Skocz do zawartości

[Hexapod] RDivision


Pomocna odpowiedź

Witam forumowiczów robotyków.

Chciałbym przedstawić moje pierwsze starcie z robotyką. Wypadło na hexapoda ze względu ogromnych (tak mi się wydaje;) możliwości rozbudowy.

Konstrukcja jest oczywiście nieukończona, zarówno mechanicznie jak i elektronicznie.

Można by rzecz że większość jest w formie prototypowej;)

Elektronika składa się z poszczególnych modułów tj 3 moduły sterujące nogami, płytka główna i moduł zasilający z ładowarką akumulatora. Całość pobiera w trakcie chodu ok 2A czyli chyba nie tak dużo.

Płytki modułów sterowania nogami:

(28x35mm)

Polutowany moduł:

Są to jak na razie prototypy, które muszę jeszcze poprawić m.in. złącze zasilające oraz złączka SPI, przez które to odbywa się komunikacja między modułami.

Za płytę główną służy jak na razie płytka którą zrobiłem "na zamówienie" znajomemu, docelowo będzie to atmega16 ewentualnie 1280 oczywiście SMD, w zależności do jakiego stadium będzie mi się chciało hexapoda rozbudowywać. Oto ona:

Może jeden procesor na dwie nogi to przesada ale nie chciałbym potem się martwić że procesor nie nadąży przeliczać więc wolę mieć wszystkiego na wyrost. Tym bardziej że nie jest to jeszcze końcowa konfiguracja.

Serwa to Tower Pro SG90, konstrukcja z pleksi 3mm cięta laserem, również musi zostać nieco dopracowana.

Oto on:

Jeśli chodzi o rozbudowę to jestem na etapie inplemantacji kinematyki odwrotnej, następnie mam zamiar dorzucić jakieś czujniki odległości, akcelerometr do poziomowania, moduł bluetooth i takie tam.

Pozdrawiam.

hex1.thumb.jpg.42aad8ff01010cc1318db7da2ca332ba.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zapowiada się ciekawie.Sam chętnie zbudował bym sobie coś takiego tylko w moim przypadku barierę stanowi mechanika.Sam tniesz plexi czy są jakieś firmy które się tym zajmują?,są jakieś opensourcowe projekty platformy czy trzeba samemu zaprojektować i w czym?

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety nie mam tej przyjemności posiadania lasera w domu ale dążę do tego;)

Są firmy które się tym zajmują- koszt ok 150-200zł. Rysunki zrobiłem sam w Corelu - takie pliki są z reguły wymagane ew .eps czasami dwg dxf. Opensource może i jest ale nie wiem gdzie;) Dla chętnych mogę sprzedać wycięte elementy po cenie firmy wycinającej.

Co do mechaniki- tu nie ma w zasadzie żadnej mechaniki;) pleksa, serwa i garść śrubek.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wszystkie elementy z pleksi widoczne na zdjęciach z lekkimi poprawkami. Cenami nie będę rzucał na forum, mogę napisać na PW. Może gdzieś taniej znajdziesz to daj znać, sam szukam;) Ja się w stówie nie zmieściłem ale w 150 już tak.

Jakby co to serwa też posiadam ale na allegro jest taniej niż ja kupiłem;)

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystkie elementy z pleksi widoczne na zdjęciach z lekkimi poprawkami. Cenami nie będę rzucał na forum, mogę napisać na PW. Może gdzieś taniej znajdziesz to daj znać, sam szukam;) Ja się w stówie nie zmieściłem ale w 150 już tak.

Jakby co to serwa też posiadam ale na allegro jest taniej niż ja kupiłem;)

http://www.seeedstudio.com/depot/laser-cutting-service-p-1009.html?cPath=185

Co prawda tną tylko w plexi/acrylu i to tylko 2.55m grubości, ale wydaje mi się tanio. Nie wiem ile cm2 użyłeś na budowę, ale możesz sobie porównać ceny.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego linku wynika że koszt wycięcia 5 płytek 10cmx10cm na kolorowym plexi kosztuje $22.5

z tym że długość linii cięcia na pojedynczej płytce nie może przekroczyć 180cm.

To daje jakieś 70zł za całość nie licząc przesyłki,materiał w cenie.Dobrze policzyłem?

Link do komentarza
Share on other sites

Ech panowie, do Chin myślami uciekacie a w Polsce przecież nie brakuje firm, które świadczą takie usługi. Nie koniecznie musi być laser, przecież frez w ploterze tnącym też bez problemu da sobie radę. Co do cen - sam materiał (plexi 3mm) kosztuje około 100zł za 1m^2, a przecież firma też musi zarobić. Jeśli chcecie to podeślijcie chociaż szkic poglądowy do wyceny, a ja prześlę to dalej do zaprzyjaźnionych firm.

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie ja nie uciekam do chin tylko wspieram polski rynek;) Myślę że jak dałem 140zł za wycięcie tego i materiał to nie jest dużo, tym bardziej że wybrałem najtańszą ofertę jaką znalazłem, a jest w czym przebierać. Każdy chce zarabiać i raczej nikt nie zrobi tego po koszcie materiału i eksploatacji maszyny.

Link do komentarza
Share on other sites

Chiny i wysyłka? Na pewno nie wyjdzie taniej. Tylko się wydaje;)

W większości przypadków z Chin jest wysyłka za darmo. Akurat w tej firmie nie, ale zdarzało mi się już zamawiać rzecz za $1 (!) z darmową wysyłką🙂 przyszło bez problemu, parokrotnie.

No właśnie ja nie uciekam do chin tylko wspieram polski rynek;) Myślę że jak dałem 140zł za wycięcie tego i materiał to nie jest dużo, tym bardziej że wybrałem najtańszą ofertę jaką znalazłem, a jest w czym przebierać. Każdy chce zarabiać i raczej nikt nie zrobi tego po koszcie materiału i eksploatacji maszyny.

No za 140zł to faktycznie nie dużo. Wiadomo, że lepiej wspierać swoich. Tym bardziej, że z Chin to sporo trzeba czekać.... mi się zdarzyło już czekać 42 dni, a to było tylko wysłanie przedmiotu, a tutaj jeszcze trzeba to wyciąć, bo to usługa. Czasem warto dać trochę wiecej za wycinanie, a miec za 3 dni:)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.