Skocz do zawartości

Sprawdzenie shcematu


kamil1_o

Pomocna odpowiedź

I coś pokręciłeś z RESETem. Co to będzie "X4"? Jeśli to ma być przycisk RESET to raczej nie spełni swojej roli.

Układy serii 78xx chyba nie występują w wersji 3.3V. Pomijam fakt, że to napięcie na schemacie bierzesz aktualnie z 7805.

ULN2803 ma na wyjściu tranzystory Darlingtona i zjada Ci ponad 1V. Jeśli podłączysz do niego silnik krokowy to zobaczy mniej niż 4V - to duża strata. Przy L293 nie zostanie ci praktycznie nic z 5V dla silnika. Posłuchaj rady Mirka albo najlepiej od razu zapomnij o tym układzie.

Na złączu "Silnik_C" chyba powinno znaleźć się jakieś zasilanie bo za chwilę będziesz je do silnika dociągał kabelkiem.

Czy jesteś pewien (bo ja nie), że aplikacja z kwarcem zegarkowym 32kHz wygląda właśnie tak? 2x22pF to duże obciążenie dla rezonatora low-power.

Cz jest jakiś logiczny związe kmiędzy górną a dolną częścią schematu? Jak mają się nazwy wyjść stablizatorów do tego co widzimy na górze? Co z czego zasilasz? Dlaczego zasilania nazywają się VSS? To skrót zarezerwowany dla potencjałów źródeł w układach MOS czyli (zwykle) dla masy (GND).

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odzew. X4 na schemacie miała to być zworka pozwalająca odłączyć ten kondensator podczas programowania uC, ale po co zworka skoro nie wyprowadziłem złącza do programowania.

Przewód do krokowca dodany, zasilanie też nie będzie stabilizowane, będzie od razu z baterii.

Co do kwarcu nie byłem pewny, teraz natomiast już wiem że ma być 2x12pF.

Co do kwestii zasilanie:

Chciałem zrobić tak aby z jednego źródła baterii (18650 połączone w szereg aby mieć te 7,5-8V) były zasilane silniki, ten układzik oraz raspberry. Raspberry chciałbym zasilać napięciem pobieranym właśnie z tego modułu sterowania.

Nie sprawdzałem wartości stabilizatorów, wrzuciłem na schemat pierwszy lepszy aby było wiadomo co chce osiągnąć.

Zamieszczam shcemat po poprawkach, prosiłbym o jeszcze jedno przyjrzenie się jemu.

Z elektroniki jestem zielony, więc jeszcze raz proszę o wyrozumialość i przydatne rady.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

"Ten kondensator" wisi między zasilaniem a masą - nie widzę jego wpływu na proces programowania. Jeśli - jak się domyślam - miał być na linii RESET procesora to schemat w tej części jest wciąż do poprawki. Popatrz na to spokojnie albo porównaj ze schematem aplikacyjnym producenta.

Jeśli ogniwa będą dwa, to będziesz miał zasilanie od 8.4 do 6V a to sporo za mało do zrobienia 5V przez 7805. Po drodze masz jeszcze diodę - kolejne 0.5V mniej. Przemyśl sprawę zasilania całości raz jeszcze.

Nie możesz na jednym, płaskim schemacie oznaczać tych samych sieci różnymi nazwami. Zdecyduj się: albo zasilania nazywają się +5V i +3.3V i wtedy podłącz odpowiednie symbole we wszystkie potrzebne miejsca albo nazywasz je ZAS..itd i wtedy symbole zasilań nie są potrzebne. Dlaczego pojawiła się nowa masa: GND1 i do czego ona służy?

Skąd bierze się zasilanie na linii "+8V", którą właśnie wprowadziłeś? Spróbuj rysować wolniej ale.. no, skuteczniej.

Symbole zasilań służą do eleganckiego i przejrzystego rozprowadzania zasilania po całym schemacie bez rysowania całej siatki drutów - korzystaj z nich konsekwentnie.

Zasilanie tego konkretnego mostka z 5V i sterowanie go sygnałami z procesora 3.3V to proszenie się o kłopoty. Poziomy wejściowe sygnałów dla L293 odnoszą się do jego zasilania i nie moga być zbyt niskie. Przejrzyj dane katalogowe i powiedz, że robisz to świadomie lub coś zmień.

Na złączu UART brakuje masy a jeśli coś tam będziesz podłączał w przyszłości to będzie to pewnie jakiś konwerter (np. na RS232 lub USB) i wtedy przyda się też zasilanie. Jeśli będzie to Pi, to masa obowiązkowa a i jakieś oporniki szeregowe nie zaszkodzą. Nie wiem, czy wejście UARTa w 430 może mieć programowy pullup. Jeśli nie, też go brakuje na schemacie.

EDIT: Acha, i pomyśl o tym, że schemat jest uniwersalnym językiem przekazywania idei układu między ludźmi. Jeśli coś zakładasz o czym nie wiemy (np. stabilizator narysowany byle szybciej) i o tym nie wspominasz ani słowem to marnujesz nasz czas na pisanie rzeczy o których wiesz. To nie wróży dobrze.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.