Skocz do zawartości

Sciezka nauki od 0 do ....


informatic8

Pomocna odpowiedź

Jako że jest to mój pierwszy post chciałem się przywitać 😅 i korzystając z okazji zyczyć wszystkim szczęśliwego nowego roku !

a teraz do rzeczy robotyka zawsze mnie pasjonowała a od tygodnia zacząłem jej się uczyć i to dosyć ostro...

zaczynam zupełnie od zera plan mam taki:

-elektronika dla bystrzaków (już powoli kończę) bardzo fajna książka chociaż jedynie wprowadza do tematu

-równolegle z nią przerabiam sobie oslą łączkę ale tu problem jest z teorią strasznie jej mało co doprowadza do sytuacji że mam układ widzę że działa a nie wiem dlaczego

potrzebuje teraz teorii połączonej z matematyką dotyczącą projektowania układów (oczywiście z myślą o tworzeniu i programowaniu robotów)

i tutaj moje pierwsze pytanie co byście polecali ? "elektronika dla wszystkich poradnik" ?

ważne żeby książka była pisana ciekawym językiem i nie była nudna a żebym mógł przećwiczyć na jej podstawie rozkład napięć prądów oczek itp. w układzie

następnie, myślę o zrobieniu analogowego lineofola (gdzieś za ok 2-3 tyg)

kolejny krok to przejście na mikroprocesory i programowanie,i tu kolejne pytanie co polecacie ?

raczej nie będę kupował programatora sam chce zbudować wszystko od zera a potem to zaprogramować najlepiej w c/c++ jest jakaś jedna pozycja godna uwagi ? umożliwiająca przejście z układów analogowych na układy z programowanymi procesorami ?

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chodzi o podstawy to więcej nic Ci nie podpowiem, bo sam uczyłem się z oślej łączki. Jeśli chodzi o dalszą część nauki - mikrokontolery to nie będę zbyt odkrywczy i polecę AVR'y nie chodzi o to, że są lepsze od innych, mają swe wady i zalety, ale największą zaletą jest ich popularność w Polsce i co za tym idzie multum materiałów projektów i wiele innych na nich opartych w ojczystym języku. Odnośnie książki z C dla AVR jest kilka pozycji. Sam przerabiam "Mikrokontolery avr, język c, podstaw programowania" naprawdę jest przyzwoicie wszystko opisane, zarówno hardware jak i samo kodzenie.

Odnośnie programatora sprawa jest prosta. Chcesz wykonać sam i masz lpt w PC/lapie no to stk200. Jeśli nie masz lpt i nie masz możliwości pożyczenia proga od kogoś w okolicy aby zaprogramować proga na usb (usbasp, stk500v2, jtag ice, dragony........itp.), no to pozostaje kupno.

Link do komentarza
Share on other sites

Naelektryzowany - dziękuję za odpowiedź

na razie siedzę w układach analogowych i jeśli chce je dobrze zrozumieć to tak szybko z nich nie wyjdę.

Wszyscy zachwalają książki "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" myślę nad zakupem całej serii ale z drugiej strony mamy kolejną dobrą pozycję

Układy cyfrowe, pierwsze kroki (Piotr Górecki) tyle że o wiele nowsza...

Nie chciał bym dublować materiału i dlatego pytanie do was co lepiej wziąć ?

może: układy Dieter Nuhrmann i układy cofrowe Piotra Góreckiego ? ale czy w tej ostatniej nie będzie brakowało układów scalonych ? czy może lepiej wziąć całą serie Nuhrmann i te układy cyfrowe Góreckiego ? tyle że wtedy będę dublował to co już jest ;/

potem tak jak polecacie zaczne szukać książki do programowania AVR-ów w C i ogólnym opisie mikrokontrolerów.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.