Skocz do zawartości

Trudne początki,problem z doborem lektur dla początkującego,idącego w stronę robotyki i C++


Chudziak

Pomocna odpowiedź

Witam,to mój piewszy post na form,wiec jesli pomylilem dzialy to przepraszam.

Mozna powiedziec ze w elektronice jestem kompletnie zielony,a w informatyce(programowaniu w C++) znam podstawy itp. Potrafię napisać jakiś program,ale bez rewelacji. Pragnę iść bardziej w stronę robotyki i informatki(zdecydowanie wolałbym poznawać C++).Szukałem forum,ale nigdzie nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi(Moze za sałbo sie rozglądałem,kto wie?) Poczytałem też trochę w internecie i stwierdziłem ,że idealnymi lekturami dla mnie(kompletnego zerowca) będą

BUDOWA ROBOTÓW DLA POCZĄTKUJĄCYCH D. Cook

oraz

Symfonia C++ Standard. Tom 1 i 2 2008 J. Grębosz

Co sądzicie o takim zestawieniu?Coś byście dodali/zamienili?

PS. Przeczytałem https://www.forbot.pl/forum/topics33/przydatna-literatura-vt2846.htm i większość podwieszonych tematów na forum 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Piszesz, że chcesz "iść bardziej w stronę robotyki", hm... Robotyka z prawdziwego zdarzenia to nie tylko kupno jakiegoś gotowego "Arduino", paru części i składaniu tego wszystkiego na podstawie schematów. Tu masz do czynienia z wiedzą z elektrotechniki, elektroniki, mechaniki, itd. Oczywiście nie każdy musi wszystko dobrze umieć, ale podstawy warto znać. To później procentuje. Sam jestem baaardzo początkującym w robotyce, na razie czytam, może za jakiś czas zabiorę się za jakiś fajny projekt, ale do rzeczy.

Zacznę od elektroniki. Jeśli chodzi o nią to ogólnie warto zacząć od techniki analogowej, później wziąć na warsztat technikę cyfrową i wreszcie mikroprocesorową. Jednym słowem zacząć od podstaw. W technice analogowej mogą się przydać działania na liczbach zespolonych przy obwodach prądu zmiennego. Jeśli chodzi o literaturę, to jest stara dobra seria "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" Dietera Nuhrmanna. Cztery części, przede wszystkim najpierw "Układy", później "Elementy". Opcjonalnie "Układy scalone" i "Technika cyfrowa". Warta uwagi jest też książka "Elektronika" Johna Watsona, która daje generalnie pogląd na całą elektronikę, ogólny pogląd, od techniki analogowej, aż do działania różnych urządzeń. Jest też "Kurs podstaw elektroniki" z AVT - popularna "Ośla łączka". Omawia technikę analogową i cyfrową na praktycznych przykładach układowych - fajna sprawa. Poza tym na elportal.pl znajdziesz wiele artykułów z EdW, również dot. podstaw. Znaną książką (2 tomy) jest też "Sztuka elektroniki" - potężne źródło wiedzy, ale nie na sam początek, bo może być co najmniej trudna. Jeśli chodzi o uC, to już sam powinieneś wiedzieć (najlepiej po wcześniejszym poznaniu, tego, o czym napisałem), czego oczekujesz. Mogę zasugerować, że warto programować w mikrokontrolery w C, nie żadnym BASCOMie itp.

C++? Piszesz o uC, więc tu bardziej C. Podobne jednak nie to samo, bo C++ to raczej paradygmat obiektowy, a C - proceduralny. Dodatkowo między pisaniem aplikacji na komputery a robieniem tego z przeznaczeniem na uC, są różnice. Niemniej jednak warto aplikacje desktopowe umieć pisać. Symfonii nie znam, podobno bardzo dobra. Od siebie mogę polecić "C++ dla każdego", ewentualnie "Thinking in C++", choć ta druga nie przypadła mi zbytnio do gustu. Poza tym "Algorytmy" Cormena. Wiadomo raczej o co chodzi, mądra książka. Tak, jak wcześniej wspomniałem, o programowaniu uC nie bardzo wiem co polecić na początek.

