Skocz do zawartości

Fusebity - procesor nie wstaje


miccaldo

Pomocna odpowiedź

Witam, testowałem sobie zachowanie timera, ustawiając fusebity w mkAVRcalculator, w zakładce Fusy uproszczone. Program wyświetlał sekundy na wyświetlaczu lcd, i po wybraniu jakiejś opcji z zewnętrznym kwarcem, nagle z napisów na wyświetlaczu zrobiły się lekko widoczne prostokąty, a po ponownym podłączeniu i próbie sprawdzenia uC powyższym programem, wyświetla się Błąd AVRDUDE 😕 mikrokontroler to Atmega 8 w module uruchomieniowym z wyświetlaczem lcd i kwarcem 8 MHz. Nie ustawiałem żadnych lockbitów.

Słyszałem że korzystając z fusów uproszczonych nie ma możliwości uszkodzenia procesora... a tu proszę.

Proszę o pomoc, pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Masz pełną wersję programu? Bo w wersji demo o ile pamiętam to nie można sprawdzać podłączonego uC

W zakładce "Programator AVR" masz zaznaczony ptaszek przy "Auto SCK speed"?

Jeżeli program jest skompilowany pod inną częstotliwość niż jest ona ustawiona w fuse bitach, to wyświetlacz na pewno nie będzie działał normalnie, ponieważ czasy między wysyłaniem komend nie będą prawidłowe

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, mam pełną wersję programu, a "Auto SCK Speed" jest zaznaczone.

Program był skompilowany pod częstotliwość 8Mhz, ale pamiętam że chyba wszystko popsuło się po ustawieniu 0,4Mhz - 0,9Mhz (tylko rezonator ceramiczny). Spora różnica częstotliwości, może to zabiło atmege?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak się uzbiera więcej padniętych procków, to od siebie polecam złożyć AVR Fusebit Doctor (wystarczy wklepać w google) - dostępny schemat, PCB i wsad, na pewno przyda się też na "zaś" do eksperymentowania z fusebitami.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja jeszcze dodam, że MkAvrCalculator w wersji demo jest w pełni funkcjonalny w przypadku korzystania z Atmega8. Warto oteż odwiedzić stronę producenta programu, bo dodanych zostało sporo nowości. W przypadku nieumyślnego przełączenia Atmegi na zewnętrzny rezonator wystarczy mieć kondensator 22pF orak rezystor 10k. Nota katalogowa dokładnie podaje jak należy podlączyć ów zestaw elementów.

Pozdrawiam i jednocześnie witam ciepło szanowne grono 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli masz drugi procesor to w pętli głównej programu ustaw żeby przełączały się dwa dowolne wyjścia procka. Te wyjścia podłącz do nóżek od kwarcu padniętego procka. Przy tak podłączonym układzie ustaw poprawnie fusebity. U mnie podniosło to już 2 attiny2313 ^^

Tu masz przykład programu

Config Portb.0 = Output
Config Portb.1 = Output
Set Portb.0
Reset Portb.1

Do
Set Portb.0
Reset Portb.1

Reset Portb.0
Set Portb.1

Loop

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.