumulatory powinny być typu modelarskiego do wysokich obciążeń, bo zwykłe mają za małą wydajność prądową.

PS. Gdybyś użył 2xlipoly dające 7..8V to układ też by całkiem ok chodził, tylko żywotność silników trochę by ucierpiała.

PPS. Nigdy nie zasilaj ze stabilizatora liniowego silników i procesora na jednej linii czy podobnych kombinacji. Układy cyfrowe nie powinny być zasilane bezpośrednio z tego samego zasilania co silniki, bo zakłócenia z silników będą zakłócały ich pracę.

Link do komentarza
Share on other sites

ok dzieki za rady, a ładowarke do tych akumulatorków to taką zwykłą można czy musi ona się czymś wyróżniać?

A spytam jeszcze o to drugie serwo, ponieważ ma ono zasilanie na 7,2 V a drugie na 6 V czy jeżeli zasile je 6V to może to powodować jakieś zakłocenia czy tylko będzie mniejsza prędkość tzn nie maks?😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Baterie ni-mh ładujesz ładowarkami do baterii ni-mh. Najczęściej spotyka się je jako paluszki (zwykłe AA) i jest wiele bardzo tanich (ale bardzo wolnych) ładowarek. Jak masz trochę więcej pieniędzy to można kupić lepszą ładowarkę, która ładuje akumulatory w 4 czy nawet 2h.

Pamiętaj tylko o kupieniu akumulatorów przeznaczonych do modelarstwa. Zwykłe GP itp. nie dadzą Tobie więcej niż prądu rzędu 2-3A przy rozsądnym napięciu. Ty potrzebujesz dużo więcej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za pomoc, po przeglądnięciu ofert wybrałem takie akumulatorki, moglibyście doradzić który wybrać, ewentualnie całkiem inne? Oraz czy ładowarka w takiej cenie to dobry zakup czy lepiej coś droższego, specjalnie na czasie ładowania póki co mi nie zależy;)

Taki akumulatorek energizera:

http://robodudes.com/akumulatory/34-energizer-ni-mh-aa-2450mah.html

Inny akumulatorek:

http://botland.com.pl/akumulatory-ni-mh/773-sanyo-eneloop-r6-aa-ni-mh-2000mah-.html

Tylko teraz zastanawia mnie jedno tam podają wydajność prądową, ale jak policzyć z tego prąd, gdy nie znam wartości C tak jak to jest w akumulatorkach Li-pol?

A teraz pytanie czy taka ładowarka będzie dobra dla któregokolwiek akumulatorka?

http://botland.com.pl/ladowarki/776-ladowarka-n8168n.html

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.