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy co rozumiesz pod słowem "robotyka". Jeżeli to jest budowanie miniaturowych robotów to faktycznie elektronika jest Ci niezbędna, uC jest Ci niezbędne. Ale jeśli chcesz iść w algorytmikę robotyki to nie musisz nic wiedzieć o elektronice (no... może trochę przesadzam 😋). Jeżeli to pierwsze, to kolega wyżej podał sporo źródeł wiedzy, jeżeli to drugie to moim zdaniem Robot Operating System oraz Player/Stage. Zastanów się, czy chcesz iść w ciężki czy w miękki łer (hardware vs. software), bo drogi te potrafią być skrajnie różne.

Pzdr. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm. Jasne,ze bedzie mi potrzebna elektronika-do tego nie mam watpliwosci. Hmm.Automatyka i robotyka-taki kierunek studiow bym wybrał.Obecnie jestem w liceum,wiec obawiam sie ze nie zrozumiem tych ksiazek:(. Wybrałem BUDOWA ROBOTÓW DLA POCZĄTKUJĄCYCH D. Cook ,bo tam wszystko jest wytlumaczone,jak dla zielonego,co jest czym,co to jest miernik itd. Wiec chyba ta ksiazke wezme na pewno. A czy mikroprocesorów nie mozna programowac w C++? Znalazłem cos takiego,wiec chyba jednak sie da:) http://avr-cpp-lib.sourceforge.net/ATmega8/index.html Dlatego nie wiem,jaka ksiazke wziac do uczenia jezyka.Czy pozucic C++ i zaczac uczyc sie C,czy kontynuowac dalej nauke C++ i potem w nim programowac mikroprocesory.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli chcesz iść na AiR, to tym bardziej powinieneś poznać elektronikę, bo zapewne wybierzesz ten kierunek na jakimś wydziale elektroniki, nie na mechanicznym. Poza tym programuj sobie w C++, bo i tak Ci się przyda na studiach politechnicznych, a między programowaniem na komputery i uC są pewne różnice, więc i tak pewne rzeczy poznasz, nawet jeśli byś programował sobie w C na desktopie. Co do płaczu 🙂

Obecnie jestem w liceum,wiec obawiam sie ze nie zrozumiem tych ksiazek🙁.

Powiem dosyć dosadnie. Jeśli nie weźmiesz książki do ręki, to na pewno jej nie zrozumiesz. Od samego patrzenia na tytuł wiedza nie rośnie. "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" ("Układy" i "Elementy") oraz "Wyprawy w świat elektroniki" (inaczej "Ośla łączka") - te pozycje, może nie w 100% ich zawartości, ale w większości powinieneś zrozumieć bez problemu, bo są napisane w taki sposób, że... no nie da się nie zrozumieć.

No i samo czytanie też nie wystarczy. Żeby poznać elektronikę przydałoby się parę narzędzi, trochę elementów. Najlepiej żebyś skorzystał z "Oślej łączki" i te układy budował sobie na płytce stykowej. Na początek przyda Ci się jakiś multimetr. Później już sam zobaczysz, co Ci się przyda do budowy robotów (jakaś lutownica, albo stacja lutownicza, zasilacz laboratoryjny, może oscyloskop, etc.) i innych układów. Taka moja sugestia, że gdy już w miarę poznasz technikę analogową i cyfrową możesz zbudować coś prostego, może trochę "przerobić" i sprawdzić czy rozumiesz w pełni "jak to działa", np. https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-jak-zrobic-robota-od-zoltodzioba-do-pierwszego-robota-w-dwa-tygodnie-vt1096.htm?sid=070cedcf1cdcb2ca4adc8facdc2089a0

No a później już możesz się brać za jakieś kombinacje z uC itp., bo to da Ci już większe pole manewru. Ale bez podstaw ani rusz! Jeśli teraz się za to zabierzesz, to nie powinieneś mieć problemu z przedmiotami typu "Miernictwo elektroniczne", "Teoria obwodów", itp. na studiach.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do samego C++ - Symfonia jest bardzo dobrą książką, zadbaj tylko o to by było to najnowsze wydanie. Potem i tak będziesz musiał się paru rzeczy nauczyć jak już wspominali koledzy nie mniej jednak C++ da Ci poważne zaplecze dzięki któremu niemal każdy inny język programowania będzie prosty do nauki.

Jeżeli natomiast znasz dobrze język obcy - sprawdź książkę " C++ Programming: Program Design Including Data Structures"

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.