Skocz do zawartości

Sztuczne mięśnie na MIT


Treker

Pomocna odpowiedź

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology stworzyli nowy rodzaj polimerowej błony. Materiał zmienia swój kształt pod wpływem małych ilości wody absorbowanych z powietrza. Bardzo dynamicznie zwija się i rozwija. Energię wytworzoną w ten sposób można będzie wykorzystać do zasilania mikro- lub nanoelektronicznych urządzeń, chociażby czujników środowiska. Możliwy będzie również rozwój medycy - łatwiej będzie stworzyć dokładny modelu płuc.

Sztuczne mięśnie w akcji

Ta nowa błona została stworzona z dwóch polimerów – polipirolu, który tworzy mocną lecz sprężystą matrycę i poliol-boranu, który jest żelem, pęczniejącym na skutek absorpcji paty wodnej. Wcześniejsze próby stworzenia jednego, odpowiedniego polimeru nie były aż tak skuteczne. „Dopiero połączenie dwóch tak różnych substratów dało odpowiedni efekt, większa siłę i lepszą wytrzymałość” – tłumaczy doktor Liang Guo z Instytutu Kocha, jeden ze współtwórców projektu.

Mechaniczne skurcze materiału mogą zostać przekształcone w energię elektryczną, przez połączenie go z materiałem piezoelektrycznym. Materiał ten potrafi zamienić wywierane ciśnienie w ładunek elektryczny. System może generować średnio 5,6 nanowatów.

To odkrycie może mieć przełomowe znaczenie dla energetyki. Naukowcy snują już wizje urządzeń utworzonych z tej tkanki, które podłączalibyśmy do naszego ubrania. Podczas wysiłku fizycznego, kiedy człowiek obficie się poci, możliwe byłoby wytwarzanie energii elektrycznej. Przyjemne z pożytecznym.

Na mniejsza skalę nowego materiału można będzie używać do zasilania system mikro- lub nawet nanoelektronicznych. Naukowcy pracują obecnie nad poprawą wydajności, co pozwoliłoby na zasilanie większych urządzeń przez mniejsze błony.

A Wy? Chcielibyście skorzystać z czegoś takiego przy konstruowaniu Waszych robotów?

Źródło: http://web.mit.edu/newsoffice/

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.